Kullanıcı mesaj:Sakhalinio

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Kullanıcı mesaj:Fenerli1978 sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Eski mesajlara arşiv sayfasındaki linklerden ulaşabilirsiniz.
Vikipedi kısa tanıtım


Alexander Hamilton[kaynağı değiştir]

Sayın Macedonq, kullanıcılara ulaşmak için mesaj sayfalarını yada mail atma özelliğini kullanabilirsiniz. İngilizce Türkçe çevirilerde mota mot kelime kelime çeviri yapmak çok doğru değildir. TÜrkçede Kurucu Baba gibi bir tabir çok doğru değildir. Önder, Lider bu konuda yardımcı olabilecek kelimler olduğu için değişiklikleriniz geri alındı. Ayrıca sayfada sildiğiniz başka bilgilerde var. Bunlarında nedenini açıklarsanız daha faydalı olacaktır. Saygılarımla, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 14.47, 1 Ekim 2019 (UTC) İnternette kısa bir aramayla kurucu baba ifadesinin Türkçe metinlerde kullanıldığını görebilirsiniz. Bu ifade ABD özelinde bir ifadedir ve başka ülkeler tarihinde kullanılmaz. Fiziğin babası, matematiğin babası gibi ifadeler kullanılsa da ABD siyasi tarihi özelinde kurucu babalar(founding fathers) ifadesi kullanılagelmiş ve oturmuştur. Bu ifadeyi Türkçe'ye çevirirken kurucu babalar olarak çevirmek hem daha doğrudur hem de zaten Türkçe yazında kurucu babalar ifadesi vardır. Bunu değiştirip daha cinsiyetsiz olsun veya motamot olmasın diye biz onu önder yapalım düşüncesi yanlıştır. Çünkü zaten kullanımda olan bir kalıp bulunmaktadır. Bu terminolojiyi değiştirmek beyhude bir aktivizmdir ki bence bu tarz değişikliklerin teri Vİkipedi değildir. Daha subjektif yayın araçlarıyla istenilen kalıplar kullanılabilir ve takdir zamana bırakılır.

Neden bazı yerleri sildiğim konusuna gelelim. Sildim çünkü bilgiler ya yanlıştı ya da kaynaksızdı.

Ben elimden geldiği kadar katkı sağlamak isterim ama bu kadar sıkı kontrolle bu işler pek ilerlemez kanaatindeyim. Saygılarımla. Bu imzasız yazı Macedonq (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Sayın Macedonq, sizden ricam bu konuyla alakalı maddenin tartışma sayfasına bu konuyu yazın. Bence bu şekilde bir ilerleme daha verimli olacaktır. Saygılarımla, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 18.57, 3 Ekim 2019 (UTC)

Reminder: Community Insights Survey[kaynağı değiştir]

RMaung (WMF) 15.28, 4 Ekim 2019 (UTC)

Grafik görüntüleme problemi[kaynağı değiştir]

Sayın Sakhalinio, Türkçesi bulunan svg grafik dosyaları kullanıldığında, tarayıcıda türkçe, anroid wikipedia uygulamasında ingilizcesinin görüntülenmesi

Konu bölümünde belirttiğim üzere, çevirisini yapmakta olduğum "climate change mitigation" maddesinde bu durumla karşılaştım. Henüz diğer örneklerle ilgili deneme yapmadım. Bilginize...Uralunlucayakli (mesaj) 08.17, 5 Ekim 2019 (UTC)

Merhaba sayın Uralunlucayakli, teknik konularda bazen sıkıntı yaşabiliyorum ama bunun tarayıda eski versiyonun kalmasından olabilir diye düşünüyorum. Ama benden daha iyi @Superyetkin veya @HakanIST cevap verebilir. Selamlar ve iyi vikiler, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 08.36, 5 Ekim 2019 (UTC)

Atıf Şekercioğlu maddesinin neden silindiği hakkında bilgi talebi[kaynağı değiştir]

Bir başka sayfada ismi, görevi yer alan bir kişiye ait bilginin oluşturduğu maddenin neden silindiği hakkında açıklama yapar mısınız lütfen. Fdl2019 (mesaj) 21.34, 14 Ekim 2019 (UTC)

Merhaba sayın Fdl2019, kayda değerlik konusunda kriterleri incelemnizi rica ederim. Saygılarımla, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 07.16, 15 Ekim 2019 (UTC)

Sayın Sakhalinio, kayda değerlik kriterleri dikkate alındığında, bu kişiyle aynı resmî görevi yapmış ve yapmakta olan, aynı ünvanı taşıyan kişilerin de kayıtlarının silinmesi (ki arzu edilmemektedir) gerekmez miydi? İşlemi bu çerçevede gözden geçirmeniz ricasıyla iyi çalışmalar dilerim. Fdl2019 (mesaj) 08.51, 15 Ekim 2019 (UTC)

Sayın Fdl2019, bu madde var bu madde neden siliniyor gibi bir yaklaşım çok doğru değil. Başkonsoloslar ünvanları nedeniyler direk olarak kayda değer olma gibi br durum söz konusu değil. Saygılarımla, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 10.30, 15 Ekim 2019 (UTC)