Jansencilik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cornelius Jansen (1585–1638), Old University of Louvain'de profesör.

Jansencilik bir Katolik teolojik harekettir. Fransa'da gündemde olmuştur. Günahın kaynağı, yani günahların insanın dünyaya gelmesiyle oluştuğunu savunan görüşü benimsemiştir.  İlahi lütuf ve mukadderat ilkelerini savunur. Jansenizm'e göre Tanrı, lütfuyla kurtaracağı kimseleri dünyanın temelleri kurulmadan önce seçmiştir. İnsan ne yaparsa yapsın bunu değiştiremez. Kalvinizm ile çok benzer yanları olan bu akıma göre İsa sadece seçilmişler için canını vermiştir.

Hareket Hollandalı teolog Cornelius Jansen'in eserinden ileri gelmiştir. İlk defa popülerleşmesi Jansen'in Saint-Cyran-en-Brenne Abbey'den arkadaşı Abbot Jean Duvergier de Hauranne sayesindedir. Duvergier'in 1643'te ölümünden sonra Antoine Arnauld tarafından idare edilmiştir. Jansencilik 17. ve 18. yüzyıllarda Katolik Kilisesi'nde müstesna bir yere sahiptir. Hareketin merkezi Port-Royal Abbey, Paris'tir. Burası aynı zamanda Duvergier, Arnauld, Pierre Nicole, Blaise Pascal ve Jean Racine gibi yazarlara da ev sahipliği yapmıştır.

Abbé de Saint-Cyran – Jean Duvergier de Hauranne, Saint Cyran Abbey, Brenne (1581–1643) baş rahibi Jansenciliğin fikir babalarındandır.
Blaise Pascal (1623–1662). Provincial Letters, 1656-1657, adlı eserini Jansenci bir perspektifle yazmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]