Fransa bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fransa bayrağı
Flag of France (1794–1815, 1830–1974, 2020–present).svg
Fransa bayrağı
Diğer versiyonları
Renk değerlerinin farklı olduğu versiyonu
Renk değerlerinin farklı olduğu versiyonu
Ayrıntılar
Kullanan(lar) Fransa
Kabul tarihi 1800
Oran 2:3

Fransa bayrağı, Fransa Cumhuriyeti tarafından kullanılmış ve hâlen kullanılmakta olan ulusal bayraktır. Soldan sağa doğru sıralanmış farklı renkte üç dikey banttan oluşmuştur. Bu renkler soldan sağa sırasıyla şunlardır: Mavi (koyu mavi veya lacivert), Beyaz ve Kırmızı. Bayrağın kökeni Fransız Devrimi'ne kadar dayanmaktadır. Fransız Devrimi ve onun dünyaya yaydığı eşitlik, özgürlük, milliyetçilik ve demokrasi gibi fikirler nedeniyle birçok başka ülkenin de bayraklarının yapımında etkili olmuştur.

Sembolizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayrakta kullanılmış olan üç renk birçok farklı anlama göre yorumlanmıştır. Bunlardan en önde geleni Fransız Devrimi'nin resmî sloganı olan Eşitlik, Kardeşlik, Hürriyet sözünün bayrakta temsil edildiği görüşüdür.

Mavi[değiştir | kaynağı değiştir]

Devrimin Hürriyet sloganını temsil eder. Bunun yanı sıra adalet, bireycilik ve liberalizm (serbest teşebbüs) de bağdaştırıldığı anlamlar arasındadır. Bazı tarihçiler arasında Aristokrasi'yi temsil ettiği görüşü hâkimdir. Fransa bayrağındaki üç renkten biri olan mavi, bayrağın ortaya çıktığı Fransız Devrimi sırasında saltanat süren Bourbon Hanedanının rengidir.

Beyaz[değiştir | kaynağı değiştir]

Devrimin Eşitlik sloganını temsil eder. Bunun yanı sıra barış, ılımlılık ve halkçılık da bağdaştırıldığı anlamlar arasındadır. Bazı tarihçiler arasında krallık dönemi Fransa bayrağını temsil ettiği görüşü hakimdir.

Kırmızı[değiştir | kaynağı değiştir]

Devrimin Kardeşlik sloganını temsil eder. Bunun yanı sıra milliyetçilik, cesaret, kan ve kolektif bilinç de bağdaştırıldığı anlamlar arasındadır. Kırmızı Paris kentini simgeler.

Farklı Yorumlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Mavi-kırmızı Paris'in kullandığı kendi renkleridir. Beyaz ise kralın rengidir. Rivayet odur ki, beyazı mavi ile kırmızının ortasına alarak verilen mesaj: Paris Soyluları olarak kralımızı koruyoruzdur. Özgürlük, kardeşlik, eşitlik mesajı ile zıt olan bu rivayet oldukça ironiktir.[1]

Tarihi bayraklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Fransa tarihi boyunca pek çok farklı bayrağa sahip olmuş ve kullanmıştır. Bunların cumhuriyet dönemindeki büyük bir kısmını şu an kullanımda olan bayrağın farklı versiyonları oluşturur. Krallık dönemindeyse zambak ve beyaz renk önemli bir simge olmuştur.

Koloni bayrakları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sunay Akın