Güney Kore bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kore Cumhuriyeti Bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar)Güney Kore
Kabul tarihi27 Ocak 1883 (Joseon Hanedanlığı tarafından kullanılan orijinal versiyon)
29 Haziran 1942 (Kore Cumhuriyeti Geçici Hükümeti)
15 Ekim 1949 (Güney Kore bayrağı olarak)[1]
30 Mayıs 2011 (şimdiki versiyonu)
LakabıTaegukgi / Taegeukgi
(Korece: 태극기)
(Hanja: 太|極|旗)
TipiUlusal ve resmî bayrak
Oran 2:3
TasarımHer köşeye doğru dört farklı kısa siyah çubuk grubu ile çevrili merkezde kırmızı ve mavi taegeuk içeren beyaz bir alan

Güney Kore Cumhuriyeti'nin ulusal bayrağı Tegıki Çosan Krallığı döneminde benimsenmiştir. Adını eşit olarak ve kusursuz bir dengeyle ikiye bölünmüş olan ortasındaki tegık çemberinden alır. Bu simge birbirine karşıt olan ama kusursuz bir uyum ve denge oluşturan evrensel güçlerin simgesi iki zıt öğeden oluşur: yin ve yang. Üstteki kırmızı bölüm yang'ı alttaki mavi bölüm yin'i simgeler.

Bayrağın dört köşesindeki üçlü çizgiler karşıtlık ve uyumu anlatır. Sol üst köşedeki üç kesiksiz çizgi cennet ve gökyüzünü, sağ üst köşedeki iki kesikli çizgi arasındaki kesiksiz çizgi suyu, sol alt köşedeki iki kesiksiz çizgi arasındaki kesikli çizgi ateşi, sağ alt köşedeki kesikli çizgiler ise yeryüzünü temsil eder. Bayrağın beyaz fonu, Kore halkının katıksız arılığını ve barışsever kişiliğini anlatır.

Bayrağın bütünü, Kore halkının evrenle uyum içinde yaşama ülküsünü simgeler.

Sembolizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayrak arka planı Kore kültüründe geleneksel bir renk olan beyazdır. Beyaz, 19. yüzyıl Korelilerinin günlük kıyafetlerinde yaygındı ve hala hanbok gibi geleneksel Kore kıyafetlerinin çağdaş versiyonlarında gözüküyor. Beyaz rengi barış ve saflığı temsil eder.[2]

Ortadaki daire evrendeki dengeyi temsil eder. Kırmızı yarı, pozitif kozmik kuvvetleri ve mavi yarı, ters negatif kozmik kuvvetleri temsil eder.

Birlikte, trigramlar hareketi ve uyumu temel ilkeler olarak gösterir. Her trigram (Hangul: 괘, Hanja: 卦, gwae) dört klasik elementten birini temsil eder,[3] aşağıda açıklandığı gibi:

Trigram Korece adı Gök cismi Mevsim Ana yön Erdem Aile Doğal eleman Anlam
geon (Korece건 / ) cennet (Korece천 / ) bahar (Korece춘 / ) doğu (Korece동 / ) insanlık (Korece인 / ) baba (Korece부 / ) cennet (Korece천 / ) adalet (Korece정의 / 正義)
ri (Korece리 / ) güneş (Korece일 / ) sonbahar (Korece추 / ) güney (Korece남 / ) doğruluk (Korece의 / ) kız evlat (Korece녀 / ) ateş (Korece화 / ) muradına erme (Korece결실 / 結實)
gam (Korece감 / ) ay (Korece월 / ) kış (Korece동 / ) kuzey (Korece북 / ) zeka (Korece지 / ) oğul (Korece자 / ) su (Korece수 / ) bilgelik (Korece지혜 / 智慧)
gon (Korece곤 / ) dünya (Korece지 / ) yaz (Korece하 / ) batı (Korece서 / 西) nezaket (Korece례 / ) anne (Korece모 / ) toprak (Korece토 / ) dirilik (Korece생명력 / 生命力)

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayrağın uygun dikey gösterimi

Boyutlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayrak yapım sayfası

Genişlik ve yükseklik 3 ila 2 arasındadır. Bayrak, taegeuk ve dört çubuk grubundan beş bölüm vardır. Dairenin çapı yüksekliğin yarısı kadardır. Tagege'nin üstü kırmızı, tagege'nin altı mavi olmalıdır. Çubuk grupları bayrağın dört köşesine yerleştirilir.[4]

Renkler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yarı resmi Pantone yaklaşımlarının RGB yaklaşımlarını kullanarak bayrağın daha koyu versiyonu[5]

.

Renkler, Munsell ve CIE renk sistemleri tarafından mevzuatta tanımlanmaktadır:

Düzen Munsell[6] CIE (x, y, Y)[6] Pantone[5] Hex üçlüsü[6]
Beyaz N 9.5 N/A N/A #FFFFFF
Kırmızı 6.0R 4.5/14 0.5640, 0.3194, 15.3 186 Coated #CD2E3A
Mavi 5.0PB 3.0/12 0.1556, 0.1354, 6.5 294 Coated #0047A0
Siyah N 0.5 N/A N/A #000000

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; EncyKorea Taegukgi isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 28 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2019. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2019. 
  4. ^ "국가상징 > 태극기 > 태극기 더보기 > 국기의 제작". Theme.archives.go.kr. 12 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ocak 2018. 
  5. ^ a b "National Flag". infokorea.ru. The Embassy of the Republic of Korea in Moscow. 18 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2017. 
  6. ^ a b c 국기의 제작 [Geometry of the National Flag] (Korece). Ministry of the Interior and Safety. 2017. 22 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2017.