Videokonferans

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jimmy Wales videokonferans

Videokonferans veya videotelekonferans (İngilizce: Videoconferencing - Almanca: Videokonferenz - Fransızca: Visioconférence...) iki veya daha fazla yerle eş zamanlı görüntülü ve sesli konuşmaya imkân tanıyan bir telekomünikasyon teknolojisidir.

Yüz yüze, gerçek karşıklıklı konuşma gibidir. Örneğin bir toplantıya katılamayan insan, videokonferans sistemiyle katılabilir. Her iki taraf da birbirini görüntülü ve sesli olarak işitir. Videokonferans, her türlü kullanılabilir. Askerler arasında, devlet adamları arasında, tüm toplantılarda vb. şekilde kullanılabilir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Temeli basit analog videofon iletişim sistemitelevizyonun icadı gibi bit tarihtedir. Böyle bir öncülü genellikle kablo veya radyo koaksiyel ile bağlı iki kapalı devre televizyon sistemleri oluşuyordu. Bir örneği 1936 ile 1940 arasında koaksiyel kablolar aracılığıyla Berlin ve birkaç Alman şehirlerinde hizmete giren Alman Reich Postzentralamt video telefon ağı oldu.

Videokonferans sistemi, ilk olarak 1970'li yıllarda Amerika Birleşik Devletleri'nde geliştirilmeye başlanmıştır. Picturephone teknolojisinin bir parçasıdır. AT & T Şirketi tarafından piyasaya dağıtımı yapılmıştır. İstihbarat, belge ve görüntülü doküman paylaşımı için kullanılmıştır.

Birçok özel şirket tarafından kullanıldı ve geliştirildi. 1980 yılından sonra "videokonferans" sistemi adıyla hızlı bir gelişim gösterdi. 21. yüzyıl başlarında tüm dünyada kullanılır hale geldi.

COVID-19 pandemisi sürecinde evden çalışanların yoğun kullanımı ile internet tabanlı videokonferans uygulamalarının kullanımında patlama yaşandı. Zoom Cloud Meetings, Microsoft Teams, Google Hangouts Meet ve Houseparty gibi uygulamaların indirilme oranları olağanüstü arttı.[1]

Görseller[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]