Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı
Flag of Cyprus.svg
Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar) Kıbrıs Cumhuriyeti
Kabul tarihi 16 Ağustos 1960
Oran 2:3
Tasarlayan İsmet Güney

Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı, 16 Ağustos 1960'ta kabul edilmiş ve Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından kullanılan resmî bayraktır. Bayrağın ebatı 3:5 oranındadır. Barışı simgeleyen beyaz zemin üzerine Kıbrıs adasının haritası, antik çağlardan beri işletilen ve adaya adını veren bakır madenlerini simgeleyen sarı renkle (pantone 144-C) temsil edilmiştir. Haritanın altında yine barışı temsil eden ve adada bol bulunan bir bitki olan iki yeşil (pantone 336-C) zeytin dalı bulunur.

Yaratılış[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayrak, Kıbrıslı Türk ressam İsmet Güney tarafından çizildi. Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesine kadar uzun süre üzerinde bir ülkenin haritası bulunan tek resmî bayraktı. Adadaki iki toplumun ortak bayrağının "tarafsız" olması gerektiği düşünüldüğünden, Türk ve Yunan bayraklarındaki kırmızı ve mavi renklerden özellikle kaçınıldı.

Tarihî bayraklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kıbrıs, bir Britanya kolonisi iken farklı bayraklar kullanmaktaydı. Bu bayraklardan ilki 1881-1922 arasında kullanılmıştır. Zemini mavi renkteydi ancak sol üst köşede Birleşik Krallık bayrağı ihtiva ediyordu ve sağ yarıda, orta kısımda içerisinde C H C (Cyprus High Commissioner)[1] yazan beyaz bir daire içeriyordu. 1922-1960 arası kullanılmış ikinci bayrakta beyaz daire yerine üst üste birbirine paralel duran iki aslan vardı.

1881-1922 arasında Kıbrıs bayrağı 1881-1922 arasında Kıbrıs bayrağı
1881-1922 arasında Kıbrıs bayrağı
1922-1960 arasında Kıbrıs bayrağı


Birleşik Krallık, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını tanıdığı zaman bu bayrak kullanımdan kalktı. Yerine yeni kabul edilen bayrağın zemini beyaz olup ortada Kıbrıs Cumhuriyeti haritasını içeriyordu. Ancak haritanın içi beyazdı ve sarı renkle (pantone 144-C) çerçevelenmişti.[kaynak belirtilmeli] Altında da iki zeytin dalı vardı. Bu bayrak Ağustos 1960'ta adanın içerisinin doldurulmuş olduğu bayrak dizaynıyla değiştirildi.

Nisan'dan 16 Ağustos 1960'a kadar kullanılan bayrak

Birleşmiş Kıbrıs bayrağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Annan Planı için önerilmiş bayrak

Kıbrıs Sorunu'nun çözümlenmesi için Birleşmiş Milletler tarafından önerilmiş Annan Planı'nın koşullarına göre yeni oluşacak konfedere Kıbrıs Cumhuriyeti yeni bir ulusal bayrak benimseyecekti. Bu bayrakta Yunan ve Türk bayraklarında yer alan mavi ve kırmızı renklerden kaçınılması yerine bu renklerin kullanımı tercih edilmiştir. Bayrağın orta kısmında ise Kıbrıs'ı temsilen kalın ve sarı renkli bir şerite yer almıştır. Sarı şerit, ince beyaz şeritler vasıtasıyla mavi ve kırmızı şeritlerden ayrılmıştır.

Annan Plan'ı kabul edilmediğinden ötürü bayrak kullanıma girmemiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Cyprus: British rule (1878-1960)". www.crwflags.com. 2 Ekim 2003 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2020.