İspanya bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İspanya Bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar)İspanya
Kabul tarihi15 Mayıs 1785 (ilk hali)
5 Ekim 1981 (günümüz hali)
Lakabıla Rojigualda
Oran2:3
TasarlayanAntonio Valdés y Fernández Bazán

İspanya bayrağı (İspanyolca: Bandera de España), İspanya Krallığı'nın resmi ulusal bayrağıdır.

1978 Anayasasında tanımlandığı şekliyle bayrak üç yatay şeritten oluşur. Bu şeritler sırasıyla kırmızı, sarı ve kırmızıdır. Sarı şerit her bir kırmızı şeridin iki katı büyüklüğündedir. Sarı şeridin üstünde gönder tarafına yakın konumda İspanya arması yer alır. Arma, Herkül Sütunlarının çevrelediği kraliyet mührünü kapsar. Sütunlar, Cebelitarık Boğazının bitimindeki her iki tarafta bulunan Cebelitarık ve Ceuta burunlarını temsil eder. Armadaki her çeyrek rozet tarih boyunca değişen farklı İspanya krallıklarını temsil eder. Bu armanın ortasında İspanya Kraliyet Ailesi'nin Bourbon evinin sembolü vardır. Bu arma mavi oval bir zemin üzerinde yer alır ve kırmızı renk ile çerçevelenmiştir.[1][2]

İspanya'nın şu anki bayrağı, Antonio Valdés y Bazán'a ait 12 farklı çizim arasından İspanya Kralı III. Carlos tarafından seçilmiştir. [3]

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Orta Çağ'da ulusal bayrak kavramı yokken İspanya'nın simgesi Kraliyet Kalkanı idi. Sıklıkla, birliklerin veya Kralın savunduğu tüm değerleri temsil eden resim ve sembollerle dolu başka farklı bayraklardan oluşuyordu.

Burgonya Haçı[değiştir | kaynağı değiştir]

Burgonya Haçı, Kastilyalı Juana'nın I. Felipe ile evlenmesinin ardından kullanılmaya başlandı. Bayrak, I. Felipe'nin şahsi simgesi olup bütün İspanyol İmparatorluğu tarafından kabul görüp kullanılmıştır. Aziz Andreas Haçı'ndan ilham alınarak yaratılmıştır.

V. Felipe ve Bourbon Hanedanı[değiştir | kaynağı değiştir]

V. Felipe, İspanyol İmparatorluğu kralı olduktan sonra Bourbon Hanedanı'nın sembolleri bayrağa eklenmiştir.

Mevcut bayrağın kökeni ve III.Carlos Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

1785 yılında III. Carlos tarafından Antonio Valdés y Fernández Bazán'a yeni bir bayrak tasarlatıldı. Bu bayraklar savaş bayrağı, ulusal bayrak ve tüccar gemileri bayrağı olmak üzere farklı türlerdeydi. Uzun yıllar kullanıldı.

Monarşinin yıkılması ve İkinci İspanya Cumhuriyeti[değiştir | kaynağı değiştir]

14 Nisan 1931'de monarşi devrildi ve yerini İkinci İspanya Cumhuriyeti aldı. Rejim değişikliği, o zamanlar monarşist olarak kabul edilen önceki kırmızı ve sarı iki renkli bayrak yerine yeni bir üç renkli bayrak oluşturulmasını getirdi. Üçrenkli bayrak sırasıyla kırmızı, sarı ve murrey (İspanyolca: morado) adı verilen mor rengin bir tonu ile oluşturuldu. Bu rengin eklenme amacı Kastilya ve Leon bölgesini sembolize etmesini sağlamaktı. Çünkü önceki bayraktaki kırmızı ve sarı renkler sadece Aragon Tacı bölgesini sembolize ediyordu.

İspanya İç Savaşı ve Franco dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

İspanya İç Savaşı, 1 Nisan 1939'da son İspanyol Cumhuriyetçi ileri karakollarının Milliyetçiler tarafından istila edilmesiyle resmen sona erdi. İspanya'da Cumhuriyet rejimi yıkıldı ve Francisco Franco ülkenin Caudillo'su oldu ve 20 Kasım 1975'teki ölümüne kadar iktidarda kaldı.

29 Ağustos 1936'da Ulusal Savunma Cuntası, Milliyetçi İspanya'nın ilk bayrağı olan kırmızı ve sarı tasarımı geri getirdi. Bayrağın üstüne sağ ve sol yanlarında Herkül Sütunları bulunan Aziz John Kartalı eklendi. 26 Temmuz 1945'te, tasarımda ufak değişiklikler yapılarak bayrak 1977 yılına kadar yürürlükte kaldı.

Geçiş Hükümeti[değiştir | kaynağı değiştir]

İspanya'da demokrasiye geçiş süreci, Francisco Franco'nun 1975 yılında ölümünün ardından başladı. 1975'te Franco'nun ölümünden 1977'ye kadar ulusal bayrak aynı kalmayı sürdürdü. 21 Ocak 1977'de, kartalın kanatlarının daha fazla açıldığı ve Herkül Sütunlarının yeniden kanatların içine yerleştirildiği bir tasarım kabul edildi. Kartalın ağzında taşıdığı ve üstünde İspanyolca una, grande, libre (Türkçe: Bir, büyük, özgür) yazan kurdele kartalın başının üstüne kondu. Bu bayrak tasarımı İspanya Krallığı 1981 yılında kurulana kadar kullanmaya devam edildi.


Tasarım[değiştir | kaynağı değiştir]

Ulusal bayrağa ait renk kodları ve ölçüler aşağıda belirtilmiştir.

CIELAB CIE (Illuminant C) Hexadecimal
Kırmızı 35° 70 37 0.614 0.320 9.5 #AD1519
Sarı 85° 95 80 0.486 0.469 56.7 #FABD00
Bayrağın ölçüleri

Günümüz Bayrakları[değiştir | kaynağı değiştir]

İspanya'nın özerk toplulukları bayrakları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Spain Flag Map and Meaning 10 Ocak 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Map Universal
  2. ^ [1] Bayrak.com.tr
  3. ^ "Royal Spanish Navy". Armada.mde.es. 27 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2012.