Han Tengri Dağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Han Tanrı Dağı (Khan Tengri)
Peak of Khan Tengri at sunset.jpg
Günbatımında Han Tengri dağı
Yükseklik 7.010 m
Konum
Konum Kazakistan/Kırgızistan sınırında
Sıradağ Tanrı Dağları
Koordinatlar 42_12_N_80_10_E 42.12° N, 80.10° ODoğu
Tırmanış
İlk çıkış 1931 Prohrebizkyj

Han Tanrı Dağı[1] (Uygurca: Hantengri Dasi; Eski Türkçe, "Gök'ün efendisi (Han'ı)", Orta Asya'da yedi bin metreden fazla yüksekliğe sahip, Tanrı sıradağlarına bağlı bir dağ. Eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) sınırları içerisindeki en yüksek 5. dağdır.

Tien Şan sıradağlarının ikinci yüksek zirvesi olan Han Tengri, aynı zamanda dünyanın en kuzeyinde bulunan yedibinlikdir. Piramit'e benziyen şekli ile dikkati çeker.

1856 yılında rus biyoloğu ve coğrafyacısı Pjotr Semionow tarafından araştırılmış ve Tien Şan sıradağlarının en yüksek zirvesi olarak tanıtılmışdır. Ancak sonradan Cenğiş Çokusu'nu (Pobeda) Tien Şan'ın asıl en yüksek zirvesi olduğu tespit edilmişdir. Zirvesine ilk kez 1902 yılında Gottfried Merzbacher adlı alman dağcı tarafından çıkılmaya çalışılmışdır. Ama ilk başarılı olan dağcı 1931 yılında ukraynalı Prohrebizkyj olmuşdur.

Prohrebizkyj'nın kullandığı yol, Engilçek-Buzul'u üzerinden batı tarafına doğru, günümüze kadar hala en uygun yol olarak kabul edilir.

Dağın 7000 metreden yüksek olduğu ancak son yıllar içerisinde kesin olarak kanıtlanabilmişdir.

Dağın görkemli yüksekliği, islam öncesi Türklerin bazı mitlerine kaynak olmuş, ve onu Tengrici bakış açısından kutsal saymışlardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]