Google Allo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Google Allo
GoogleAllo icon.svg
Google Allo.jpg
Geliştirici(ler) Google
İlk yayınlanma 18 Mayıs 2016 (6 yıl önce) (2016-05-18)
Güncel sürüm 27.0.326_RC03 / 7 Aralık 2018
Geliştirme durumu Kapandı
İşletim sistemi Android, iOS
Tür Anlık mesajlaşma
Resmî sitesi allo.google.com

Allo (ya da Google Allo) Google tarafından geliştirilen anlık mesajlaşma mobil uygulaması. 18 Mayıs 2016 tarihinde Google I/O etkinliğinde duyrulan Allo, 2016 yazında Android ve iOS için yayınlandı. 12 Mart 2019 tarihinde ise uygulamanın kullanımı sonlandırılmıştır.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Akıllı cevap[değiştir | kaynağı değiştir]

Allo adlı "Akıllı Cevap" işlevi son mesajına cevap önermek için Google'ın Makine öğrenimi teknolojisini kullanacak, birkaç seçenek arasından seçilebilir. Özelliği de yanıtları önermek için kullanıcıya gönderilen görüntüleri analiz eder.[1] Google'ın Gelen Kutusu (Google Inbox uygulamasında görülen akıllı cevap özelliğine benzer, zamanla onun önerilerini uyarlamak için kullanıcının davranışları öğrenmektedir.

Gizli mod[değiştir | kaynağı değiştir]

Gizli mod süresi dolan sohbetler, özel bildirimleri ve uçtan uca şifreleme içeren isteğe bağlı modu olacak.[2] Open Whisper Systems'in Signal Protokolü kullanacak şifreleme, zaten Signal uygulamasında kullanılmaktadır.

Whisper Shout (Fısıltı)[değiştir | kaynağı değiştir]

Whisper Shout (Fısıltı ile seslenmek) kullanıcıya sesi temsil etmek için bir iletinin boyutunu artırmak veya azaltmak için izin veriyor.[3]

Google Assistant[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu, bir konuşan sanal asistan olan Google Assistant'ı destekleyen mevcut uygulamalardan biri oluyor.

Whisper Shout görüntüsü

Tanıtım[değiştir | kaynağı değiştir]

Allo'nun Google I/O-da tanıtımın ardından, Google varsayılan olarak kapalı uçtan uca şifrelemeye göre, güvenlik uzmanları ve gizlilik savunucuları tarafından eleştirildi. Edward Snowden, ihbarcı ve eski NSA yüklenici, Twitter'da uygulamasını eleştirdi, "Google'ın kararının yeni Allo sohbet uygulamasında varsayılan olarak uçtan uca şifreleme devre dışı bırakmak için tehlikeli olduğunu ve güvensiz hale getirir." söyledi.[4] Thai Duong, Google'ın ürün güvenlik ekibinin üyesi, kişisel blog yazısı yazarak, o bir ayar eklenmesi için çaba göstereceğini söyledi, bu, kullanıcılara her zaman açık şifreleme verecek, ama daha sonra Duong ifadesini geri çekti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Please don't send me Smart Replies - Engadget". 16 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2016. 
  3. ^ "Google Debuts A New Texting App You'll Actually Want To Use - HuffPost". The Huffington Post. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
  4. ^ "NSA whistleblower Snowden: Google Allo without default encryption is 'dangerous' - ZDNet". 21 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]