İsviçre bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İsviçre bayrağı
Flag of Switzerland.svg
Orijinal ölçülerdeki İsviçre Bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar) İsviçre
Kabul tarihi 1847
Oran 1:1

İsviçre bayrağı, kırmızı zemin üzerine bayrağın köşelerine doğru uzanan merkezde, beyaz kalın haç bayrağın kenarlarına kadar yayılmaz.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İsviçre bayrağı bugünkü şekli ile 1847'deki Sonderbunds savaşlarında kullanılmaya başlandı. Ondan önce de askerî birlikler yer yer beyaz "haç" ve "kırmızı zemini" kullanıyorlardı. Ancak Napolyon Bonapart 1798-1803 dönemlerinde bu sembolleri yasaklamıştı. 1804'ten itibaren haç ve kırmızı kare İsviçre ordularının "tabur birliklerinin" sembolleriydi. Taburlarda kullanılan bayraklar "kare" şeklinde olduğu için, resmî İsviçre bayrağı, bugün de bayrağı kare şeklinde olan (Vatikan'ın bayrağı da kare şeklindedir.) tek Birleşmiş Milletler ülkesidir. İsviçre bu konuda da ciddi bir sorun yaşadı. 2002 yılında Birleşmiş Milletler üyelik başvurusu yaptı.

Ancak BM yönetmeliklerine göre, BM binası önünde göndere çekilen tüm üye ülkeler bayrakları dikdörtgen şeklinde olması gerekiyor. Bu durumda, İsviçre'nin kare şeklindeki bayrağı için bir sorun oluşturdu. Ancak yönetmelikteki ufak bir değişiklik/ekleme sonucu, bugün İsviçre bayrağı da New York'da BM binası önünde dalgalanabiliyor.