Kazakistan bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kazakistan bayrağı
Kaz: Qazaqstan Respy’bli’kasynyn’ Меmlеkеttik Тy’y
Flag of Kazakhstan.svg
Kazakistan Bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar) Kazakistan
Kabul tarihi 4 Mayıs 1992
Tipi 1:2
Tasarlayan Shaken Niyazbekov

Kazakistan Cumhuriyeti’nin Resmi Bayrağı – Kazakistan Cumhuriyeti’nin temel simgelerinden biridir. Kazakistan'ın resmî bayrağı 4 Mayıs 1992'de kabul edilmiştir. Kazakistan Cumhuriyeti Devlet Başkanı tarafından çıkarılan "Kazakistan Cumhuriyeti’nin devlet simgeleri hakkında"  anayasa kanunu ile (24.1.1996) belirlenmiştir.  Bayrak, dikdörtgen şeklinde ve mavi renklidir. Bayrağın ortasında güneş, güneşin altında ise uçan kartal yer almaktadır. Sol tarafında altın renkli şerit eski Altın Ordu devletini ve Kazakistan'a özgü olan kültürü simgeler. Güneş, şafak, kartal ve desen sarı renklidir. Bayrak ölçüsü 1X2 metredir. Kazakistan Cumhuriyeti resmi bayrağının müellifi Şaken Niyazbekov'dur. Bayrak rengi olan gök mavisi Kazakistan'ın yedi bağımsız Türk Devleti'nden biri olmasını, huzurlu gökyüzünü ve Kazakistan'ın birlik ve barış içinde yaşamasını simgeler. Bulutsuz gökyüzü tüm ülkelerde her daim iyiliğin, huzurun ve barışın simgesi olarak kabul edilmektedir.  Eski Türk dilinde "gök" sözcüğü gökyüzü anlamında kullanılmıştır. Mavi renk Türkler için kutsaldır. Devlet bayrağındaki mavi renk Kazakistan'ın yeni kurulan ve gelişen bir devlet olduğunu gösterir. Altın renkli güneş, hareketin, gelişmenin,  hayatın ve huzurun göstergesidir. Kanat açmış bozkır kartalı özgürlük ve bağımsızlığı anlatır. Bayrağın sol kenarında yer alan "koç boynuzu" nakışı ise Kazak millî kültürünü simgeler.  Sembol olarak bozkır kartalı devletin gücünü gösterir. Bozkırda yaşayan insanlar için bozkır kartalı özgürlüğün, egemenliğin ve gelecekte gelişmeye çaba göstermenin sembolüdür.

Resmi Bayrağı Kullanmak

Kazakistan Cumhuriyeti’nin Bayrağı

Kazakistan Cumhuriyeti başkanının, parlamentosunun, hükümetin, bakanlıkların, Kazakistan Cumhuriyeti'nin hükümetinin kurumuna girmeyen merkezi yürütme organlarının, Kazakistan Cumhuriyeti'nin başkanına bağlı olan ve hesap veren devlet organları ve onun bölümlerinin ve bölgesel müdürlüklerin, Kazakistan Cumhuriyeti Anayasa Konseyi, Kazakistan Cumhuriyeti Üst Mahkemesi ve bölgesel mahkemelerin, Kazakistan Cumhuriyeti’nin yurt dışındaki kurumlarının binalarında ve internet sayfalarında, Kazakistan Cumhuriyeti'nin uzay gemileri ve uzay cihazlarında Kazakistan Cumhuriyeti Hükümetinin belirlediği kurallarla yer alır.

Devlet Bayrağı'nın görüntüsünü kamu kurumlarında ve başka kurumların armaları olarak kullanmak yasaktır.

Kazakistan'ın resmî bayrağı 4 Mayıs 1992'de kabul edilmiştir. Bayrağın tasarımcısı Şaken Niyazbekov'dur. Bayrak ölçüsü 1:2'dir.[1]

Gök mavisi Kazakistan'ın yedi bağımsız Türk Devleti'nden biri olmasını simgeler.[kaynak belirtilmeli] Altın renkli şerit eski Altın Ordu devletini[1], ayrıca Kazakistan'a özgü olan kültürü simgeler.

Altın renkli güneş, huzur ve bereketi simgeler. Kanat açmış bozkır kartalı özgürlük ve bağımsızlık simgeler. Uçkurluğun hemen yanındaki "koç boynuzu" denen nakış ise Kazak millî kültürünü simgeler.[1]

İlk devlet başkanı Nursultan Nazarbayev, Yüksek Kurula bayrağın prototipini tanıtıyor, 1992.

Tarihsel Kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer Versiyonları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c https://www.turkcebilgi.com/kazakistan_bayra%C4%9F%C4%B1
  2. ^ "государственный флаг Казахстана". www.vexillographia.ru. 22 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2018-10-09.