Jules Mazarin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kardinal Jules Mazarin

Jules Mazarin (14 Temmuz 1602 - 9 Mart 1661), Fransa'yı yönetmiş olan İtalyan siyasetçidir.[1]

Din alanında eğitim alan Mazarin, asıl dehasını siyasette gösterdi. Benzer bir yoldan geçmiş olan hocası Kardinal Richelieu'dan etkilenmişti.

İtalya'da dünyaya gelen Mazarin, Papalık'ın hizmetine girerek hukuk ve din konularında çalıştı, ancak ahlak kurallarını hiçe sayan pragmatik bir insandı. Hristiyan etiğine aykırı olmakla beraber kadınlara ve kumara düşkünlüğüyle ün saldı.

Papalık'ın temsilcisi olarak geldiği Fransa'da Kardinal Richelieu'nun hizmetine girdi. Kumar masasında kraliçenin dikkatini çekmeyi başardı ve sarayın gözdelerinden biri oldu. Kendi yeğenlerinin soylularla ilişkiye girmesini teşvik ederek Fransız aristokrasisi arasındaki yerini sağlamlaştırdı. Hatta yeğenleri içinde en çirkini sayılan Maria, geleceğin otoriter kralı olacak Prens Louis'yi etkilemeyi başardı.[2]

Kardinal Richelieu'nun ölümünün ardından Mazarin, Fransa'nın fiili yöneticisi haline geldi. Dini siyasi bir araç olarak kullandı, İtalyan kilisesinden yetişmiş olmakla beraber fanatik Katolik akımlarla mücadele etti. Mazarin'in pratik ve acımasız politikaları halk arasında öfkeye neden oldu ve Fronde olarak anılan iç savaş patlak verdi. Bazı soyluların halk isyancılarıyla birleşmesi tahtı zor duruma soktu, Mazarin görevden çekilmeye mecbur kaldı.

Mazarin, kralların yetersiz kaldığı bir dönemde Fransa'yı yönetmiş ve XIV. Louis'nin gelecekteki iktidarına temel hazırlamıştır. Mazarin'in ölümü sonrası cesaretlenen Louis IV annnesinin devlet üzerindeki haklarını kaldırmış ve ipleri eline almıştır.[kaynak belirtilmeli]

  1. ^ "https://www.britannica.com/". 16 Eylül 2021. 12 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Eylül 2021.  |başlık= dış bağlantı (yardım)
  2. ^ "ansiklopedist.com". 22 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi.