Michael Wittmann

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Michael Wittmann
Bundesarchiv Bild 146-1983-108-29, Michael Wittmann.jpg
Michael Wittmann, Haziran 1944
Takma adı Kara Baron
Doğum 22 Nisan 1914(1914-04-22)
Vogelthal, Oberplatz, Yukarı Palatina, Bavyera
Ölüm 8 Ağustos 1944 (30 yaşında)
Cintheaux Gaumesnil, Caen, Fransa
Bağlılığı Nazi Almanyası Nazi Almanyası
Hizmet dalı Flag Schutzstaffel.svg Waffen-SS
Hizmet yılları 1934-1944
Rütbesi Hauptsturmführer
Birimleri 1. SS Panzer Tümeni "Leibstandarte SS Adolf Hitler" ve 101. SS Ağır Panzer Taburu
Savaşları/Çatışmaları II. Dünya Savaşı
Ödül(leri) Demir Haç (2. Sınıf) Demir Haç (1. Sınıf) Meşe Yaprağı ve Kılıç ilaveli Şövalye Demir Haçı Anschluss Medal Bar.PNG Sudetenland Medal Bar.PNG DEU Ostmedaille BAR.svg Siyah Yaralı Rozeti

Michael Wittmann (d. 22 Nisan 1914; Vogelthal, Oberplatz, Bavyera - ö. 8 Ağustos 1944; Cintheaux Gaumesnil, Caen, Fransa), II. Dünya Savaşı döneminde bir panzer komutanı. Müttefikler tarafından daha sonra dünya genelinde Kara Baron diye anılır.

2 Şubat 1944’te Wittmann Şövalyelik Haçının meşe yapraklarını Wolfsschanze Karargahında yapılan bir törenle Adolf Hitler'in ellerinden aldı.

II. Dünya Savaşı’nın en başarılı ve en ünlü tank kumandanı olan SS-Hauptsturmführer (Yüzbaşı) Michael Wittmann, Doğu Cephesindeki başarılarıyla Knight's Cross (Şövalye Haçı)'na layık görülmüştü. Doğu Cepehesindeki büyük başarısından sonra kendisini Fransa'da bulacak ve İngiliz 7. Zırhlı tümenine bağlı keşif birliklerini neredeyse tek başına durduracaktı. Bu İngiliz birlikleri aynı zamanda "Desert Rats" adıyla Afrika'da isim yapmış tecrübeli birliklerdi. Bu efsanevi çarpışmadan kısaca bahsetmek gerekirse; D-Day'den 1 hafta kadar sonrası, 13 Haziran 1944. Müttefikler Normandiya çıkarmasını emin bir şekilde devam ettiriyorlardı. Alman 352. Piyade birlikleri ile çarpışmakta olan Amerikalılar, Villers-Bocage şehrine hareket etmek üzere emir alan İngiliz 7. Piyade Tümeni ile Alman Panzer-Lehr Tümeni arasında bir boşluk oluşturmaya çalışıyordu. Villers-Bocage'a varan İngilizler ikmal yaptıktan sonra 2. hedefleri olan 213 nolu tepeye doğru hareket ettiler. Wittmann kendilerinden 200 metre kadar uzaktan geçmekte olan İngiliz konvoyunu tespit etti. Bölüğündeki diğer 4 Tigerı 213 nolu tepeye gönderdikten sonra İngilizlere anayoldan saldırıya geçti. Wittmann yaklaşık 15 dakika süren çarpışma sonucunda 12 tank, 2 anti-tank topu, 13 zırhlı taşıma aracı yok etmişti. Wittmann şehrin dış kısımlarına ulaştı ve şehir arazisinde piyade desteği olmadan hareket etmenin tehlikeli olduğunun farkındaydı. Geri dönmeye kadar verdiğinde İngiliz 1. Piyade tugayının anti-tank saldırısına uğradı ve Tiger'ı etkisiz hale geldi. Wittmann ve ekibi tanktan kurtulmayı başararak şehre 7 km uzaklıktaki Panzer-Lehr mevzilerine ulaştılar. Bu sırada Wittmann'ın bölüğü 213 nolu tepedeki tüm İngiliz birliklerini yok ederek 30 esir almışlardı. Günün sonunda Wittmann'ın bölüğü 4 Sherman Firefly, 20 Cromwell, 3 Stuart, 3 M4 Sherman OP, 14 half-track, 16 Bren Zırhlı Taşıyıcı ve 2, 6 pounder anti-tank topu yok etmişti. Ertesi gün İngilizler şehri terk edecek ve sonraki 2 ay boyunca Almanlar kasabayı ellerinde tutacaklardı.

Ülke çapında bir kahraman haline gelen Wittmann birçok şekilde propaganda aracı olarak kullanıldı ve "The Black Baron" takma adını aldı. Ölümüne kadar müttefik birliklerine korku salmaya devam etti.

10 Temmuz 1944 tarihinden itibaren SS 101. Ağır Panzer Taburu'na vekaleten komuta eden Wittmann, 8 Ağustos 1944 saat 12:47'de 158 nolu devlet karayolunun doğusunda 007 nolu Tiger I ile ilerlerken Kraliyet Kara Kuvvetleri 33. Zırhlı Tugayı 1. Northernptonshar Gönüllü Süvari Alayı A Bölüğü 3. Takımı'na bağlı bir Sherman Firefly tankının attığı APDP mermisinin isabet etmesinin sonucu meydana gelen patlamada öldü.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Tatbikat sırasında 101. Ağır Panzer Taburu 2. Bölüğü'nün panzer komutanları, Soldan sağa: Hans Höflinger, Georg Lötzsch, Wittmann, Karl-Heinz Warmbrunn ve Balthasar Woll (Picardie, Mayıs 1944)
Wittmann, SS-Unterscharführer Karl Wagner, SS-Sturmmann Günther Weber, SS-Unterscharführer Heinrich Reimers ve SS-Sturmmann Rudolf Hirschel'in mezarı (La Cambe Alman Askerî Mezarlığı)

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]