Ağrotur ve Dikelya bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ağrotur ve Dikelya bayrağı
Flag of the United Kingdom (3-5).svg
Ayrıntılar
Kullanan(lar) Ağrotur ve Dikelya
Oran 1:2

Ağrotur ve Dikelya bayrağı, Britanya Denizaşırı Toprakları bölgesi olan Ağrotur ve Dikelya Egemen Üs Bölgeleri'nde kullanılan bayraktır. Ağrotur ve Dikelya'nın kendi resmî bayrağı yoktur. Kıbrıs adasında bulunan bölge resmî törenlerde Birleşik Krallık bayrağı olan Union Jack ile temsil edilir. Ağrotur ve Dikelya, Kıbrıs adasında iki askerî üs ve onların hinterlandından oluşmaktadır.

Diğer bayraklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeşil bir zemine sahip olan ve üzerinde dalganan kısma yakın konumlandırılan İki altın aslanlı bayrak, genellikle bölgenin resmî olmayan bir bayrağı olarak anılır.[1][2] Bu, bayrak Kıbrıs'ın Britanya sömürgesi olduğu dönemde kullanılan bayraktann türetilen ve Dikelya Garnizonu tarafından kullanılan bayraktır. Bayrakta yer alan İki aslan, Kıbrıs Krallığı'nı fethetmesi ve oluşturması nedeniyle İngiltere Kralı I. Richard'ın armasından esinlenerek konumlandırılmıştır. Yeşil üzerine altın aslanlar bölgede yaygın olarak kullanılmaktadır; ayrıca Kral Richard Okulu'nun armasında [3] ve Dikelya Yelken Kulübü'nün bayrağında da yer alırlar.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Akrotiri und Dhekelia". 4 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ocak 2015. 
  2. ^ "Akrotiri and Dhekelia". 3 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ocak 2015. 
  3. ^ "Home". King Richard School. 14 Mart 2013. 6 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mayıs 2014. 
  4. ^ "New Constitution" (PDF). Dhekelia Sailing Club. 2007. 21 Kasım 2008 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mayıs 2014.