Bangladeş bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bangladeş bayrağı
Flag of Bangladesh.svg
Ulusal bayrak
Diğer versiyonları
Sivil bayrak
Sivil bayrak
Gemi bayrağı
Gemi bayrağı
Bağımsız Bangladeş'in ilk bayrağı
Bağımsız Bangladeş'in ilk bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar) Bangladeş
Kabul tarihi 17 Ocak 1972

Bangladeş'in ulusal bayrağı 17 Ocak 1972'de kabul edilmiştir. 1971 yılında Bangladeş Özgürlük Savaşı'nda kullanılan bayrağa oldukça benzer. İlk tasarlanmış hâlinde, ortada yer alan kırmızı güneşin içinde ülkenin bir de haritası tasvir edilmişse de daha sonra bu imge kaldırılmıştır. Bugünkü Japonya Bayrağı'na oldukça bezneyen bayrağın bundan tek farkı, zemin renginin yeşil olmasıdır. Bayrağın üzerindeki yuvarlak şekil, Bangladeş topraklarına doğan güneşi, güneşin renginin kırmızı olması ise Bangladeş'in bağımsızlığı için canlarına veren insanların kanlarını simgeler.[1] Donanma gemileri ve hükûmet araçlarında kullanılan bayrakların zemini kırmızı ya da beyaz olarak değişir.

Köken[değiştir | kaynağı değiştir]

Bangladeş'in bugün kullanımda olan bayrağını Quamrul Hassan adında bir ressam tarafından tasarlanmış ve ilk olarak 3 Mart 1971 tarihinde Dakka Üniversitesi'nde göndere çekilmiştir. 23 Mart 1971'de bağımsızlığın ilân edilmesi ile Şeyh Mujibur Rahman bayrağı kendi evine de asmıştır.

Bayrağın ilk olarak Pakistan'ın bayrağında olduğu gibi bir hilâl ve yıldız taşıyan İslâmî mesajlar taşıyan bir öge olması düşünülmüşse de bu uygulanmamış, bayrağın yeşil zemin rengi de İslâmiyet'in geleneksel rengi olmasından çok Bangladeş'in bereketli topraklarını simgelemek için seçilmiştir.[1][2]

İlk tasarlanan bayrak Bangladeş Özgürlük Savaşı boyunca kullanılmış, 1972'de günümüzdeki biçimine çevrilmiştir. İlk tasarımdaki harita resminin kaldırılmasının sebebi harita imgesinin tam olarak çizmenin ve ortalamanın oldukça zor olmasıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Flag of Bangladesh 23 Mayıs 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Flags of the World.
  2. ^ "Lonely Planet: Bangladesh", 4th Edition, Lonely Planet Publications,(December 2000), ISBN 0-86442-667-4.