İçeriğe atla

Hans-Ulrich Rudel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
 Hans-Ulrich Rudel
LakabıDoğu Cephesi'nin Kartalı
Doğum2 Temmuz 1916(1916-07-02)
Landeshut, Niederschlesien (bugünkü Polonya'nın Kamienna Góra kasabası)
Ölüm18 Aralık 1982 (66 yaşında)
Rosenheim, Bavyera
BağlılığıNazi Almanyası Nazi Almanyası
Branşı Luftwaffe
Hizmet yılları1936-1945
RütbesiAlbay
BirimiStG 3, StG 2
KomutasıIII./StG 2, SG 2
Çatışma/savaşlarıII. Dünya Savaşı
ÖdülleriAltın Meşe Yaprağı, Kılıç ve Pırlanta ilaveli Şövalye Demir Haçı Demir Haç (1. Sınıf) Demir Haç (2. Sınıf) Altın Yaralı Rozeti Altın Alman Haçı
Sonraki işiİş insanı, Deutsche Reichspartei üyesi.

Hans-Ulrich Rudel (2 Temmuz 1916; Landeshut, Niederschlesien, bugünkü Polonya'nın Kamienna Góra kasabası – 18 Aralık 1982; Rosenheim, Bavyera), II. Dünya Savaşı'nın Alman bombardıman uçak pilotu.

2 Haziran 1916'da Konradswaldau’da doğdu 4 Aralık 1936’da Alman Hava Kuvvetlerine girdi. Haziran 1938'de subay ve kıdemli bir askeri öğrenci olarak Graz ben./Sturzkampfgeschwader 168'e katıldı. Rudel, zorlu yeni teknikler öğrendi ve bu yüzden 1 Ocak 1939 tarihinde, muharebe uçuşuna uygun kabul edilerek, operasyonel keşif eğitimi için Hildesheim Keşif Uçuş Okulu'na nakledildi. O tarihte Teğmen rütbesine atandı. Eğitimini tamamladıktan sonra Prenzlau de Fernaufklärungsgruppe 121'e (Uzun Menzilli Keşif Grubu) tayin edildi.

II. Dünya Savaşı'nın başında Polonya Seferi sırasında, Breslau'dan Polonya üzerinde uzun menzilli keşif görevleri için (gözlemci olarak) uçtu. Rudel 11 Ekim 1939 tarihinde 2. Sınıf Demir Haç madalyası kazandı. Oberleutnant (üsteğmen) olarak Britanya Savaşını geçirdi.

Rudel, Sovyetler Birliği'nin Alman işgali sırasında, 23 Haziran 1941'de yaptığı ilk dört savaş misyonlarında uçtu. Gösterdiği pilot becerileri ile 18 Temmuz 1941 tarihinde 1. Sınıf Demir Haç madalyası kazandı. 23 Eylül 1941 tarihinde, Stuka pilotu olarak Leningrad bölgesinde Kronstadt Limanı'ndaki bir hava saldırısı sırasında, Sovyet savaş gemisi Marat'ı batırdı. Savaş gemisini 1,000 kg bomba kullanarak vurmuştur.

Aralık sonunda, onun misyonunu 400 uçakla ve Ocak 1942'de Şövalye Haçı aldı. 10 Şubat 1943 tarihi itibarıyla 1000 sorti yapan tarihte ilk pilot oldu. Kursk Savaşı'nda 1943 sonbaharı boyunca 100 tankı tahrip ettiği iddia edilmiştir.

Kasım 1944 yılında, kalçasından yaralandı ve alçılı haldeki bacağı ile sonraki misyonlarında uçmaya devam etti.

8 Şubat 1945 günü, 40 mm'lik kabuk parçası uçağına çarptı. Sağ ayağından kötü şekilde yaralandı ve Alman hatlarına iniş yaptı. Hayatını kurtarmak için birlikte uçtuğu Dr. Ernst Gadermann, tarafından kanamasını durdurarak, Rudel'in bacağını diz altından ampute etmiştir.

25 Mart 1945 tarihinde operasyonlardan döndü ve Savaşın sonuna kadar 26 tank daha imha ettiği iddia edilmiştir.

II. Dünya Savaşı'nın nerede ise tüm cephelerinde görev almış ve 7 savaş uçağı düşürmüştür. Fakat asıl ününü kullandığı ju 87 tipi savaş uçağı ile Doğu cephesinde yer hedeflerine yaptığı saldırılarda edinmiştir.

Çıktığı toplam 2530 görev uçuşu sonucu 519 Rus tankını, 1 savaş gemisini, 1 destroyeri, 70 botu, 800'den fazla motorlu aracı, 150'den fazla topu imha etmiştir. Bunların dışında Rus sabit hedeflerine ağır hasar vermiştir.

Stalin tarafından kellesine 100.000 Ruble ödül konulan Hans Ulrich Rudel, savaş sonunda Sovyetlerin eline düşmemeye kararlı olarak 8 Mayıs 1945'te ABD güçlerine teslim oldu. Savaş kamplarında esir olarak on bir ay tutuklu kaldı. Amerikalılar tarafından serbest bırakılarak, 1948 yılında Arjantin'e taşındı.

Savaştan sonra[değiştir | kaynağı değiştir]

Savaştan sonra, bir süre için Arjantin Cumhurbaşkanı Juan Peron ve Üçüncü Reich hayranı Paraguay diktatörü Alfredo Stroessner ile yakın arkadaşı ve sırdaşı haline gelerek Güney Amerika'ya taşındı. Bir bacağı eksik olsa da, tenis ve kayak yaparak aktif bir sporcu oldu ve hatta Amerika'daki en yüksek tepe olan Aconcagua'ya (6.962 metre veya 22.841 feet) tırmandı. Ziyareti sırasında azılı Nazi toplama kampı doktoru ve savaş suçlusu Josef Mengele ile tanıştı.

1953 yılında döndüğü Batı Almanya’da neonazi faaliyetlere katılarak ve milliyetçi siyasi parti, Alman Reich Partisi'nin (Deutsche Reichspartei) önde gelen bir üyesi oldu. Almanya'ya dönmeden önce, Kasım 1949 yılında Buenos Aires'te Dürer-Verlag tarafından yayımlanan ("Bununla birlikte" ya da "her şeye rağmen") Trotzdem başlıklı bir savaş günlüğü yayınladı. Rudel, bilinen bir Nazi olduğundan kitabının yayınlaması için izin verilmesi Almanya'da tartışmaya yol açtı. Kitapta, Ulusal Sosyalist politikayı destekledi. Bu kitap daha sonra yeniden düzenlenerek, Sovyetler Birliği'nin Alman işgalini destekleyen Stuka Pilot denilen anılarının bir kitap şeklinde yoğun olarak ABD'de yayınlandı.

Hans-Ulrich Rudel savaş sonrası Almanya'da başarılı bir iş insanı oldu. 1976 yılında, Rudel Skandalına dahil olan İki yüksek rütbeli Bundeswehr generali, Karl Heinz Franke ve Walter Krupinski, erken emekliliğe zorlandı.

Hatıralarını 1958 yılında “Stuka Pilotu” adı ile yayınlayan Rudel, 18 Aralık 1982’de Rosenheim’da ölmüştür. 22 Aralık 1982 tarihinde Dornhausen'e gömülmüştür. cenazesinde yas tutanlar Nazi selamı vererek fotoğraflandı ve Nazi sembollerinin sergilenmesini yasaklayan bir yasa altında incelenmiştir.

II. Dünya Savaşı'nda Alman Ordusunda alınabilecek en yüksek madalyası olan Altın Meşe Yaprağı, Kılıç ve Elmas ilaveli Şövalye Demir Haçı (Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes mit goldenem Eichenlaub, Schwertern und Brillanten) savaş boyunca sadece bir tane Hans-Ulrich Rudel'e verilmiştir.

Hans-Ulrich Rudel ile ilgili resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Hans Ulrich Rudel, Trotzdem, Verlag Schütz, 1950.
  • Hans Ulrich Rudel, Mein Kriegstagebuch. Aufzeichnungen eines Stukafliegers, Winkelried-Verlag, 2006.