Faroe Adaları bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Faroe Adaları bayrağı

Faroe Adaları bayrağı, Faroe Adaları'nın bugünkü hâli ile 5 Temmuz 1959 yılından bu yana kullandığı bayrağıdır.

Dalgalanan Faroe Adaları bayrağı

Bayrak, beyaz zemin üzerine bulunan ve mavi ile çevrelenmiş kırmızı İskandinav haçından oluşmaktadır.[1] Haç birçok İskandinavya ülkesinde olduğu gibi Faroe Adaları bayrağında da kendisini göstermektedir.

Kopenhag'daki Faroe öğrencileri tarafından tasarlanan bayrak, ada-larda ilk kez 1919 yılında göndere çekilmiş ancak 25 Nisan 1940 tarihine kadar Büyük Britanya tarafından tanınmamıştır.[2]

Ülkenin ilk orijinal bayrağı günümüzdeki kullanılan şekli ile hâlâ muhafaza edilmekte olup adalarda bulunan Fámjin Kilisesi'sinde sergilenmektedir.

Renkler ve Anlamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Beyaz arka plan açık gökyüzünü ve kıyıya vuran dalgaları simgelemektedir. Kırmızı ve mavi, geleneksel Faroe atkısında bulunur ve aynı zamanda bayrakları bu renkleri içeren İzlanda ve Norveç ile olan bağlılığın bir kabulüdür.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Faroe Islands". www.crwflags.com. 27 Haziran 1997 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2022. 
  2. ^ "Flag". visitfaroeislands.com (İngilizce). 23 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2022. 
  3. ^ "The Faroese flag | Nordic cooperation". www.norden.org (İngilizce). 5 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2022. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]