Aleksandr Lebed

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aleksander Lebed

Aleksander Ivanovitj Lebed (ryska: Алекса́ндр Ива́нович Ле́бедь), d. 20 Nisan 1950 ; ö.28 Nisan 2002) ,Rus asker ve siyasetçi. Daha çocuk yaşta iken, 1962 Haziran'ında Kruşçev idaresi altındaki Sovyetler Birliği'nde doğduğu şehir Novotçersak'ta gıda maddelerindeki kısıtlama ve fiyat artışlarını protesto eden 70 kişinin emniyet güçlerince öldürülüşüne tanık olmuştur.

1991'de general rütbesi almıştır. Lebed, 1996 yılında yapılan Devlet Başkanlığı seçiminden, ilk turun iki güçlü adayı olan Boris Yeltsin ve Komünist Parti lideri Gennadi Züganov'dan sonra üçüncü olarak çıkmıştı. İkinci turda Lebed, Yeltsin'e desteğini bildirmiş, Yeltsin, Lebed'i Rusya Güvenlik Konseyi'nin sekreterliğine atamıştır.

1994 yılı sonunda başlayan ilk Çeçen savaşını sona erdiren isim de Lebed olmuş ve Rusya'nın, Çeçen savaşçılara karşı 1994-1996'daki mücadelesinde yenilgisini kabul ettiren Çeçen barış anlaşması, 31 Ağustos 1996'da Hasavyurt köyünde Çeçen Lider Aslan Mashadov ile imzalamış ancak anlaşma daha sonradan Putin tarafından bozulmuş Çeçen savaşı tekrar başlamıştır.

Rus eski politikacı ve devlet başkanı adayı General Aleksander Lebed, 28 Nisan 2002'de Sibirya'da geçirdiği helikopter kazasında ölmüştür. Cenazesi Novodeviçi Mezarlığı'na devlet töreniyle gömülmüştür.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]