İçeriğe atla

Vikipedi:Seçkin liste kriterleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Seçkin listeler, en iyi çalışmalarımızı ve profesyonel yazım ve sunum standartlarını örnekler. Vikipedi maddeleri için olan içerik standartlarını karşılamalarının yanı sıra, şu özelliklere sahip olmaları gerekir:

 1. Kullanışlı, kapsamlı, doğru, kalıcı, genel geçer ve iyi-tasarlanmış.
  • (a) "Kullanışlı", konuyla ilgili araştırma yapan bir kullanıcının ilgisini çekmesi muhtemel olan birbiriyle alakalı bir grup maddeyi bir liste formatında sunma anlamına gelmektedir (Bkz: Vikipedi:Biçem el kitabı/Listeler). Kullanışlı bir liste, büyük bir oranda var olan maddelere verilmiş bağlantılardan (mavi bağlantı) oluşmalıdır.
  • (b) "Kapsamlı", listenin bir konunun tüm yönlerini kapsayacak şekilde tasarlanması anlamına gelmektedir. Dinamik (güncelliğini koruyan, sürekli güncellenmesi gereken) listelerde ise konunun önemli bileşenlerinden herhangi birini göz ardı etmemektir.
  • (c) "Doğru", maddede iddia edilenlerin güvenilir kaynaklardan doğrulanabilir olması ve yayımlanmış bilginin ilgili kısmının doğru bir biçimde sunulması anlamına gelir. İddialar spesifik kanıtlarla ve dış kaynaklarla desteklenmelidir (Bkz: doğrulanabilirlik ve güvenilir kaynaklar). Kaynakların açıklandığı bir "Referans" bölümü ve uygun olması durumunda madde içinde alıntıların işaretlenmesi gerekmektedir. Ne zaman ve nasıl geniş ölçüde referans kullanılacağıyla ilgili bilgi ve biçim referanslarıyla ilgili tavsiyeler için Vikipedi:Kaynak gösterme sayfasına bakabilirsiniz. Dipnot kullanılan listeler için meta:kaynak yöntemi tavsiye edilir.
  • (d) "Genel geçer", liste içeriğinin herhangi bir anlaşmazlığa konu olmaması anlamına gelmektedir.
  • (e) "Kalıcı", maddenin süregelen değişiklik savaşlarına sebep olmaması ve içeriğinin günden güne değiştirilmemesi anlamına gelmektedir. Vandalizm nedeniyle geri almalar ve geliştirme amaçlı değişiklikler bu durumun istisnaları arasında gösterilir.
  • (f) "İyi-tasarlanmış", listede dolaşımın kolay olması ve listenin açıklayıcı notlarla pekiştirilmiş olması anlamına gelmektedir.
 2. Vikipedi:Biçem el kitabında ve ilgili VikiProjelerde belirlenmiş olan standartlarla uyumlu olmalıdır. Bunlara aşağıdakiler de dahildir:
  • (a) listenin kapsamını özetleyen ve okuyucuyu sonraki bölümlerde karşısına çıkacak yüksek seviyede detaya hazırlayan kısa bir giriş bölümü.
  • (b) yeri geldiğinde, uygun bir hiyerarşik başlık sistemi.
  • (c) detaylı, ancak sıkıcı olmayan bir içindekiler bölümü.
 3. Uygun telif hakkı statüsüne ve altyazıya sahip, konuyla ilgili resimlere veya başka medya formlarına mümkün olduğunca sahip olmalıdır.