Brunei bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bruney bayrağı
Flag of Brunei.svg
Brunei bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar) Brunei

Brunei bayrağı sarı zemin gönder kısmının üst tarafından başlayan ve bayrağı çapraz olarak ikiye ayıran bir beyaz bir siyah şerit tarafından bölünmüştür. Bayrağın tam ortasında ulusal amblem bulunmaktadır. Kırmızı sembol, yana bakan iki elin yukarı baktığı bir hilâlden oluşur.

Bayrağın sarı rengi Brunei sultanını temsil ediyor. Siyah beyaz çizgiler Brunei’nin başbakanlarını temsil ediyor. Hilâl, İslam'ı sembolize ederken, şemsiye monarşiyi simgeliyor ve eller hükûmetin yardımseverliğini simgeliyor.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Brunei Bayrağının tarihi 14. yüzyıla dayanmaktadır. 1368'de Brunei İmparatorluğu adı altında ortaya çıkan ülke sarı bayrak kullanıyordu. Bayrağın sadece sarı bir yüzeyi vardı ve başka bir renk ya da sembol kullanılmadı. Bu bayrak 1906'ya kadar 520 yıl boyunca kullanıldı.

Şu anki bayrak, 1906 yılında kabul edildi. Bu bayrak Brunei ile Büyük Britanya arasında imzalanan bir anlaşma ile ortadaki sembol olmadan kabul edildi. Brunei'nin bundan sonra sadece kısmen bağımsız olmasına rağmen, Brunei'liler bayrak gibi bazı semboller taşıdılar. Amblem, 29 Eylül 1959 Anayasası'nın yürürlüğe girmesinden sonra eklendi. Ülke 1 Ocak 1984'te Brunei Sultanlığı olarak tam bağımsızlık kazandığında, bayrağın tasarımı değişmedi.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2018.