Kazakistan Silahlı Kuvvetleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kazakistan Silahlı Kuvvetleri
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері
Qazaqstannıñ qarulı küşteri
Kazakistan Silahlı Kuvvetleri arması
Kazakistan Silahlı Kuvvetleri bayrağı
Kuruluş7 Mayıs 1992
Birimler
KarargâhAstana
Komuta
Başkomutan Kasım Cömert Tokayev
Savunma Bakanı Ruslan Jaqsylyqov
Genelkurmay başkanı Tümgeneral Marat Khusainov
Genel Bilgiler
Askerlik yaşı18-45
Zorunlu askerlik24 ay
Etkin personel sayısı110.000 (53)
Rezerve personel sayısı378.000 [1]
Maliye
Harcamalar$1.648 milyar U$D (FY11)[2]
GSYİH paydası%1,1 (2010)[2]
Sanayi
Dış yardımlar Rusya
 ABD
 Belarus
 Türkiye
 Ukrayna
 İsrail
 Çekya
 Çin
 Hindistan
 Sırbistan
 Yunanistan
 Almanya
 İtalya
 Fransa
 Hollanda
 Birleşik Krallık
 Brezilya

Kazakistan Silahlı Kuvvetleri (KazakçaҚазақстанның Қарулы күштері, Qazaqstannıñ Qaruwlı küşteri), Kazakistan'ı karadan, havadan ve denizden gelebilecek her türlü saldırıya karşı korumakla görevli olan askerî kuvvet. Kazakistan Kara Kuvvetleri, Kazakistan Hava Kuvvetleri, Kazakistan Hava Savunma Kuvvetleri, Kazakistan Deniz Kuvvetleri ve Kazakistan Cumhuriyet Muhafızları'ndan askeri birliklerden oluşmaktadır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

7 Mayıs 1992 tarihinde, Kazakistan Cumhurbaşkanı savunma ile ilgili bir dizi kararlar aldı. Buna göre Savunma bakanlığına bağlı olarak Silahlı kuvvetler oluşturuldu. 30 Haziran 1992 tarihinde Sovyetler Birliği Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı Türkistan Askeri Bölgesi, Sovyetler Birliği'nin çökmesinin ardından dağıldı. Türkistan Askeri Bölgesi'ni oluşturan kuvvetlerin en güçlü birlikleri, silahlı kuvvetlerin çekirdeğini oluşturdu. Sovyetler Birliği'nin bölgede bulunan diğer birliği olan 40. Ordu da silahlı kuvvetlere katıldı.

6 Temmuz 2000 tarihinde, "Kazakistan Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetlerinin yapısı hakkında" adlı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Silahlı kuvvetlerin yapısı değiştirildi: Silahlı kuvvetler, Genel Amaçlı Kuvvetler ve Hava Savunma Kuvvetleri olmak üzere 2 ana birime ayrıldı. 7 Ağustos'ta Korgeneral A.B. Dzharbulov Güney Askeri Bölgesi komutanı ve Korgeneral E. Ertaev ise Doğu Askeri Bölgesi komutanı oldu.

Şubat 2001'de bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Bakanlığı fonksiyonları ayrılmıştır. Savunma Bakanı çoğunlukla idari ve siyasi işlevlere sahipken, Kararnameye göre Genelkurmay başkanı, asker ve askeri bölgelerde uçak ve tipi her türlü astlarını komuta yetkisine sahip oldu. 30 Mart'ta, Tümgeneral M.K. Sihimov, Batı Askeri Bölge Komutanlığı'na atandı. 12 Ekim tarihinde, M. Saparov, Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Birinci Yardımcısı olarak atandı. V.B. Elamanov Hava Mobil Birliklerinin komutanlığına getirildi. 8 Aralık'ta Savunma Bakanlığı'na General K. Altynbayev, 27 Aralık'ta Tümgeneral K. K. Akhmadiev Hava Savunma Komutanlığı'na atandı.

29 Ocak 2002 tarihinde, Tümgeneral Khasbulatov Savunma Bakan Yardımcılığı'na, Tümgeneral Elamanov Güney Askeri Bölgesi Komutanlığı'na, Tümgeneral N. А. Dzhulamanov Doğu Askeri Bölgesi Komutanlığı'na ve Tümgeneral Zhasuzakov Hava Mobil Birlikler Komutanlığı'na atandı.

21 Şubat 2002 tarihinde Tümgeneral A. Shatskov Merkez Askeri Bölgesi Komutanlığı'na atandı ve 7 Mayıs'ta K. Altynbayev'e Orgeneral rütbesi verildi.

Bugün dört bölgesel komutanlık bulunmaktadır: Astana Bölge Komutanlığı, Taraz Güney Bölge Komutanlığı, Semipalatinsk Doğu Bölge Komutanlığı, Aktobe Batı Bölge Komutanlığı. Bu komutanlıkların yanı sıra Hava Savunma Kuvvetleri, dört müfreze Hava Mobil Asker ve Topçu ve Füze Kuvvetleri (7 Mayıs 2003 tarihinde ayrı bir dal olarak kuruldu).[3]

Kazakistan CSTO ve ŞİÖ'nün kurucu üyesi olmakla birlikte, Bireysel olarak NATO ile Bireysel Ortaklık Eylem Planı ve Türk Silahlı Kuvvetleri ile strateji iş birliği yapmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Ülkelerin Askeri Güçleri". 7 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2017. 
  2. ^ a b "SIPRI Publications". 23 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2012. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2012.