Matrix (protokol)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Matrix
İletişim protokolü
[matrix]
Amaç Birleşik şekilde mesajlaşma ve veri eşzamanlaması
Geliştirici The Matrix.org Foundation CIC
Tanıtım Eylül 2014
Temel HTTP, WebRTC
OSI modeli uygulama katmanı
Bağlantı noktası (Port) 8448, 443
Website matrix.org

Matrix (bazen [matrix] olarak yazılır) gerçek zamanlı iletişim için açık bir standart ve iletişim protokolüdür. Standart SMTP (Basit Posta Aktarım Protokolü) e-postasının şu anda depola ve ilet e-posta hizmeti için yaptığı şekilde, farklı hizmet sağlayıcılar arasında gerçek zamanlı iletişimin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamayı amaçlar ve tek bir iletişim hizmet sağlayıcısında hesapları olan kullanıcıların kullanıcılarla çevrimiçi sohbet, IP üzerinden ses ve görüntülü telefon yoluyla farklı bir servis sağlayıcının iletişim kurmasına izin verir. Bu nedenle, XMPP gibi protokollere benzer bir amaca hizmet eder, ancak mevcut herhangi bir iletişim protokolünü temel almaz.

Teknik açıdan, birleşik gerçek zamanlı iletişim için bir uygulama katmanı iletişim protokolüdür. Açık bir sunucular federasyonu üzerinden JSON biçimindeki mesajları güvenli bir şekilde dağıtmak ve kalıcı hale getirmek için HTTP API'leri ve açık kaynak referans uygulamaları sağlar.[1][2] Tarayıcıdan tarayıcıya uygulamaları kolaylaştıran WebRTC aracılığıyla standart web servisleriyle entegre olabilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Nathan Willis (2015-02-11)". Nathan Willis (2015-02-11). 28 Haziran 2015. 12 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Matrix.org Reloads Inside "Illusion of Control" Vortex". Adrian Bridgwater (2014-09-09). 20 Temmuz 2015. 11 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]