Tayvan bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tayvan bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar)Tayvan
Kabul tarihi1928
Oran2:3

Tayvan bayrağı, sınırlı sayıda ülke tarafından tanınan Tayvan Cumhuriyeti'ne ait devlet bayrağı. Günümüzde kullanılan hâli ile 8 Ekim 1928 tarihinde göndere çekilerek kullanılmaya başlanmıştır.

Bayrak ilk olarak Qing Hanedanı karşıtı grup Çini Yeniden Canlandırma Topluluğu (Çince:興中會) tarafından 1895'te, 1906'da Sun Yat-sen'in konuşmasında kırmızı alan bileşeninin eklenmesiyle tasarlandı. Daha sonra günümüzde Tayvan'da kurulu bir parti olan Kuomintang'ın parti sembolü olarak kullanılmıştır.

Bayrak kırmızı bir zemin üzerine göndere çekilen sol üst köşede konumlandırılan ve bayrağı dörtte bir oranında kaplayan mavi renkte dikdörtgenden oluşmaktadır. Dikdörtgenin içerisinde 12 ışını bulunan beyaz güneş bulunmaktadır.

Bayrakta bulunan renkler Sun Yat-sen'in Üç Halk İlkesi tezinden yola çıkarak belirlenmiştir. Bu ilkeye göre mavi renk demokrasiyi (Min Chuan), kırmızı renk milliyetçiliği (Min Tzu) ve beyaz renk ise refahı (Min Sheng) simgelemektedir. Sun Yat-sen'e göre Kırmızı Dünya olarak da adlandırılan kırmızı zemin, Qing Hanedanı hükümdarlığına son vererek Çin Cumhuriyeti'nin kurulması için akıtılan kanı ifade etmektedir. Bayrakta mavi zemin gökyüzünü temsil ederken, üzerinde bulunan güneşin 12 adet ışını, yılın 12 ayını temsil etmektedir.

Günümüzde Çin tarafından benimsenen Tek Çin Politikası nedeniyle bu ülkede bu bayrağın kullanımı yasak olmakla birlikte, yine aynı gerekçeyle Çin'in katıldığı uluslararası organizasyonlarda da bu bayrak bulundurulmamaktadır.

Tasarım[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayrağın renk kodları ve ölçüleri aşağıdaki gibidir.

Mavi Kırmızı Beyaz
RGB 0-41-204 242-0-0 255-255-255
Hexadecimal #0029CC #F20000 #FFFFFF
CMYK 100, 80, 0, 20 0, 100, 100, 5 0, 0, 0, 0
Pantone 2728 C 2347 C White
Bayrağın ölçüleri

Tarihi bayraklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüz bayrakları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]