İsveç bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İsveç
Flag of Sweden.svg
Ayrıntılar
Kullanan(lar) İsveç
Kabul tarihi 22 Haziran 1906
Oran 5:8
Tasarım Kenarlara uzanan sarı İskandinav haçı ile yüklü mavi bir alan; çaprazın dikey kısmı kaldırma tarafına kaydırılır. Boyutlar: 5: 2: 9 yatay ve 4: 2: 4 dikey.

İsveç bayrağı, (İsveççe: Sveriges flagga) mavi bir alan üzerinde sarı veya altın sarısı bir İskandinav haç (mesela, asimetrik yatay bir çapraz, çapraz çubuk kaldıraca sineğe göre daha yakındır ve çapraz bayrak kenarına uzanır.) oluşur. İskandinav haçı geleneksel Hristiyanlığı temsil eder.[1][2] İsveç bayrağının tasarımının ve renklerinin, mavinin üç ayda bir altın haç ile bölünmüş ve Danimarka bayrağına modellenmiş 1442 İsveç'in mevcut armasından ilham aldığına inanılıyor.[3] Mavi ve sarı, en azından Magnus III'ün 1275 tarihli kraliyet armasından beri İsveç renkleri olarak kullanılmıştır.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Devlet bayrağı ve sivil bayrak[değiştir | kaynağı değiştir]

İsveç bayrağının boyutları yatay olarak 5:2:9 ve dikey olarak 4:2:4'tür. Üç kuyruklu İsveç bayrağının boyutları yatay olarak 5: 2: 5: 8 ve dikey olarak 4:2:4'tür.[4] Bayrağın renkleri resmi olarak Natural Color System aracılığıyla sarı ton için NCS 0580-Y10R ve mavinin tonu için NCS 4055-R95B olarak belirlendi.[5] Ayrıca mavi için Pantone PMS 301 C/U ve sarı için PMS 116 veya PMS 109 U olarak belirtilmiştir.[6] Kare biçimli İsveç devlet bayrağı sivil bayrakla aynıdır. İsveç yasası, İsveç flama tasarımını düzenlememekte, ancak renk şemasının bayrağın kine uygun olması tavsiye edilmektedir.[7]

Askeri bayrak[değiştir | kaynağı değiştir]

Üç kuyruklu bayrak (tretungad flagga) askeri bayrak (örlogsflaggan) olarak kullanılır. Kuyruklar dahil genel oranı 1:2'dir. Bayrak ayrıca İsveçli donanma krikosu (örlogsgösen) olarak da kullanılır. Krikolar, bayraklardan daha küçüktür, ancak aynı oranlara sahiptirler. İsveç kırlangıç bayrağı aslen Kral'ın kişisel amblemi veya Kral tarafından verilen bir emri temsil eden amblemdi. İlk başta iki uçluydu, ancak 17. yüzyılın ortalarında, dilli kendine özgü kırlangıç ​​bayrağı ortaya çıktı. Bayrak, savunma bakanlığı tarafından da çekilirken, sivil bakanlıklar kare bayraklar dalgalandırıyor.

Egemen bayrağı[değiştir | kaynağı değiştir]

İsveç Kraliyet bayrağı (Kungliga flaggan) hala üç kuyruklu askeri bayrak ile aynıdır, ancak genellikle merkezinde, Kralın büyük ustası olan Seraphim emriyle daha büyük veya daha küçük bir arması olan beyaz bir alan içerir. Kral, Kraliyet bayrağının özel kullanımı hakkında kişisel olarak karar verir.[8]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Jeroen Temperman. State Religion Relationships and Human Rights Law. Martinus Nijhoff Publishers. Erişim tarihi: 31 Aralık 2007. Many predominantly Christian states show a cross, symbolising Christianity, on their national flag. Scandinavian crosses or Nordic crosses on the flags of the Nordic countries–Denmark, Finland, Iceland, Norway and Sweden–also represent Christianity. 
  2. ^ Carol A. Foley. The Australian Flag: Colonial Relic or Contemporary Icon. William Gaunt & Sons. Erişim tarihi: 31 Aralık 2007. The Christian cross, for instance, is one of the oldest and most widely used symbols in the world, and many European countries, such as the United Kingdom, Norway, Sweden, Finland, Denmark, Iceland, Greece and Switzerland, adopted and currently retain the Christian cross on their national flags. 
  3. ^ Andrew Evans. Iceland. Bradt. Erişim tarihi: 31 Aralık 2007. Legend states that a red cloth with the white cross simply fell from the sky in the middle of the 13th-century Battle of Valdemar, after which the Danes were victorious. As a badge of divine right, Denmark flew its cross in the other Scandinavian countries it ruled and as each nation gained independence, they incorporated the Christian symbol. 
  4. ^ "Lag (1982:269) om Sveriges flagga" (İsveççe). Riksdag. 25 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2019. 
  5. ^ "Förordning (1983:826) med riktlinjer för färgnyanserna i Sveriges flagga" (İsveççe). Riksdag. 19 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2019. 
  6. ^ "Sveriges flaggas färger". riksarkivet.se (İsveççe). Riksarkivet. 29 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mart 2019. 
  7. ^ "Vimpel". riksarkivet.se (İsveççe). Riksarkivet. 25 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mart 2019. 
  8. ^ "Förordning (1994:657) om användning av tretungad flagga" (İsveççe). Riksdag. 13 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2019.