Henrietta Maria

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Henrietta Maria
Anthony van Dyck tarafından çizilmiş bir portresi
İngiltere, İskoçya ve İrlanda konsort kraliçesi
Hüküm süresi13 Haziran 1625 – 30 Ocak 1649
Doğum25 Kasım 1609(1609-11-25)
Palais du Louvre, Paris, Fransa Krallığı
Ölüm10 Eylül 1669 (59 yaşında)
Colombes, Paris, Fransa Krallığı
Defin13 Eylül 1669
Aziz Denis Bazilikası
Eş(ler)i
I. Charles
(e. 1625; ö. 1649)
Çocuk(lar)ı
HanedanBourbon
BabasıIV. Henry
AnnesiMarie de' Medici
DiniKatolik
İmza

Henrietta Maria (Fransızca: Henriette Marie;[1] 25 Kasım 1609 – 10 Eylül 1669), 13 Haziran 1625'te Kral I. Charles ile evliliğinden Charles 30 Ocak 1649'da idam edilene kadar İngiltere, İskoçya ve İrlanda Kraliçesiydi. II. Charles ve II. & VII. James'in annesiydi. Kocası tarafından yayımlanan bir fermanla, İngiltere de Kraliçe Mary olarak tanınmış olsa da bu ismi beğenmemiş, mektuplarını "Henriette R" veya "Henrietta Maria R" olarak imzalamıştır ("R" regina anlamına gelmektedir, Latincede "kraliçe" demektir).

Henrietta Maria Katolik olması sebebiyle İngiliz halkı tarafından pek sevilmemiştir. Aynı zamanda Katolik olduğu için İngiltere Kilisesi'nde taç giymesi yasaklanmıştır, dolayısıyla hiçbir zaman taç giyme töreni olmamıştır. İç savaş yaklaşırken kendini ulusal meselelere kaptırmış ve 1644'te, en küçük kızı Henrietta'nın doğumunun ardından, Birinci İngiliz İç Savaşı zirve noktasındayken, Fransa'ya sığınmak zorunda kalmıştır. I. Charles'in 1649'da idam edilmesiyle yoksul kalmıştır. Kocasının ölümü ardından Paris'e yerleşmiş ancak oğlu II. Charles'ın tahta çıkışından sonra İngiltere'ye geri dönmüş, fakat 1665'te Paris'e geri dönmüş ve dört yıl sonra orada ölmüştür.

Amerika Birleşik Devletleri'nin bir eyaleti olan Maryland, Kraliçe Henrietta Maria'nın onuruna isimlendirilmiştir.

İlk Yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Henriette-Marie de France Fransa Kralı IV. Henri ve onun ikinci eşi Marie de' Medici'nin kızı olarak doğmuştur. Bir kral kızı olduğundan Fille de France'dı (Fransa'nın kızı). Fransa'nın veliaht Prensi XIII. Louis'nin en küçük kızkardeşidir. Bir yaşına basmadan önce babası öldürülmüş, annesi ise 1617'de saraydan sürgün edilmiştir.

Maria, Palais du Louvre'de 25 Kasım 1609 tarihinde dünyaya gelmiştir, ancak bazı tarihçiler doğum gününü 26 Kasım olarak kabul etmektedir. Jülyen takvimini kullanan dönemin İngiltere'sinde doğum tarihi genelde 16 Kasım olarak kayıt edilmiştir. Katolik inancına göre yetiştirilen Henrietta Maria, bundan ötürü bir İngiliz Kralı için pek de popüler olmayan bir eş seçimi olsa da; Charles İngiltere tahtına çıktıktan kısa bir süre sonra, 11 Mayıs 1625 tarihinde gelin düğünde bulunmaksızın evlenmişlerdir.

Evliliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Canterbury, Kent'teki St. Augustine's Kilisesi'nde 13 Haziran 1625 tarihinde bu sefer gelinin de bulunduğu bir tören yapılmıştır. Bununla beraber, dini inancı Anglikan Kilisesi'ne hizmet eden kocası ile taç giymesini imkânsız hale getiriyordu. Bu sebepten ötürü daha başlarken ilişkileri oldukça kırılgandı. Hanrietta Maria, Fransa'dan gelirken oldukça geniş ve masraflı bir maiyetle gelmişti ve maiyetindekilerin hepsi Katolikti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Peerage, Burkes (1895). Burke's Colonial Gentry. Burkes Peerage. ISBN 978-0-85011-098-2.