Walter Model

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Walter Model
Walter Model October 1944.jpg
Takma adı "Feuerwehr des Führers"
("Hitler'in İtfaiyecisi")
Doğum 24 Ocak 1891
Genthin, Sachsen
Ölüm 21 Nisan 1945 (54 yaşında)
Duisburg, Ruhr
Bağlılığı
Hizmet yılları 1910-1945
Rütbesi Generalfeldmarschall
Komuta ettiği 3. Panzer Tümeni
56. Panzer Kolodrusu
9. Ordu
Kuzey Ordular Grubu
Kuzey Ukrayna Ordular Grubu
Merkez Ordular Grubu
Ordular Grubu B
OB West
Savaşları/Çatışmaları I. Dünya Savaşı
II. Dünya Savaşı
Madalyaları
Demir Haç (2. sınıf) Demir Haç (1. sınıf) Meşe Yaprağı, Kılıç ve Pırlanta ilaveli Şövalye Demir Haçı
1941/42 Doğu Cephesi Kış Harekâtı Madalyası Altın Savaş Yaralısı Harp Madalyası

Walter Model (Tam adı: Otto Moritz Walter Modeld d. 24 Ocak 1891; Genthin, Sachsen - ö. 21 Nisan 1945; Duisburg, Ruhr), II. Dünya Savaşı sırasındaki Alman generali, aynı zamanda mareşal. Çoğunlukla Doğu Cephesi'nde ve batıda savaşın ikinci yarısında yaptığı savunma savaşları ile bilinir. Walter Model Wehrmacht'ın en iyi savunma taktiklerinin ismi olmuştur. Agresif bir panzer komutanı olmasına rağmen, iyi savunma savaş uygulayıcısı olarak tanındı. 9. Ordu'nun başında iken 1941-1942'deki yaptığı savunma savaşları sayesinde onun başarısı gelecekteki kariyerini belirledi.

Model, İkinci Dünya Savaşı öncesinde Hitler'in dikkatini çekti ancak Hitler ile yakın ilişkisi özellikle 1942 yılına kadar yakın olmadı. Ancak ilişkisi savaşın sonunda sona ermişti. Model, Bulge Muharebesi'nde de yenilmişti.

Özellikle Doğu Cephesinde kaydettiği başarılarla ve Adolf Hitler'e olan yakınlığıyla bilinir. Savaşın son günlerinde Almanya'nın yenilgisi sonucu kendini vurarak intihar etmiştir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Walter Model alt-orta sınıf askeri olmayan bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Sıradan bir öğrenci olarak 1908 yılında Neisse ordu harp okulu (Kriegsschule) öğrencisi olarak (Şimdi ki Nysa, Polonya) girdi ve 1910 yılında 52. Piyade Alayında teğmen (Leutnant) görevlendirildi.

I. Dünya Savaşı'nda[değiştir | kaynağı değiştir]

Walter Model, I. Dünya Savaşı'da, 5. Tümen parçasını oluşturan 52. Piyade birliğinde, Batı Cephesi'nde mücadele etti. 1. Tabur'un emir subayı olarak görev yaptı. Mayıs 1915'de Arras yakınlarında ciddi şekilde yaralandı ve Ekim ayında Birinci Sınıf Demir Haç madalyası aldı. 10. Piyade Tugayı'nın emir subayı olarak 5. Tümene döndü. Kasım 1917'de Yüzbaşı (Hauptmann) rütbesine terfi etti. 1918 yılında yıl Alman Bahar Saldırısı'nda savaştı. 36. Yedek Tümeni'nde iken savaş sona erdi.

Savaş sonrasında[değiştir | kaynağı değiştir]

Savaşın sonunda, Model büyük potansiyeli olan yetenekli bir subay olarak ün kazanmıştı. Reichswehr'de tutulan 4.000 subaydan biri olması, bu nedenle sürpriz değildi. Bir subay olarak Ruhr Bölgesi'nde 1920'deki komünist ayaklanmayı kanlı şekilde bastırılmasına dahil olmasına rağmen, genel olarak Weimar Cumhuriyeti'nin kaotik döneminde siyasetten uzak durdu. Ertesi yıl Herta Huyssen ile evlendi; zaman içinde Christa, Hella ve Hansgeorg adında üç çocuğu oldu. Model, savaş hikayelerinden nefret ediyordu.

1925 yılında, Model, 3. Piyade Tümenine atandı. 1928 yılından itibaren temel Genelkurmay eğitim kursunda taktikler ve savaş çalışmalarında ders aldı ve 1930 yılında Truppenamt Eğitim Şubesine nakledildi. 1938 yılında, bir yıl sonra, bir Tuğgeneral oldu. Model, Nasyonal Sosyalist hükümetinin bir destekçisi idi; Berlin'de bulunduğu zaman da Nazi rejiminin üst düzey üyeleri ile temas halinde oldu. Savaş sırasında da Joseph Goebbels ve Albert Speer ile daha yakın ilişkiler içinde oldu.

II. Dünya Savaşı'nda[değiştir | kaynağı değiştir]

Model, Polonya işgali sırasında IV. Kolordusunun başında II. Dünya Savaşı'nın ilk yılını geçirdi ve sonra Fransa Seferi sırasında On altıncı Ordu'nun başındaydı. Nisan 1940'dada Tümgeneralliğe terfi etti ve 3. Panzer Tümenini yönetmekle görevlendirildi.

Barbarossa Harekâtı için, 3. Panzer Tümeninden Heinz Guderian komutasındaki İkinci Panzer Grubu'nun bir parçası olan XXIV Panzer Kolordusuna atandı. Korgeneralliğe terfi etti ve XLI Panzer Kolordu komutanlığına yerleştirildi.

28 Şubat 1942'de Generaloberst, 1 Mart 1944'de Generalfeldmarschall rütbesine terfi etti.

Walter Model savaşın son günlerinde 21 Nisan 1945 tarihinde ormanlık bir alanda kendini başından vurarak intihar etti. Walter Model, Soldatenfriedhof Vossenack'da, Vossenack ilçesi yakınlarında Hürtgen Ormanında bir Alman askeri mezarlığa defnedildi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Market Garden Harekâtı'na karşı saldırı planlayan Walter Model ve Heinz Harmel (Arnheim, Gelderland, Eylül 1944)
Ardenler Taarruzu için hazırlık yapan Walter Model, Gerd von Rundstedt ve Hans Krebs (Kasım 1944)
Walter Model ve Hitlerjugend'ler