Vikipedi:Seçkin liste incelemesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Vikipedi'deki Seçkin Listelerin İhracı

Vikipedi:Seçkin listeler sayfasındaki listelerden herhangi birinin "Seçkin liste" statüsünde olmaması gerektiğini düşünüyorsanız, bu sayfada bu durumun değiştirilmesi için aday gösterebilirsiniz. Lütfen sadece seçkin liste kriterlerine uymayan maddeleri listeleyin. İtiraz noktaları yerinde olmalıdır.

Yeni seçilen seçkin listeleri veya yeni yapılmış bir ihraç oylamasından başarılı olarak çıkmış bir maddeyi aday göstermeyiniz (bu tür şikayetler Vikipedi:Seçkin liste adayları sayfasındaki adaylık süreci sırasında dile getirilmelidir) — bu tür adaylıklar silinecektir.

Aday gösterilen listelerin ihracı için konsensus oluşmuşsa, oylama başlangıcından 2 hafta sonra Vikipedi:Seçkin listeler sayfasından çıkarılır ve eski seçkin liste sayfasına eklenirler. Tüm tartışmalar arşivde saklanmaktadır.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Seçkin içerik:

Seçkin liste araçları:

Adaylık prosedürü

 • Aşağıdaki kutuyu kullanarak adaylık altsayfası yaratın. Adaylık altsayfası resmin tam adıyla açılmalıdır. Örneğin; Kelebekler listesi için açılacak adaylık sayfası Vikipedi:Seçkin liste ihraç adayları/Kelebekler listesi adını taşımalıdır.
 • Eğer bir resmi tekrar aday gösteriyorsanız, önceki adaylığı "adını değiştir" butonunu kullanarak arşive taşıyın. Örneğin "Vikipedi:Seçkin listelikten ihraç adayları/Kelebekler listesi" sayfasını arşivlemek için "Vikipedi:Seçkin listelikten ihraç adayları/Kelebekler listesi/Arşiv1" sayfasına taşıyın.
 • Aday gösterilen resmin sayfasına {{SLİA}} şablonunu yerleştirin. Bu şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısı kırmızıysa, altsayfa yaratma işleminde yanlışlık yapmışsınız demektir. Listenin adıyla altsayfanın adının aynı olduğundan emin olun. İşlemi doğru yapmışsanız söz konusu bağlantı mavi olarak görünecektir.
 • {{Vikipedi:Seçkin listelikten ihraç adayları/Aday gösterilen listenin ismi}} yazısını kopyalayın ve şu an okuduğunuz sayfanın altındaki adaylıklar bölümüne, en üste gelecek şekilde ekleyin. Aday gösterilen listenin ismini hazır metindeki "Aday gösterilen listenin ismi" yazısıyla değiştirmeyi unutmayın.
 • Listeyi yükleyen ve/veya seçkin liste olması için aday gösteren kullanıcılara mesaj atarak adaylıktan haberdar edin. Kullanıcıların liste üzerinde çalışıp mevcut sorunları çözme ihtimalleri vardır.

Seçkin liste statüsünün geri alınması

 1. SLİA süreci sonunda resmin statüsünün geri alınmasına karar verilmişse, ilk olarak oylama altsayfasını bu sayfadan çıkartın ve arşive taşıyın.
 2. Listenin sayfasındaki {{SL}} şablonunu silerek, yerine {{ESL}} şablonunu ekleyin.
 3. Listeyi Vikipedi:Seçkin listeler ve ilgili altsayfalardan çıkartıp Vikipedi:Eski seçkin listeler sayfasına ekleyin. Vikipedi:Seçkin içerik/Listeler'den listenin adını silin. Vikipedi:Seçkin içerik/Listeler/(silinen liste) maddesini silin (veya maddeye {{sil}} şablonu koyun).

Adaylıklar[kaynağı değiştir]

Christina Aguilera diskografisi[kaynağı değiştir]

Hem güncel değil hem yeterli içeriğe sahip değil. SL'den çıkarılsın. --Hedda Gabler (mesaj) 11.58, 18 Ağustos 2018 (UTC)

 • Çıkartılsın Çıkartılsın Diskografi seçkin listelerimizin hemen hemen hepsi bu durumda ne yazık ki :/ Tespit yerinde, gerekçe yerinde.--RapsarEfendim? 20.48, 18 Ağustos 2018 (UTC)
 • Çıkartılsın Çıkartılsın Gerekçe yerinde. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 00.03, 19 Ağustos 2019 (UTC)

Muhteşem Yüzyıl bölümleri listesi[kaynağı değiştir]

Maddede verilen "ucankus.com" kaynakları yanlış verilmiş. Bu şekliyle o günkü reytingleri gösteriyor. Acilen düzeltilip o günkü reytingleri gösteren kaynaklar eklenmeli, bu hâliyle seçkin liste olarak kalamaz. --Turgut46 13:59, 9 Şubat 2018 (UTC)

 • Sadece kaynak gösterme sorunları için -ki 1 saat ayrılarak düzeltebilecek bir husus- direkt inceleme başlatılmasaydı keşke. Sonuçta buradaki amacımız mümkün olan en iyi Vikipedi'yi inşa etmek ve bunun kaynaklarını düzelterek bir seçkin listeyi kurtarmak mümkün.--RapsarEfendim? 07.11, 9 Mart 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Vakit bulduğumda düzeltirim. Rapsar'ın da dediği gibi basit bir şekilde düzeltilebilecek bir husus. --Pragdonmesaj 12.27, 19 Ağustos 2018‎ (UTC)
 • Çıkartılsın Çıkartılsın Bölümler listesinde sezon maddesinde verilmesi gereken sezon özeti verilmiş, sizce de bu işte bir terslik yok mu? "Kocası öldürülen Victoria ise intikam almak üzere Topkapı Sarayı'na gelmiş ve hareme girmiş" mesela. Ben bu olayın hangi bölümde gerçekleştiğini bölümler listesinde göremiyorsam seçkinliğini sorgularım. Dizi yayındayken izlediğimden biliyorum, kanal her bölümün tek tek özetini internet sitesinde veriyordu. Şimdi o bilgiler bir yerlerde bulunur mu bilmiyorum ama o bilgi uzay-zamanın bir yerlerinde bir süre mevcuttu. Burada olmaması da eksiklik. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 00.01, 19 Ağustos 2019 (UTC)
 • Çıkartılsın Çıkartılsın Aday gösterildiğinden bu yana hâlâ bir değişiklik yok. Kaynak kullanımına dikkat edilmemiş. Hadi onu geçtim, bu madde nasıl bir incelemeden geçti? Bu kadar bariz kaynak sorunları bulunan madde nasıl başka kullanıcıların da gözünden kaçmayı başarıp seçkin listelerin arasına yer aldı? Bu nasıl kalite kontrol? Özetle bu hâliyle maalesef seçkin liste O-LA-MAZ! --Turgut46 22.26, 30 Ağustos 2019 (UTC)