İçeriğe atla

Malezya bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Malezya bayrağı
Malezya bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar)Malezya
Kabul tarihi26 Mayıs 1950 (ilk 11 uçlu yıldız ve 11 şerit)
16 Eylül 1963 (günümüz 14 uçlu yıldız ve 14 şerit)

Malezya Bayrağı, Malezya devletinin resmi bayrağı.

Zemin kırmızılı (üstte) beyazlı 14 eşit şeritten oluşmaktadır. Bayrağın gönder tarafının üst kısmında içerisinde sarı bir hilâl ve on dört köşeli sarı bir yıldız bulunan mavi bir dikdörtgen vardır. Eşit genişlikteki 14 şerit, 13 üye devlet ve federal bölgelerin federasyonunda eşit statüyü temsil ederken, yıldızın 14 noktası bu birimler arasındaki birliği temsil ediyor. Hilal ve yıldız ülkenin resmi dini olan İslamiyet’in sembolüdür. Mavi dikdörtgen Malezya halkının birliğini temsil eder, ay ve yıldızdaki sarı renk ise geçmişte Malay hükümdarları tarafından kullanılan renktir.

Tasarım[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayrağın ölçüleri

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mevcut Malezya bayrağı, Malay Federasyonu bayrağına dayanmaktadır. 1949'da, Federasyonun kurulmasından bir yıl sonra, Federal Yasama Konseyi yeni bir ulusal bayrak tasarlamak için bir yarışma çağrısında bulundu. Yarışmaya 373 başvuru katıldı ve bunların üçü The Malay Mail tarafından düzenlenen bir ankette halka sunuldu.[1]

İlk bayrak, ortasında iki kırmızı Malay krisi (hançer) bulunan mavi zemin üzerine 11 beyaz yıldızdan oluşan bir halkaya sahipti. İkincisi, ilkiyle aynıydı, ancak 5 ve 6 yıldızdan oluşan iki eşmerkezli halkaya sahipti. Üçüncüsünde 11 mavi ve beyaz çizgi ve sol üst köşede üzerinde beyaz bir hilal ve beş köşeli yıldız bulunan kırmızı bir alan vardı. Bu son tasarım kazanan olarak seçildi.

Aralık 1949'da Federal Yasama Konseyi, kazanan tasarımda değişiklik yapmaya karar verdi. Devlet adamı Onn Jaafar'ın önerisi üzerine kırmızı ve mavi renkler değiştirildi, ay ve yıldız beyazdan sarıya değiştirildi ve yıldıza altı kenar daha eklendi.[2][3] Malaya bayrağının son versiyonu 19 Mayıs 1950'de George VI tarafından onaylandı ve ilk olarak 26 Mayıs 1950'de Selangor Sultanı'nın konutu önünde çekildi. Merdeka Meydanı'nda bağımsızlık sonrasında İngiliz Birliği Bayrağı yerine asıldı.

Tarihi bayraklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Eyalet bayrakları[değiştir | kaynağı değiştir]

Federasyon bayrakları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sonia Ramachandran. Golden Merdeka Memories: National flag chosen by people in one of country's first public polls. New Straits Times. 18 August 2006.
  2. ^ "Federal Flag". The Straits Times. 6 Mart 1950. s. 5. 20 Aralık 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mayıs 2023. , via "The History and Design Chronology of Jalur Gemilang" (PDF). Malaysia Design Archive. 2012. s. 16. 26 Mayıs 2018 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2018. 
  3. ^ Alan Teh Leam Seng (20 Eylül 2021). "Birth of the flag that unites us". New Straits Times. 4 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Eylül 2022.