Trip hop

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Trip hop
Müzikal kökenleriHip hop, alternatif dans, dub, house, deneysel rock, asit caz, post-punk, soul, psychedelic rock, lounge
Kültürel kökenleri1990'ların başı Bristol , Birleşik Krallık
Önemli çalgılarKlavye (özellikle Rhodes piyano), turntable, sampler, yaylı çalgılar, bakır üflemeli çalgılar, flüt
Popülerlik1994'ten günümüze Birleşik Krallık ve daha sonra ABD, Avrupa, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda'da.
TürevlerIllbient - Post-trip hop
Karışım tarzları
Trip rock

Trip hop, 1990'ların başında özellikle Bristol olmak üzere Birleşik Krallık'ta ortaya çıkan bir downtempo elekronik müzik türüdür. "Acid-house" sonrası müzikten türemiş olmakla birlikte trip hop, ilk olarak İngiliz medyası tarafından soul, funk ve caz özelliklerine sahip deneysel breakbeat şarkılarını tanımlamak için kullanılmıştır. İlk olarak İngiliz dans müziği gazetesi "Mixmag" tarafından tarif edildiği söylenen bu tür, hip hop ve elektronik müziğin kökenleri fark edilemeyecek derecede özgün bir karışımı olduğu ifade edilmektedir. Trip hop, ambient müzikte bulunan bazı öğeler içermekte, bateri kullanımını hip hop'tan almakta ve birçok özelliğini dans müziği, house, dub ve reggae'den almaktadır.

1990'ların ortasında büyük bir başarıya kavuşan trip hop, Gorillaz, Beck, Nine Inch Nails, Radiohead, How to Destroy Angels, Deftones, Garbage, Madonna ve Björk gibi birçok sanatçıyı etkilemiştir. Portishead, Massive Attack ve Tricky bu tarzı icra eden en popüler sanatçılardan olmuştur.

Massive Attack
Portishead

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]