Bakkal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gölyazı'da bir bakkal

Bakkal, bozulmadan saklanabilecek yarı taze veya konserve yiyecek maddelerini, çeşitli temizlik malzemelerini toptan ya da perakende satan bir tüccardır. ABD-de mahalle bakkalı (convenience store, mini-mart ve discountmarket) türe bulunuyor.

Toptancı bakkallar, doğrudan doğruya üreticiden toplu miktarda aldıkları çeşitli yiyecek ve temizlik maddelerini perakendeci bakkallara satarlar. Böylece ticaret anlayışı olan bir bakkal, müşterilerinin hemen hemen bütün ihtiyaçlarını karşılamak ve çevrede iyi isim yapabilmek için, dükkânını temiz tutmak, daima taze ve kaliteli mal satmak, günlük listeler çıkararak eksilen malların yerine yenisini getirmek ve en önemlisi müşterilerine karşı anlayışlı, güleryüzlü olmak zorundadır. Her sokak arasında adım başı rastlanan küçük bakkalların yanı sıra, yiyecek ve temizlik maddelerinden kırtasiye malzemelerine, mutfak eşyalarına kadar her şeyin satıldığı büyük bakkaliyeler de vardır; burada müşteriler, tekerlekli servis arabalarıyla dolaşıp istediklerini kendi elleriyle seçerler.

Küçük esnaf olarak adlandırılan "bakkal" günümüz koşullarında yok olmaya yüz tutmuş bir meslek grubudur[kaynak belirtilmeli]. Büyük süpermarket ve zincir marketlerin karşısında direnememekte ve rekabet edememektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Bakkal ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.