Kazakistan'da resmî bayramlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Kazakistan'da resmi bayramlar sayfasından yönlendirildi)
Nevruz kutlamaları, 2013

Resmi tatiller[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeni Yıl – 1-3 Ocak;

Ortodoks Noel Günü - 7 Ocak

Dünya Kadınlar Günü – 8 Mart;

Nevruz – 21-25 Mart;

Kazakistan Halkların Birliği Günü – 1 Mayıs;

Vatan Koruyucu Günü (Asker Günü) – 7 Mayıs;

Zafer Bayramı – 9 Mayıs;

Başkent Günü – 6 Temmuz;

Kurban Bayramı - 31 Temmuz

Kazakistan Cumhuriyeti Anayasa Günü – 30 Ağustos;

Kazakistan Cumhuriyeti Birinci Cumhurbaşkanı Günü – 1 Aralık;

Bağımsızlık Günü – 16-17 Aralık.

Açıklamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeni Yıl[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeni yıl, yeni bir takvim yılının başladığı ve takvimin yıl sayısının bir arttığı zamandır. Pek çok kültürde olduğu gibi Kazakistan da bu kutlanmaktadır. Günümüzde en çok kullanılan ve Kazakistan'ın resmi takvimi olan Miladi takvimin yeni yılı 1 Ocak'a (Yılbaşı) denk gelmektedir. Ülkede 1 Ocak'ı resmî tatil olarak belirlenmiştir.

Ortodoks Noel Günü[değiştir | kaynağı değiştir]

Ermeni Kilisesi gibi bazı Doğu Ortodoks Kiliseleri, Jülyen takviminde 25 Aralık'a denk gelen 6 Ocak'ı Noel olarak kutlarlar. Ancak genel olarak miladi takvime göre 25 Aralık Noel olarak kutlanır. Bu tatil Kazakistan'daki Ortodoks Hristiyanlara özel bir tatildir.

Dünya Kadınlar Günü[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünya Kadınlar Günü Birleşmiş Milletler tarafından bu şekilde tanımlanmış olarak her yıl 8 Mart'ta kutlanan uluslararası bir gündür. Kazakistan'da da aynı şekilde kutlanmaktadır ve pek çok ülkedeki gibi resmi tatildir (Türkiye bu ülkeler arasında değildir).

Nevruz[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünya çapında bilinen Türk Halkları için ise özel bir yeri olan baharın gelişinin( doğanın uyanışı) kutlandığı bayramdır. Kazakistan, Türkiye,Azerbaycan gibi birçok Türk soylu ülkede coşkuyla kutlanmaktadır.

Kazakistan Halkların Birliği Günü[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünya genelinde işçi bayramı olarak kutlanılan 1 Mayıs, 18 Ekim 1995 yılında Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarabayev’in imzaladığı kararname sonrası Kazakistan’da “Halkların Birlik Günü” olarak kutlanılmaya başlandı.

Anavatan Günü Savunucusu[değiştir | kaynağı değiştir]

1992'de ülkenin cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev oldu. Devlet başkanı olduğunda yaptığı ilk şey, ulusal silahlı ordunun kurulmasını emretmek oldu. Geleneğe göre bu günde cumhurbaşkanı asker görevlilerinin ödüllendirilmesine karar verdi ve her bayram ordu ödüllendirildi.

Zafer Bayramı[değiştir | kaynağı değiştir]

Zafer Bayramı, Nazilerle Büyük Vatanseverlik Savaşı sırasında Sovyet hükümetinin zafer günüdür. 1941-1945 dönemini kapsar.

Başkent Günü[değiştir | kaynağı değiştir]

Astana Günü olarak da bilinir. 1994 yılında, Kazakistan Cumhuriyeti Parlamentosu oturumu sırasında, Başkan Nursultan Nazarbayev Kazakistan’ın başkentini Almatı’dan Akmola’ya taşımayı önerdi. 20 Ekim 1997’de sermayenin devri ile ilgili Kararname’yi imzaladı. 6 Mayıs 1998’de Akmola kenti Astana olarak yeniden adlandırıldı. 10 Haziran 1998’de yeni sermayenin uluslararası sunumu gerçekleşti. Bu tarih, 2006 yılına kadar başkentin doğum günü olarak kutlandı. 2006’dan bu yana 6 Temmuz Başkent Günü olarak kutlanmaktadır.

Kurban Bayramı[değiştir | kaynağı değiştir]

Müslümanlar tarafından Hicrî takvime göre Zilhicce ayının 10. gününden itibaren üç veya dört gün boyunca kutlanan bir dini bayramdır.

Kazakistan Cumhuriyeti Anayasa Günü[değiştir | kaynağı değiştir]

Kazakistan'da mevcut Anayasa 30 Ağustos 1995 tarihinde Ulusal Referandum temelinde kabul edilmiş ve 5 Eylül’de yürürlüğe girmiştir. Anayasa 9 bölüm ve 98 maddeden oluşmaktadır. Bu gün anayasalarına adanmıştır.

Kazakistan Cumhuriyeti Birinci Cumhurbaşkanı Günü[değiştir | kaynağı değiştir]

1 Aralık’ta her yıl kutlanan Kazakistan’da resmi bir bayramdır. Ülke çapında yapılan seçim sonucunda 1 Aralık 1991’de ülkenin ilk Cumhurbaşkanı seçilmiştir.

Bağımsızlık Günü[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülkenin yeni dünyada egemen bir devlet haline geldiği bir gündür. 16 Aralık Bağımsızlık Günü'dür fakat bunun tatili 16 ve 17 Aralık'tadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

[1]

[2]

  1. ^ "Kazakistan Resmi Tatilleri | Resmi Tatiller - 2020 Resmi Tatiller - Resmi Tatil Günleri - Ülke Tatilleri - Resmi - Tatiller". 8 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Aralık 2020. 
  2. ^ "National Holidays in Kazakhstan in 2020". Office Holidays (İngilizce). 5 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Aralık 2020.