Henrietta Maria

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Henrietta Maria
Henriettamaria1640schoolvandyck.jpg
İngiltere, İrlanda ve İskoçya Kraliçesi
Hüküm süresi 13 Haziran 1625 – 30 Ocak 1649
Doğum 25 Kasım 1609(1609-11-25)
Louvre, Paris
Ölüm 10 Eylül 1669 (59 yaşında)
Château de Colombes, Fransa
Defin Saint Denis Basilica, Paris
Eş(ler)i I. Charles
Hanedan Stuart Hanedanı
Bourbon Hanedanı
Babası IV. Henri
Annesi Marie de' Medici

Henrietta Maria (d. 25 Kasım[1] 1609 - ö. 10 Eylül 1669) Fransa Prensesi, 13 Haziran 1625 tarihinde I. Charles ile evliliğinden sonra İngiltere, İrlanda ve İskoçya Kraliçesi. Kral II. Charles ve II. James'in annesi ve II. Mary, III. William ve Kraliçe Anne'nin büyük annesidir.

İlk Yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Henriette-Marie de France Fransa Kralı IV. Henri ve onun ikinci eşi Marie de' Medici'nin kızı olarak doğmuştur. Bir kral kızı olduğundan Fille de France'dı (Fransa'nın kızı). Fransa'nın veliaht Prensi XIII. Louis'nin en küçük kızkardeşidir. Bir yaşına basmadan önce babası öldürülmüş, annesi ise 1617'de saraydan sürgün edilmiştir.

Maria, Palais du Louvre'de 25 Kasım 1609 tarihinde dünyaya gelmiştir, ancak bazı tarihçiler doğum gününü 26 Kasım olarak kabul etmektedir. Jülyen takvimini kullanan dönemin İngiltere'sinde doğum tarihi genelde 16 Kasım olarak kayıt edilmiştir. Katolik inancına göre yetiştirilen Henrietta Maria, bundan ötürü bir İngiliz Kralı için pek de popüler olmayan bir eş seçimi olsa da; Charles İngiltere tahtına çıktıktan kısa bir süre sonra, 11 Mayıs 1625 tarihinde gelin düğünde bulunmaksızın evlenmişlerdir.

Evliliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Canterbury, Kent'teki St. Augustine's Kilisesi'nde 13 Haziran 1625 tarihinde bu sefer gelinin de bulunduğu bir tören yapılmıştır. Bununla beraber, dini inancı Anglikan Kilisesi'ne hizmet eden kocası ile taç giymesini imkânsız hale getiriyordu. Bu sebepten ötürü daha başlarken ilişkileri oldukça kırılgandı. Hanrietta Maria, Fransa'dan gelirken oldukça geniş ve masraflı bir maiyetle gelmişti, ve maiyetindekilerin hepsi Katolikti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Burke's Peerage and Gentry