Katar bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Katar
Flag of Qatar.svg
Ayrıntılar
Kabul tarihi 9 Haziran 1971
Lakabı Al-Adaam
Tipi Ulusal
Oran 11:28
Tasarım Gönder tarafındaki beyaz şerit ile diğer taraftaki kestane rengi alanı birbirinden ayıran dokuz beyaz üçgen bulunur.

Katar bayrağı (Arapçaعلم قطر‎‎), 11:28 oranındadır. Bayrak, ülkenin Büyük Britanya'dan bağımsızlığını ilan ettiği 3 Eylül 1971 tarihinden kısa bir süre önce kabul edilmiştir.

Bayrak, beyaz ve kestane rengi olmak üzere iki renkten oluşmaktadır. Göndere çekilen tarafta bayrağın üçte birinin kaplayan beyaz renk bulunmaktadır, diğer taraflar kestane rengindedir. Beyaz ile kestane renginin birleştiği noktada bulunan dokuzar adet üçgenler bu bölümde girintili çıkıntılı bir yer oluşturmaktadır. Katar bayrağı, yüksekliğinin iki katından daha çok genişliğe sahip olan tek ulusal bayraktır.[1]

Bayrak; daha az noktası, 3:5 orantısı ve kestane rengi yerine kırmızı olan, komşu ülke Bahreyn'in bayrağına çok benzemektedir.

Bayrak üzerinde var olan kestane renginin aslında ilk çıkış noktasının kırmızı olduğu, ancak zamanla ülkenin de coğrafî olarak bulunduğu konum nedeniyle de yoğun güneş ışınlarının etkisiyle bu renge döndüğü ifade edilmektedir. Bahreyn bayrağına kırmızı renk ile büyük benzerlik gösterdiği için zamanla bu rengin kullanımı yaygınlaşmış ve 1949 yılında resmen bu renk bayrakta kabul edilmiştir. O dönem 11:30 oranına sahip olan bayrak, 1971 yılında yapılan güncelleme ile 11:28 oranına değiştirilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arapça.(28:11) عند استخدام العلم خارج المباني، داخل دولة قطر، فإنه يجب أن تكون النسبة بين طول وعرض العلم" (Bayrak; Katar Devleti dışındaki binalarda kullanılacağı zaman, bayrağın en-boy oranı 11:28 olmalıdır.) - Law No. 14 on the Flag of Qatar - Qatar Legal Portal 13 Nisan 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]