Tayvan bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tayvan bayrağı

Tayvan bayrağı günümüzde kullanılan hâli ile 8 Ekim 1928 tarihinde göndere çekilerek kullanılmaya başlanmıştır.

Bayrak, Çin devrimi esnasında oluşturulmuş ve daha sonra günümüzde Tayvan'da kurulu bir parti olan Kuomintang'ın parti sembolü olarak kullanılmıştır.

Bayrak kırmızı bir zemin üzerine göndere çekilen sol üst köşede konumlandırılan ve bayrağı dörtte bir oranında kaplayan mavi renkte dikdörtgenden oluşmaktadır. Dikdörtgenin içerisinde 12 ışını bulunan beyaz güneş bulunmaktadır.

Bayrakta bulunan renkler Sun Yat-sen'in Üç Halk İlkesi tezinden yola çıkarak belirlenmiştir. Bu ilkeye göre mavi renk demokrasiyi (Min Chuan), kırmızı renk milliyetçiliği (Min Tzu) ve beyaz renk ise refahı (Min Sheng) simgelemektedir. Sun Yat-sen'e göre Kırmızı Dünya olarak da adlandırılan kırmızı zemin, Qing Hanedanı hükümdarlığına son vererek Çin Cumhuriyeti'nin kurulması için akıtılan kanı ifade etmektedir. Bayrakta mavi zemin gökyüzünü temsil ederken, üzerinde bulunan güneşin 12 adet ışını, yılın 12 ayını temsil etmektedir.

Günümüzde Çin tarafından benimsenen Tek Çin Politikası nedeniyle bu ülkede bu bayrağın kullanımı yasak olmakla birlikte, yine aynı gerekçeyle Çin Halk Cumhuriyeti'nin katıldığı uluslararası organizasyonlarda da bu bayrak bulundurulmamaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]