Lübnan bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lübnan bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar)Lübnan
Kabul tarihi7 Aralık 1943
Oran2:3

Lübnan bayrağı, yukarıdan aşağıya kırmızı - beyaz - kırmızı sırası ile dizilmiş üç yatay şeritten oluşur. Kırmızı şeritler eşit büyüklükte ve beyaz şeritin altında ve üstünde yer alırlar. Beyaz şerit kırmızı olanlardan bir miktar daha büyüktür ve beyaz şeridin üzerine bir ağaç tasviri bulunur(Lübnan Sediri: Cedrus libani). 7 Aralık 1943 yılında kabul edilmiştir. Ortada yer alan ağaç imgesinin gövde ve dallarının siyah ya da kahverengi olarak renklendirilmesi sıkça yapılan bir hata olsa da anayasaya göre imge bütünü ile yeşil olmalıdır.

Lübnan bayrağının sahip olduğu renklerin farklı anlamları vardır. Kırmızı renk ülkenin bağımsızlığı için akmış insanların kanlarını temsil ederken beyaz renk barışı ve Lübnan'ın dağlarında bulunan karı temsil eder. Bayrağın ortasında bulunan sedir ağacı tasviri ebediyeti ve istikrarı simgeler.

Lübnan uzun yıllar boyunca ülkelerini işgal etmiş olan milletlerin bayraklarını kullanmışlardır. (Fenikeliler, Osmanlılar vb.) Osmanlılar'dan özgürlüğün alındığı dönemden sonra beyaz bir zemin üzerine yeşil ağaç imgesi ülkenin bayrağı kabul edilmiştir. Kırmızı şeritlerin bayrağa I. Dünya Savaşı'ndan sonra, kaybedilenlerin anısına eklendiği sanılır. Lübnan'da Fransız Mandası sürecinde Fransa Bayrağı'na oldukça benzer bir bayrak kullanılmıştır.

Tasarım[değiştir | kaynağı değiştir]

Ulusal bayrağın renk kodları ve ölçüleri aşağıdaki gibidir.

Kırmızı Beyaz Yeşil
RAL 3028 9016 6024
CMYK 0-91-87-7 0-0-0-0 100-0-52-35
HEX #EE161F #FFFFFF #00A850
RGB 238-22-31 255-255-255 0-167-80
Bayrağın ölçüleri

Tarihi bayraklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]