Viber

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Viber
Geliştirici(ler)Viber Media Inc.
İşletim sistemiMobil: Android, iOS, BlackBerry,
Windows Phone, Symbian, Bada
Masaüstü: Windows, Mac OS X,
Linux(64 bit)
TürSohbet ve iletişim - VoIP istemcisi
LisansSahipli yazılım
Resmî sitesiwww.viber.com

Viber, çoklu platform desteği sunan ve internet üzerinden anlık mesajlaşma ve sesli görüşme imkânı sunan bir iletişim aracıdır. Metin mesajının yanı sıra kullanıcıların birbirlerine medya ve sesli mesaj göndermesine de imkân verir.

Program mobilde Android, iOS, BlackBerry, Windows Phone, Symbianve Bada'yı; masaüstünde Windows, Mac OS X ve Linux'u desteklemektedir.

Viber kullanıcıların herhangi bir hesap açmasını gerektirmez, sadece telefon numarasını kullanarak kullanıcıyı sisteme kaydeder. Viber'ı yükledikten sonra telefon rehberinizde kayıtlı olup Viber kullanan tüm kullanıcılarla iletişim kurmaya başlayabilirsiniz. Viber'a ilk giriş yaptığınızda, telefon rehberine numaranızı kaydetmiş olup Viber kullanan tüm kullanıcılara otomatik olarak bir mesaj gönderilerek Viber'a katıldığınız bildirilmektedir.[kaynak belirtilmeli]

Viber, Mayıs 2013 itibarıyla 200 milyondan fazla kullanıcıya sahiptir.[1]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Viber ilk olarak 2 Aralık 2010 tarihinde Skype'a rakip olarak, bir iPhone uygulaması olarak piyasaya sürüldü. Uygulamanın sınırlaması olmayan Android sürümü ise 19 Temmuz 2012 tarihinde piyasaya sürüldü. BlackBerry ve Windows Phone cihazlar için Viber ise 8 Mayıs 2012 tarihinde piyasaya çıktı.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Uygulamanın mevcut işlevselliği farklı işletim sistemlerine göre değişiklik göstermektedir. Viber tüm işletim sistemleri için metin, resim ve video mesajı gönderme özelliğine sahip olmakla birlikte, sesli arama özelliği sadece iPhone, Android ve Nokia Windows Phone cihazlarında bulunmaktadır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Viber Unveils Desktop App". 14 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Kasım 2013. 
  2. ^ "Viber's HD Voice Feature for Windows Phone 8 "Coming Very Soon"". 23 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Şubat 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]