WhatsApp

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
WhatsApp
WhatsApp logo.svg
Geliştirici(ler) WhatsApp Inc.
İlk yayınlanma Ocak 2010 (6 yıl önce) (2010-01)
Kararlı sürüm 2.16.16 (Android) / 2.16.1 (iOS) / 6 Nisan 2016 (55 gün önce) (2016-04-06) (Android) / 2 Nisan 2016 (59 gün önce) (2016-04-02) (iOS)
Programlama dili Erlang[1]
İşletim sistemi
Tür Anlık mesajlaşma
Lisans Sahipli yazılım
Resmî sitesi www.whatsapp.com

WhatsApp Messenger, akıllı telefonlar için geliştirilen, platformlararası çalışma özelliğine sahip bir mesajlaşma ve arama uygulamasıdır. Android, BlackBerry, iPhone, Windows Phone ve Nokia telefonlarıyla uyumlu olan uygulama, 3G ya da WiFi Internet bağlantısı aracılığıyla kullanıcıların birbirlerine resim, video,ücretsiz arama, sesli ve yazılı mesaj göndermesini sağlar. Aynı adı taşıyan şirket, eski Yahoo! çalışanları olan Biran Acton ve Jan Koum tarafından ABD'de, Kaliforniya eyaletindeki Santa Clara kentinde kurulmuştur.

Kısa zamanda büyük bir popülariteye kavuşan WhatsApp Messenger üzerinden gerçekleşen iletişim trafiği Ağustos 2012'den Ocak 2013'e kadar %75 oranında artarak 2012 yılında toplamda %500'e ulaşmıştır. Dünyada kayıtlı kullanıcı sayısı en yüksek olan siber hizmetler arasındadır.

Facebook tarafından 4 milyar USD nakit para, 12 milyar USD hisse senedi ve 3 milyar USD sınırlandırılmış hisse senedi karşılığında satın alınmıştır.[2] Bu satın alma işleminin bazı kişisel hakları ve bilgi mahremiyetini savunan gruplar tarafından durdurulması istenmiştir.[3] Mark Zuckerberg yaptığı açıklama ile WhatsApp'ın 1 milyar kullanıcıya ulaştığını açıklamıştır.[4][5]

Web WhatsApp[değiştir | kaynağı değiştir]

Son sürümde Web WhatsApp özelliği eklendi. Kullanıcılar tarayıcıları üzerinden web.whatsapp.com adresine gittikten sonra WhatsApp uygulamasına gidip Menü'den Web WhatsApp'a girip ekrandaki QR kodu telefona okutmaları halinde bilgisayar üzerinden WhatsApp'ta oturum açıp sohbeti daha kolay ve hızlı bir hale getirmiş oluyorlar.

WhatsApp Web ilk kullanıma sunulduğunda sadece Google Chrome tarayıcısında çalışırken ardından gelen güncellemeler ile Mozilla Firefox ve Opera tarayıcılarında da çalışabilir duruma getirilmiştir.[6]

Ücretlendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

WhatsApp üzerinden ücretsiz bir şekilde mesajlaşabilir ve sesli arama yapabilirsiniz. Uygulama tüm platformlar için tamamen reklamsız olarak kullanılabilmektedir. Telefon numaranız ile kaydolduğunuz uygulama, son resmi duyuru ile iki yıl ile sınırlı olan ücretsiz kullanım hakkı kuralını kaldırmış olup, artık tamamen ücretsiz olarak kullanıma sunulmuştur.

Güvenilirlik[değiştir | kaynağı değiştir]

06 Nisan 2016 itibarıyla WhatsApp uygulamasının son sürümü Electronic Frontier Foundation'ın karşılaştırma çalışmasında aranan 7 güvenilirlik özelliğinden sadece 1 tanesini içermediği tesbit edilmiştir.[7][8] İçerdiği puan kazandıran 6, ve kaybettiren 1 özellik sırasıyla şunlardır:

  1. (+) iletilerin iletişim sırasında şifreleniyor olmaları,
  2. (+) yazılımın yakın bir geçmişte kaynak denetiminin yapılmış olması,
  3. (+) iletilerin hizmet veren örgütden hiç kimsenin ulaşamıyacağı bir şifre ile kodlanıyor olmaması,
  4. (+) kullanıcıların karşı tarafın kimliğini otomatik doğrulayamamaları,
  5. (+) şifre çalınması durumunda buna rağmen eski iletilerin güvende olamamaları,
  6. (+) güvenilirlik düzeneği tasarımının yeterince belgelenmiş olmaması,
  7. (-) yazılımın bağımsız değerlendirmeye açık olmaması.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Şablon:Sohbet uygulamaları