Kazakistan bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kazakistan bayrağı
Kazakistan Bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar)Kazakistan
Kabul tarihi4 Mayıs 1992
Oran1:2
TasarlayanShaken Niyazbekov

Kazakistan bayrağı (Kazakça: Қазақстан туы, Qazaqstan týy)(Kazakça: Қазақстан Республикасының мемлекеттiк туы, Qazaqstan Respublikasynyñ memlekettık tuy), Kazakistan Cumhuriyeti’nin ulusal ve resmî bayrağıdır.

Sovyetler Birliği'nin dağılması sonrasında, Kazakistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı yerine 4 Haziran 1992'de kabul edilmiştir. Bayrak Shaken Niyazbekov tarafından tasarlanmıştır.[1]

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Kazakistan Cumhuriyeti başkanının, parlamentosunun, hükûmetin, bakanlıkların, Kazakistan Cumhuriyeti'nin hükûmetinin kurumuna girmeyen merkezi yürütme organlarının, Kazakistan Cumhuriyeti'nin başkanına bağlı olan ve hesap veren devlet organları ve onun bölümlerinin ve bölgesel müdürlüklerin, Kazakistan Cumhuriyeti Anayasa Konseyi, Kazakistan Cumhuriyeti Üst Mahkemesi ve bölgesel mahkemelerin, Kazakistan Cumhuriyeti’nin yurt dışındaki kurumlarının binalarında ve internet sayfalarında, Kazakistan Cumhuriyeti'nin uzay gemileri ve uzay cihazlarında Kazakistan Cumhuriyeti Hükümetinin belirlediği kurallarla yer alır.

Devlet Bayrağı'nın görüntüsünü kamu kurumlarında ve başka kurumların armaları olarak kullanmak yasaktır.

Kazakistan'ın resmî bayrağı 4 Mayıs 1992'de kabul edilmiştir. Bayrağın tasarımcısı Shaken Niyazbekov'dur. Bayrak ölçüsü 1:2'dir.

Gök mavisi Kazakistan'ın yedi bağımsız Türk Devleti'nden biri olmasını simgeler.[2] Altın renkli şerit eski Altın Ordu devletini, ayrıca Kazakistan'a özgü olan kültürü simgeler.

Altın renkli güneş, huzur ve bereketi simgeler. Kanat açmış bozkır kartalı özgürlük ve bağımsızlık simgeler. Uçkurluğun hemen yanındaki "koç boynuzu" denen nakış ise Kazak millî kültürünü simgeler.

Mevcut bayrağın tasarımcısı Shaken Niyazbekov, kenardaki süsü orijinal olarak kırmızıya boyamıştı. Bu, Temmuz 1992'de altının mevcut tonuna değiştirildi.

Renk şeması Mavi Sarı
Pantone 3125U 102U
RGB 0-171-194 255-236-45
CMYK 94 % — 0 % — 19 % — 0 % 0 % — 0 % — 100 % — 0 %
HEX #00ABC2 #FFEC2D
Bayrağın ölçüleri

1991 yılında önerilen tasarımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski Sovyet ülkelerinin aksine, Kazakistan'ın Sovyetler Birliği'nin bir parçası olmadan önce resmi bir bayrağı yoktu. Kazakistan, Sovyet bayrağını 4 Haziran 1992'ye kadar korudu.

Kazakistan Hükûmeti, 2 Ocak 1992'de aşağıdaki önerilen bayrakları içeren bir yarışma düzenledi ancak hiçbiri seçilmedi.

Tarihi bayraklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüz bayrakları[değiştir | kaynağı değiştir]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Smith, Whitney. "Flag of Kazakhstan". Encyclopedia Britannica (İngilizce). Britannica. 22 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2020. 
  2. ^ "National Flag of Kazakhstan". Akorda. 6 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2020. 
  3. ^ "государственный флаг Казахстана". www.vexillographia.ru. 22 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2018.