Google Cloud Messaging

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Google Cloud Messaging
Google Cloud Messaging.png
Geliştirici(ler) Google
İlk yayınlanma 2012 (10 yıl önce) (2012)
Geliştirme durumu Aktif
İşletim sistemi Android Jelly Bean ve üstü
Tür bildirim hizmeti

Google Cloud Messaging, (veya GCM) Google tarafından geliştirilen, mobil bir bildirim hizmeti'dir. Üçüncü şahıs uygulama geliştiricilerinin, geliştirici tarafından işletilen sunuculardan uygulamalara bildirim verileri veya bilgileri gönderebilmelerini sağlar.[1] 2012 yılında Android Jelly Bean ile tanıtıltı. Android işletim sisteminin yanı sıra Xamarin ve Google Chrome İnternet tarayıcısı için geliştirilen uygulamalar veya uzantıları hedefler.[2] Geliştiricilere ücretsiz olarak sunulmaktadır. GCM Hizmeti ilk önce Haziran 2012'de, kimlik doğrulama ve dağıtım, yeni API bitiş noktaları ve mesajlaşma parametrelerinin iyileştirilmesi ve sınırlamaların kaldırılmasını gerekçe göstererek, Google'ın Android Cloud to Device Messaging (C2DM) hizmetinin devamı niteliğinde ilan edildi. Google'ın "Firebase Cloud Messaging" (FCM) yerini almıştır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

GCM, önce Google tarafından Android Froyo'de tanıtılan C2DM hizmetine başladı.[3] Google Cloud Messaging'e geçiş, 27 Haziran 2012'de Google I/O'da ilk kez açıklandı. Google Bulut Mesajlaşma servisini duyurduktan kısa süre sonra Google, C2DM'den yeni servise geçişle birlikte uygulama geliştiricilere rehberlik edecek belgeler yayınladı. Hizmete geçiş yapmak için SDK ve kod değişikliklerinin yanı sıra, indirmek ve güncellemek için yayın deposu (Google Play gibi) için bir uygulama güncellemesi yayınlaması gerekli oldu.[4] I / O 2015'te Google, yeni bir SDK ve iOS desteği verdiğini açıkladı.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Google Cloud Messaging işlevleri, sunucu API'larını ve SDK'leri kullanır ve ikisi de Google tarafından yürütülür. GCM, push bildirimlerini, derin bağlantı komutlarını ve uygulama verilerini gönderme yeteneğine sahiptir. Daha büyük mesajlar, en fazla 4 KB payload verileri ile gönderilebilir.[5]

İstemci uygulaması, bildirim almak ve görüntülemek için uygulama iznine izin verdikten sonra, kayıt işlemine başlamak için Google Cloud Messaging arayüzüne bir kayıt API isteği gönderir. GCM Hizmeti, isteği alır ve onaylar, daha sonra bireysel cihaza bir bildirim göndermek için geliştiricinin kullandığı benzersiz bir tanımlayıcı olan bir GCM Kayıt Kimliği vererek yanıt verir.[6] Tanımlayıcı aygıta kaydedilir ve genellikle saklanması için geliştiricinin uygulama sunucusuna gönderilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Firebase Cloud Messaging - Send notifications across platforms for free". 14 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
  2. ^ "Google Cloud Messaging - Xamarin - Microsoft Docs". 15 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
  3. ^ "WebCite query result". 23 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
  4. ^ "Google Developers Blog: Building efficient apps and extensions with push messaging". 15 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Şubat 2018. 
  6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 28 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Şubat 2018. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]