Josef Dietrich

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Josef Dietrich
Bundesarchiv Bild 183-J06632, Sepp Dietrich.jpg
Lakabı Papa Sepp
Doğum 28 Mayıs 1892(1892-05-28)
Hawangen, Allgäu, Schwaben
Ölüm 21 Nisan 1966 (73 yaşında)
Ludwigsburg, Stuttgart, Baden-Württemberg
Bağlılığı
Branşı Flag Schutzstaffel.svg Waffen-SS
Hizmet yılları 1911-1945
Rütbesi SS-Oberstgruppenführer
Komutası "Leibstandarte Adolf Hitler" Alayı, 1. SS Panzer Tümeni "Leibstandarte SS Adolf Hitler", 1. SS Panzer Kolordusu, 6. SS Panzer Ordusu
Çatışma/savaşları I. Dünya Savaşı
II. Dünya Savaşı
Ödülleri Demir Haç (2. Sınıf) Demir Haç (1. Sınıf) Meşe Yaprağı, Kılıç ve Pırlanta ilaveli Şövalye Demir Haçı Планка Орден крови.png Планка Золотой партийный знак НСДАП.svg Gümüş Yaralı Rozeti DEU Ostmedaille BAR.svg Anschluss Medal Bar.PNG Sudetenland Medal Bar.PNG İtalya Taç Nişanı (Büyük Haç) Savoy Askerî Nişanı (Büyük Haç) Saint Maurice ve Lazarus Nişanı (Büyük Haç)
İmza
Josef Sepp Dietrich signature.svg

Josef Dietrich (28 Mayıs 1892, Hawangen, Allgäu, Schwaben - 24 Nisan 1966, Ludwigsburg, Stuttgart, Baden-Württemberg), Alman Waffen-SS generali, Oberstgruppenführer. 1929 yılı öncesinde Adolf Hitler'in şoförü ve korumasıydı. Nazi döneminde SS'in komutanı olarak Uzun Bıçaklar Gecesinde SA'nın temizlemesinde etkin rol oynadı. II. Dünya Savaşı'nda 1. SS Panzer Tümeni "Leibstandarte SS Adolf Hitler"in komutanı olarak tanındı. Askerler tarafından ona "Papa Sepp" (okunuşu: Papa Zep / anlamı: Sepp Baba) diye hitap edildi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Josef Dietrich, Pelagius Dietrich ve eşi Kreszentia'in oğlu olarak, 28 Mayıs 1892 tarihinde Bavyera'daki, Memmingen yakınlarındaki Hawangen'de doğdu. Gençliğinde bir kasap ve otel görevlisi olarak çalıştı. 1911 yılında kısa bir süre için Bavyera Ordusu'na katıldı. I. Dünya Savaşı başında gönüllü olarak bir mutemet astsubay rütbesinde, topçu ve daha sonra ilk Alman tank birliklerinde görev aldı.

Savaştan sonra Mayıs 1919'da Dietrich Freikorps'a hizmet etti. Bundan sonra, garson, polis, ustabaşı, çiftlik işçisi, benzin istasyonu görevlisi ve gümrük memuru olmak üzere çeşitli işlerde çalıştı. 1928 yılında Nazi Partisi'ne (NSDAP) katıldı ve Hitler'in koruma timi olan Schutzstaffel'in (SS) komutanı oldu. Almanya etrafında yapılan turlarda Hitler'e eşlik etti.

1943 yılında, Benito Mussolini'nin metresi Clara Petacci'yi kurtarmak için İtalya'ya gönderildi. Birçok Alman askeri madalya aldı ama aynı zamanda savaş esirlerine kötü muamele yaptığı için ünlü oldu.

Dietrich, Normandiya Çıkarması'nda I.SS-Panzerkorps'a komuta etti. Başarısı nedeniyle, Hitler onu 6.SS-Panzer-Armee komutanlığına terfi ettirdi. Dietrich 1944 yılında Bulge Muharebesi'nde 6.SS-Panzer-Armee'ye komuta etti.

1943 yılındaki Harkov'da komutanı olduğu 1. SS Panzer Tümeni Leibstandarte'nin işlediği savaş suçları ile bağlantılı olarak bir Sovyet mahkemesi tarafından gıyaben idama mahkûm edildi.

Josef Dietrich Eşi ile beraber ABD'nin 36. Piyade Tümeninin bulunduğu Avusturya'nın St. Pölten'in kuzeyinde Krems an der Donau'da 9 Mayıs 1945 tarihinde teslim oldu.

Savaştan sonra[değiştir | kaynağı değiştir]

16 Temmuz 1946 tarihinde Malmedy'deki ABD mahkûmlarının infazı için emir verdiği gerekçesiyle Malmédy katliamı davasında müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Diğer Alman subaylar tarafından savunularak ifade vermeleri nedeniyle cezası 25 yıl olarak kısaltılmıştır. ABD Savaş Suçluları Hapishanesinde Bavyera'daki Landsberg am Lech de 1 No'lu bölüme hapsedildi. Dietrich, sadece on yıl hapis yattı ve 22 Ekim 1955 tarihinde şartlı olarak tahliye edildi. Ancak, Ağustos 1956'da Ludwigsburg'da tekrar tutuklandı. 1934 yılında SA liderlerinin öldürülmesi olayındaki rolü için 6 Mayıs - 14 Mayıs 1957 tarihleri arası yargılandı. 14 Mayıs 1957 tarihinde 19 ay hapis cezası aldı ve Landsberg Hapishanesi'ne konuldu. 2 Şubat 1958 tarihinde kalp rahatsızlığı ve bacaklarda dolaşım sorunları nedeniyle serbest bırakıldı. Josef Dietrich HIAG adlı Waffen SS gazileri yardımlaşma örgütü için faaliyetlerde bulundu[1][2] ve Ludwigsburg'a yerleşti.

Savaş sonrası Batı Alman hükûmeti Dietrich'in askeriyeden emekli olacağı söylentilerini yalanladı. Eski askerler onun maddi sıkıntıda olduğunu öğrenince hatırı sayılır miktarda maddi katkıda bulundular.

Dietrich 1966 yılında 73 yaşında Ludwigsburg'da bir kalp krizi sonucu öldü. Cenazesine emrinde savaşmış olan veteran askerler ve meslektaşlarıyla beraber 6.000 kişi katılmıştır.[3] Dietrich iki kez evlendi. 1937 yılında ilk eşi boşandığı eşinden üç çocuğu vardı. 1942 yılında yeniden evlendi.

Sepp Dietrich
Sepp, Adolf Hitler ve Heinrich Himmler (Hitler'in doğum gününde Reichskanzlei'nin önünde, 20 Nisan 1937, Wilhelmstraße, Berlin)

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Caddick-Adams 2014, s. 753.
  2. ^ Large 1987.
  3. ^ Parker 2014, s. 216.