Kazakistan arması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kazakistan arması
Emblem of Kazakhstan latin.svg
Ayrıntılar
Kullanan Kazakistan Cumhuriyeti
Kabul tarihi 4 Haziran 1992 (Kiril alfabesi ile yazılmış)
1 Kasım 2018 (Latin alfbesi ile yazılmış)
Tepelik Beşgen yıldız
Kalkan Şanırak
Mesnetler Tulpar
Slogan QAZAQSTAN
Önceki versiyonları Emblem of Kazakhstan.svg
Öncelleri Emblem of Kazakh SSR.svg
Çizer Jandarbek Melibekov
Şot-Aman Valihanov

Kazakistan arması (Kazakça: Қазақстан елтаңбасы Qazaqstan eltańbasy), Kazakistan Cumhuriyeti'nin devlet arması olarak 4 Haziran 1992'de kabul edilmiştir.[1] Armanın tasarımcıları Jandarbek Melibekov ve Şot-Aman Valihanov'dur. Arma için düzenlenen yarışmasına yaklaşık 245 proje ve 67 açıklama tasarımı katıldı.[2] 1992'den önce Kazakistan SSC'nin diğer tüm Sovyet ülkelerine benzer bir arması vardı.

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Arma, geleneksel Türk çadırı olarak bilinen yurdun üst kubbesindeki kısım olan Şanırak (Kazakça: Шаңырақ, Shańyraq), gök mavisi bir zemin üzerinde merkezden güneş ışınları saçmasından oluşur. Ayrıca Türk mitolojisinde yer alan ve cesareti temsil eden Tulpar atları da armanın her iki yanında bulunmaktadır.[3] Armanın daire formu, yaşamın ve sonsuzluğun sembolüdür. Merkezde yer alan şanırak ise, ailenin refahını, huzuru ve sakinliği sembolize eder.

Kırgızistan bayrağında da Kazak şanrağına çok benzeyen bir tasarım kullanılmıştır; Kırgızca'da tunduk olarak bilinmektedir.

Kazakistan Cumhuriyeti ulusal ambleminin renkli versiyonu iki renkten oluşur: altın ve gök mavisi. Altın rengi, Kazakların aydınlık ve berrak bir geleceğini simgeler. Gök mavisi ise, tüm insanlarla barış, rıza, dostluk ve birliğe duyulan özlemin sembolüdür.[1] Armanın alt kısmında ise ülkenin adı olan QAZAQSTAN yer almaktadır. Ancak 1 Kasım 2018'den önce Kiril alfabesi ile "ҚA3AҚCTAH" yazmaktaydı.[4]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "National Emblem of Kazakhstan — Official site of the President of the Republic of Kazakhstan". Akorda.kz. 6 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Eylül 2020. 
  2. ^ "Pavlodar Region Administration : State symbols". web.archive.org. 21 Temmuz 2011. 21 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Eylül 2020. 
  3. ^ "TAZI". web.archive.org. 4 Mart 2016. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Eylül 2020. 
  4. ^ "Приказ Председателя Комитета технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 20 сентября 2018 года № 272-од «О некоторых вопросах стандартизации»". Информационная система ПАРАГРАФ. 21 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Eylül 2020.