Suudi Arabistan bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Suudi Arabistan bayrağı
Flag of Saudi Arabia.svg
Suudi Arabistan bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar) Suudi Arabistan
Kabul tarihi 15 Mart 1973

Suudi Arabistan Bayrağı, Suudi Arabistan'ın 15 Mart 1973'ten beri kullandığı resmî devlet bayrağıdır.

Bayrakta Arapça olarak kelime-i tevhid bulunmakta ve metnin altında bir kılıç yer almaktadır. Arka plandaki yeşil renk İslam'ı, Suudi Arabistan'ı yöneten Suud ailesini, Suudi Arabistan ordusunun gücünü ve cesaretini temsil eder.

Tasarımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Suudi Arabistan bayrağı, üzerinde kelime-i şehadet yazdığı için hiçbir zaman yarıya indirilmez

Bayrağın üzerindeki kaligrafik Sülüs yazısıyla yazılmış Arapça yazı, İslam dininde kelime-i şehadet adıyla anılır ve İslami inanç beyanıdır:

Arapçaلَا إِلٰهَ إِلَّا الله مُحَمَّدٌ رَسُولُ الله
lā ʾilāha ʾillā-llāh, muhammadun rasūlu-llāh

"Allah'tan başka ilah yoktur , Muhammed Allah'ın Resulüdür." (Türkçe çevirisi) [1]

Bayrağın yeşili İslam'ı, kılıç ise adaleti uygulamadaki katılığı temsil eder. Bayrak, şehadetin'nın sağdan sola, her iki taraftan da doğru okunmasını sağlamak için ön ve arkadan farklı yüzle üretilir. Kılıç ayrıca her iki tarafta da yazının okuma yönünü (sağdan sola) işaret eder.[2]

Kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehadet, İslam dininde kutsal kabul edildiğinden bayrak normalde tişörtlerde veya diğer eşyalarda kullanılmaz. Bayrak asla yas işareti olarak yarıya indirilmez, çünkü indirilmesi küfür olarak kabul edilir.[3]

Tarihi bayraklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer bayraklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "About Saudi Arabia: Facts and figures". The Royal Embassy of Saudi Arabia, Washington D.C. Archived from the original on 17 Nisan 2012. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2016. 
  2. ^ Eriksen, Thomas; Jenkins, Richard (2007). Flag, Nation and Symbolism in Europe and America. s. 171. ISBN 9780415444040. Erişim tarihi: 3 October 2012. 
  3. ^ "Saudi King Fahd is laid to rest". BBC News. 2 Ağustos 2005. 13 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ocak 2023.