Türkmenistan bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Türkmenistan bayrağı
Türkmenistan bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar)Türkmenistan
Kabul tarihi1991 (ilk hali)
2001 (günümüz versiyonu)
Oran2:3

Türkmenistan bayrağı (Türkmence: Türkmenistanyň baýdagy), Türkmenistan devletinin resmi bayrağı.

Bağımsızlığın ilan edildiği 1991 yılında "ulusal bayrak" olarak kabul edilmiştir. Bayrağın sol tarafında kalın bir şerit olarak uzanan "Türkmen halısı" motifi yer almaktadır. Türkmen halısı ve yeşil zemin Türkmen tarihini simgelemektedir. Çapraz olarak tasarlanan yarım hilâl İslamiyeti, beş yıldız ise Türkmen vilayetlerini simgelemektedir. Halı motifleri ise Türkmen boylarını simgelemektedir. Ay ve yıldız motiflerine Türk halklarının kullandığı bayraklarda sıklıkla rastlanılmaktadır.

Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Rus İmparatorluğu’nun bayrağı, Rus Devrimi’ne kadar Türkmenistan’ın resmî bayrağıydı. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin çöküşünden önce, Türkmenistan diğer tüm Sovyet Cumhuriyetlerine benzer bir bayrak kullanıyordu. Türkmen bayrağında, Sovyetler Birliği bayrağı gibi, kırmızı zemin üzerinde sol üst köşede büyük bir altın çekiç ve orak bulunuyordu. 1937’den itibaren bayrakta, kırmızı zemin üzerinde sans-serif yazı tipinde sol üst köşede bulunan Kiril alfabesiyle ТССР (TSSR) karakterleri bulunuyordu. 1940’lardan itibaren bayrak aynıydı, ancak Latin harflerindeki karakterler ile yeniden düzenlendi. 26 Eylül 1973’te Türkmen SSR Yüksek Sovyeti Başkanlığı, Türkmen SSC bayrağının düzenlemesini değiştirdi. Yıldızın ve çekiçle orakların konumu bayrak direğine daha yakın bir yere taşındı. 1991’de bağımsızlık ve 1992 yılının Şubat ayında yeni bayrağın kabulü arasında, bu bayrak bağımsız Türkmenistan’ın ulusal bayrağı olarak kaldı.

1991 yılında bağımsızlığından sonra Türkmenistan 19 Şubat 1992’de mevcut tasarıma çok benzeyen bir bayrağı kabul etti. Ancak, soldaki motifin tasarımları farklıydı. 1997 yılında Türkmen halkının barışsever doğasını sembolize etmek için bir zeytin dalı eklenmiştir. Hilâl ve yıldızların konumu da değişti, Hilâl şu andaki pozisyonuna ve yıldızlarla çok daha eşit olmayan bir pozisyona yerleştirildi. 2001 yılında bayrak 1: 2’den 2: 3’e değişti ve yeşil alan daha aydınlık hale getirildi.[1]

Tarihi bayraklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüz bayrakları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Turkmenistan Flag Map and Meaning - Map Universal". 4 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020.