Eduard Dietl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Eduard Dietl
Eduard Dietl
Doğum21 Temmuz 1890
Bad Aibling, Bavyera, Almanya
Ölüm23 Haziran 1944
Rettenegg yakınları, Styria
Bağlılığı
Hizmet yılları1911 - 1944
RütbesiGeneraloberst
Komutası3. Dağ Tümeni
20. Dağ Kolordusu
Çatışma/savaşlarıII. Dünya Savaşı
ÖdülleriDemir Haç (2. Sınıf) Demir Haç (1. Sınıf) Meşe Yaprağı ve Kılıç ilaveli Şövalye Demir Haçı Gümüş Yaralı Rozeti Finlandiya Beyaz Gül Nişanı (Büyük Haç)
İmza

Eduard Dietl (21 Temmuz 1890 - 23 Haziran 1944), II. Dünya Savaşı'nda Alman general.

Bavyeralı bir finans memurunun oğlu olan Eduard Dietl, 1909 yılında Bavyera 5. Piyade Alayı'na katılmak için yaptığı ikinci denemesinde bir askeri öğrenci olarak girdi. Münih Kriegschule okuduktan sonra, Ekim 1911 yılında teğmenliğe hazırlanmıştır. 1915 Ekiminde üstteğmenliğe terfi etti ve bağlı olduğu alayında bir bölük komutanı olarak görev yaptı. Mart 1918'de, I. Dünya Savaşı sırasında yüzbaşılığa terfi etti. Savaş sırasında dört kez yaralandı.

1919'da DAP'ye (Alman İşçi Partisi) ve Franz Ritter von Epp'in Freikorps Epp isimli Freikorps'una katıldı. Birahane Darbesi'nde aktif rol oynadı.

Dietl, bir tümgeneral olarak Garmisch-Partenkirchen'de düzenlenen 1936 Kış Olimpiyatlarının organize edilmesine yardımcı oldu ve Alman ordusunda hizmet etmeye devam etti.

Eduard Dietl, SA birliklerine askeri eğitim vermiş, 1938'de Avusturya'nın ilhakı sırasında 99. Alp Alayı'na komuta etmiş, İkinci Dünya Savaşı'nın başlangıcında Polonya Seferinde 3. Dağ Tümeni'ni yönetmiştir. Narvik'teki başarısından ötürü Demir haç alan ve dağ birlikleri komutanlığına getirilen Dietl, Barbarossa Harekatı'nda Finlandiya'daki birliklere komuta etmiştir. Bu cephedeki harekâtları esasen doğu cephesindeki gidişat üzerinde çok hayati rol oynamamıştır.

Nazilerin ve Hitler'in favori generallerinden biri olan Dietl, 19 Haziran 1940'ta Meşe Yapraklı Şövalye Demir Haçı alan ilk Alman askeri idi. Dietl kendi adamları arasında ve Fin müttefikleri arasında popüler bir generaldi.

23 Haziran 1944 tarihinde, Eduard Dietl, General der Infanterie Thomas-Emil von Wickede, General der Gebirgstruppe Karl Eglseer, Korgeneral Franz Rossi ve diğer üç yolcuyu taşıyan bir Ju 52 uçağı ile Steiermark'ta, Rettenegg köyü civarında düşmüş ve bu kazadan kurtulan olmamıştır.

1997 yılına kadar Bavyera Ormanı'ndaki Ringelai belediyesi Dietl'i bir anıt plaketiyle onurlandırdı. 1977 yılına kadar bu yerleşim yeri Albert Leo Schlageter'ıda onurlandırdı.[1] Freyung, Dietl'i General-Dietl-Straße ile onurlandırdı.[2]

II. Dünya Savaşı'nda komuta ettiği birimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Rütbeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Anna Rosmus Hitlers Nibelungen, Samples Grafenau 2015, pp. 228f.
  2. ^ Anna Rosmus Hitlers Nibelungen, Samples Grafenau 2015, p. 229.