Kazakistan'ın posta tarihi ve posta pulları

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bu Kazakistan'ın posta pulları ve posta tarihinin bir araştırmasıdır.

Sovyetler Birliği altında "Kazak SSR" posta servisi Sovyet sisteminin gerekli bir parçasıydı. Cumhuriyet belli zaman aralığında SSCB'nin (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği) farklı kısımlarını onurlandıran pul serilerinde tanıtılıyordu.

İlk pul, 1992

Kazakistan Aralık 1991 yılında bağımsız hale geldi ve kendi posta servisini organizede boşa zaman harcamadı. İlk pul, 1969 yılında Issyk kasabasında (Almatı'ya çok uzak değil) yapılan bir kazıda bir höyükte bulunan "Altın Savaşçı" giysisini gösteriyordu ve 23 Mart 1922 tarihinde basıldı. Giysi Sak'ın kabile reisine ait olup MÖ V-IV. yüzyıla aitti [1] 27 Ocak 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Ayrıca sürşarjlı SSCB pullarının bu erken dönemden olduğu bilinir. Fakat "Almatı Filateli Kulübü" bazılarının kullanım görmüş olmasına rağmen onların resmi statüsünün kesin olmadığını sonuçlandırdı. Genel olarak postanelerden elde edilemiyordu ve ne de onların değerleri gerçek posta değerlerini yansıtmıyordu (Onlar belki de pul toplayanları aldatmak için imal edilmişti, bu durumun açıkça kanıtlandığı veya kanıtlanmadığı belli değildir).

İlk düzenli pul beşlik bir seriydi ve 24 Ocak, 1933 yılında basıldı. Bunların dördü yurt çadırını ve ülkenin Baykonur Uzay Üssü'nü ima etmekteydi. 50 rupilik bir pul Kazakistan bayrağı'nı göstermekteydi. Para birimleri 1993 yılı sonunda "tjin" (1/100 tenge)'den tenge (1 tenge=100 ruble)'ye çevrildi. Var olan pulların hepsi Rus rublesiyle ve kopekle değerlendirildi ve daha sonra onlar yeni birimmiş gibi satıldı. Yeni pullar 1994 yılının ilk yarısında basıldı ve tijn nominal değeriyle daha sonra tenge değeriyle satıldı. Yurt ve uzay gemisi dizaynı Temmuz 1994 yılı başlarında yeni para birimiyle basıldı.

Kazakistan, her yıl için ortalama olarak ılımlı desen basımını o zamandan beri devam ettirdi. Uzay teması ise sıktır.

Pul Sergisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]