Joachim Peiper

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Joachim Peiper
Joachim Peiper, 1943
LakabıJochen
Doğum30 Ocak 1915(1915-01-30)
Berlin, Almanya
Ölüm13 Temmuz 1976 (61 yaşında)
Traves, Haute-Saône, Fransa
BağlılığıNazi Almanyası Nazi Almanyası
Branşı Waffen-SS
Hizmet yılları1933-1945
RütbesiSS-Standartenführer
Birimi1. SS Panzer Tümeni "Leibstandarte SS Adolf Hitler"
Çatışma/savaşlarıII. Dünya Savaşı
ÖdülleriDemir Haç (2. Sınıf) Demir Haç (1. Sınıf) Meşe Yaprağı ve Kılıç ilaveli Şövalye Demir Haçı Altın Alman Haçı

Joachim Peiper (30 Ocak 1915, Berlin - 13 Temmuz 1976, Traves, Haute-Saône, Fransa), daha çok Jochen Peiper olarak bilinen II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası'nda savaş suçlusu ve kıdemli Waffen-SS Albayı.

Peiper 1945'te askeri kariyerine göre en genç Waffen-SS Albayı idi ve aynı zamanda Nisan 1938 - Ağustos 1941 yılları arasında SS'in başı ve Polis Şefi Heinrich Himmler'in özel yardımcısıydı. LSSAH'ta 2.zırhlı tugay komutanlığı yapmıştır. Kharkov savaşında gösterdiği üstün başarıdan dolayı Şövalye Haçı madalyası ile ödüllendirilmiştir. Belçika ormanlarında ilerleyen Amerikan kuvvetlerine karşı yapılan saldırıyı yönetmiştir.

Nispeten önemsiz bir muharebe lideri olan Peiper, Waffen-SS'i romantikleştirenlerin arasında kült statüsüne ulaşmıştır.[1] Peiper, yakışıklılığı ve çok sayıda aldığı madalyası ile cesur Panzer tümenlerinin imajını temsil etmiştir.[2] Kült statüsü günümüzde de devam etmektedir. 16 Aralık 2019'da, ABD Savunma Bakanlığı'nın resmi Facebook hesabı, eylemleri vurgulayan altı haftalık planlanan bir dizinin bir parçası olarak, Bulge Muharebesi sırasında savaşın başlamasının yıldönümünü anmak için Peiper'ın göz alıcı bir resmine yer vermiştir. The New York Times'a göre, Facebook'ta yer alan kutlamalara Peiper'ın dahil edilmesi "sosyal medyada yaygın bir tepkiyi" tetikledi. Savunma Bakanlığı özür dileyerek gönderiyi sildi ve anma dizisi devam etti. Waffen-SS tarihçisi Jens Westemeier, "Peiper, Nazi ideolojisinin bir somutlaşmış haliydi ve kendi kayıplarını görmezden gelen ve kendi biriminde savaş suçlarının sadece hoş görülmediği, aynı zamanda beklendiği bir kültür yaratan benmerkezci, acımasız bir komutandı." şeklinde görüş belirtmiştir.[3]

Gençliği ve ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Peiper, 30 Ocak 1915 tarihinde Almanya'nın Silezya bölgesinde, orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Yüzbaşı Waldemar Peiper, Alman İmparatorluk ordusunda ve Doğu Afrika'da sömürge seferlerinde savaştı. Babası 1904 yılında askeri birkaç kez yaralandı ve sıtma hastalığına yakalandı. I. Dünya Savaşı patlak verdiğinde, babası hizmet etmeye devam etti ve Türkiye'ye gönderildi. 1915 yılında ise, sıtma hastalığına maruz kalması sonucu kalp sorunları yüzünden aktif görevden emekli olmak zorunda kaldı. Savaştan sonra, Freikorps'a katıldı ve 1919-1921 tarihleri arası Silezya İsyanlarında yer aldı.

Peiper'in Hans-Hasso ve Horst adında iki kardeşi vardı. Hans-Hasso intihar girişiminde bulunmuş ve komaya girmişti. Kardeşi Hans-Hasso, 1942 yılında Tüberkülozdan öldü. Peiper, Goethe Oberrealschule'de normal akademik eğitimini takip etti ama üniversiteye devam etmek için sınıfını geçemedi. 1926 yılında, diğer kardeşi Horst'u takip etti ve Scout hareketine katıldı. Peiper'in kardeşi Horst, SS'e katıldı ve sonunda Hauptsturmführer rütbesine ulaştı. Horst, II. Dünya Savaşı sırasında Polonya'ya transfer edilmeden önce 3. SS Totenkopf Panzer Tümeni ile Fransa Savaşı'na katıldı ve bir kazada öldü.

Joachim Peiper 24'üncü doğumgününde Obersturmführer rütbesine terfi etti. Bu zaman zarfında, Heinrich Himmler'in özel sekreteri Sigurd (Sigi) Hinrichsen ve metresi ve sekreteri olan Hedwig Potthast ile tanıştı. Peiper ve Hinrichsen bir törenle 26 Haziran 1939 tarihinde evlendiler. Hinrich, Elke ve Silke isimli üç çocukları oldu.

II. Dünya Savaşı öncesi Askeri kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Peiper, Adolf Hitler'in Almanya Başbakanı olarak atandığı zaman 18 yaşındaydı. Kardeşi Horst ile birlikte Hitler Gençliği'ne (Hitlerjugend) katılmak için gönüllü oldular. Bir aile dostu olan General Walther von Reichenau'nun tavsiyesi ile 12 Ekim 1933 tarihinde 7. SS Reiterstandarte'ye gönüllü olarak katıldı. 23 Ocak 1934'te, SS sayısı 132.496 ile SS-Mann rütbesine terfi etti.

1934 yılında, yıllık Nürnberg mitingi sırasında, SS-Sturmmann'a terfi etti ve daha sonra Heinrich Himmler'in dikkatini kazandı. Peiper Nazi Partisi'ne asla katılmadı. Ocak 1935'te, Jüterbog yakınlarında Hitler Gençliği, SA ve SS üyelerinin eğitim gördüğü bir kampa gönderildi ve devamlı derslere katıldı. Dersi tamamladıktan sonra SS-Unterscharführer rütbesine terfi etti. 24 Nisan 1935 tarihinde, Paul Hausser komutasındaki yeni oluşturulan SS-Junkerschule Bad Tölz'e (SS subay eğitim okulu) katıldı.

Peiper, Kasım 1935 yılında SS Yemini aldı. Ocak 1936 yılında Junkerschule'deki eğitimini tamamladı. Şubat ve Mart 1936 yılında, Dachau Toplama Kampında daha fazla eğitime katıldı. 20 Nisan 1936 tarihinde, kısa bir izinden sonra, SS-Untersturmführer rütbesine terfi etti ve Sepp Dietrich komutasındaki Leibstandarte SS Adolf Hitler birliği ile görev yapmaya başladı. Haziran 1938 yılına kadar bu birim ile kaldı. Reichsführer-SS ekibinin bir üyesi olarak, birçok yüksek rütbeli SS subayına yakın oldu. Himmler'in favori emir erlerinden biri haline geldi.

Peiper, 4 Temmuz 1938 Karl Wolff komutasında, Heinrich Himmler'e emir subayı olarak atandı. Peiper sonrasında Himmler'in özel personeli olarak görev yaptı ve İtalya'ya resmi bir ziyarette ona eşlik etti.

II. Dünya Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Knittel Kampfgruppe kumandanıyken (Malmedy, Liège ili, Aralık 1944)

II. Dünya Savaşı 1 Eylül 1939'da Almanya'nın Polonya Seferini başlatmasıyla patlak verdi. Polonya yenildikten sonra, Peiper politika ve Polonya nüfusunu kontrol etmek amacıyla planlar geliştirmek için Himmler ile çalıştı. Daha sonra, Peiper 9 Ekim 1939 tarihinde Münih'te anma törenlerinde Feldherrnhalle'de Himmler'e eşlik etti. Fransa Savaşı sırasında Waffen-SS birliklerini takiben 17 Mayıs 1940'ta Himmler'e eşlik etti. Peiper, Hasselt'te, bir savaş birliğine katılmak için izin aldı ve 1. SS Tümeni Leibstandarte SS Adolf Hitler (LSSAH) 11. birliğini müfreze lideri oldu. Yakın zamanda bölük komutanı olarak terfi etti. Wattenberg tepelerinde bir İngiliz topçu bataryasını ele geçirdikten sonra, Demir Haç madalysı kazandı ve Hauptsturmführer rütbesine terfi.

Peiper, 21 Haziran 1940 tarihinde Himmler'in tekrar emir subayı olarak görevine döndü. 10 Temmuz 1940'ta Reich liderleri ve Hitler'in savaş planlarının ele alındığı Berghof'ta Himmler'e eşlik etti.

Ekim 1940'ta, Peiper Himmler'in İspanya diktatörü Franco ile bir araya geldiği Madrid'te Himmler'e eşlik etti. Metz'i geçtikten sonra, Himmler ile birlikte SS Totenkopf tümeni komutanı Theodor Eicke ile bir araya geldiler. Kısa bir süre sonra 14 Kasım 1940 tarihinde, Peiper Himmle'in ilk emir subayı olarak atandı. 1941 yılında, Peiper, Himmler'e eşlik ederek Ravensbrück ve Dachau toplama kamplarını kontrol amacıyla ziyaret ettiler. 1941 Mart'ında, Karl Wolff ve Fritz Bracht ile beraber Auschwitz'i ziyaret etti. Himmler ve personeli daha sonra Norveç, Avusturya, Polonya, Balkanlar ve Yunanistan'a gittiler.

Şubat 1941'de Himmler, Sovyetler Birliği'nin işgal planı olan Barbarossa Harekatı hakkında Peiper'i bilgilendirmiştir. Operasyon 22 Haziran 1941 tarihinde başladı. Cephe gerisinde, SS-Reichssicherheitshauptamt (Reich Ana Güvenlik Ofisi) denetimi altında Einsatzgruppen birlikleri, komünistler, Yahudiler, Çingeneler ve partizanları öldürmeye başladılar. İlk emir subayı olarak Peiper'in görevleri, Doğu Cephesi'nde toplu katliamı gerçekleştiren Einsatzgruppen birimlerden gelen istatistikleri Himmler'e sağlamaktı. 1941 yazı boyunca Werner Grothmann, Himmler'in ilk emir subayı oldu. Peiper ise bir mücadele birimine transfer olmasına rağmen, Himmler ile yakın temas içinde kaldı. Savaşın sonuna kadar devam eden yazışmalarda, Himmler Peiper'e "sevgili Jochen" olarak hitap etmiştir.

Mayıs 1942'de, Peiper kardeşi Hans-Hasso'nun ölümünü öğrendi. Aynı ayda, LSSAH birliği dinlenmek için Fransa'ya transfer oldu. 1942 sonunda ailesini ziyaret etmek için izin aldı. 30 Ocak 1943'te, SS-Obersturmbannführer rütbesine terfi etti.

Kasım 1943'ten itibaren Peiper'in birimi Zhytomyr bölgesinde mücadelede yer alarak Doğu Cephesi'ne geldi. 20 Kasım'da, Georg Schönberger öldürüldü ve Peiper 1. SS Panzer Alayı komutanı olarak onun yerini aldı. Henüz 28 yaşındaydı. Emrindeki alayı kış boyunca mücadele ve Kızıl Ordu'ya karşı çok sayıda gece saldırıları ile meşgul oldu. Pieper'in Panzer birimi Zhytomyr bölgesinde Sovyet saldırısını durdurarak önemli bir rol oynadı. Peiper, düşman hatlarının arkasına saldırdı ve dört tümenin merkezini ele geçirdi. Bu başarıdan dolayı kendisine Meşe Yapraklı Şövalye Haçı madalyası verildi. Bu arada, kendine bağlı birimi acımasız mücadelelere devam etti. 5 ve 6 Aralık 1943 tarihinde, birimi 2.280 Rus askerini öldürüldü ve sadece üç esir aldılar. Ağır mücadele sırasında, Pekartschina köyü tamamen lav silahlarıyla yakıldı ve köy sakinleri öldürüldü.

Joachim Peiper 30 Ocak 1944'te, 29. doğum gününde, Obersturmbannführer rütbesine terfi etti ancak Peiper fiziksel ve zihinsel olarak yorgun düştü. Dachau'nun SS doktorları tarafından yapılan bir muayene sonucunda dinlenmesi gerekli olduğu sonucuna ulaşıldı. Bu nedenle, Bavyera'ya eşini görmeye gitti. Nisan ayında birimine katıldı.

Ocak 1945 sonunda Peiper, Berlin bölgesindeydi. 4 Şubat'ta geçici karargahında Heinrich Himmler ile son kez bir araya geldi. Peiper sonrasında 14 Şubat'a kadar Krhanice'deki Panzergrenadier okuluna gitti. Oradan Farnad alanının güneybatısında bulunan birliğine katıldı. 8 Mayıs'ta, LSSAH birliği Enns nehri'ni geçmeyi ve Amerikan askerlerine teslim olması için emir aldı.

Paul Guhl'un eşliğinde Peiper esir edildiği yerden kaçmaya çalıştı. 28 Mayıs'ta, Rottach'a giderken Schliersee yakınlarında ele geçirildi. Yakalandığında evinden sadece 30 kilometre uzaklıktaydı. Joachim Peiper Dachau toplama kampına gönderildi.

Joachim Peiper'in, Malmedy katliamında oynadığı rol Amerikan güçleri tarafından araştırılmış olmasına rağmen 21 Ağustos 1945 yılına kadar tespit edilememiştir. Joachim Peiper sonra Freising'de 3. ABD Ordusu sorgulama kampına transfer edildi.

Malmedy'de yaşanan Malmedy katliamı ve diğer savaş suçları dolayısıyla Dachau'da düzenlenen savaş suçları mahkemesinde idam istemiyle yargılanmıştır. 42 adamıyla beraber idam cezasına çarptırılmıştır fakat Peiper idam edilmemiş ve en sonunda 1956'da serbest bırakılmıştır.

Hapishane hayatından sonra ve ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Joachim Peiper Aralık 1956 yılı sonunda şartlı olarak serbest bırakılmıştır. 17 Ocak 1957'de Stuttgart'ta Porsche'nin teknik bölümünde çalışmaya başladı. Daha sonra otomobil fuarlarında firmayı temsil edecekti. Amerika Birleşik Devletleri'ne oto ihracatından sorumlu olmuştu ama savaştan sonraki cezai mahkûmiyetinden dolayı ABD'ye seyahat için vize almasını engelledi. Porsche'de çalışırken İkinci Dünya Savaşı sırasında İtalya'daki Boves Katliamı için İtalyan sendikası tarafından suçlandı. Ferdinand Porsche duruma bizzat müdahale etti. Amerika Birleşik Devletleri, Porsche yönetimini Joachim Peiper'i görevden alması için zorladı. 30 Aralık 1960'ta Peiper verdiği sözleri yerine getirmek için Porsche'ye dava açtı. Mahkemenin talebi üzerine, Porsche ve Peiper iş sözleşmesini feshetme anlaşmaya vardılar ve Peiper tazminat olarak altı aylık maaşını aldı.

Peiper bu dönem boyunca Waffen SS gazileri derneği faaliyetlerinin hiçbirine katılmamıştır. Almanya'da kendisine rahat verilmemesi üzerine Joachim ve Sigurd Peiper, 1972'de Fransa'nın doğusundaki Traves, Haute-Saône isimli küçük bir köyüne yerleşti. Burada “Rainer Buschmann” takma adı altında, Alman yayıncı Stuttgarter MotorBuch Verlag için askeri tarih kitaplarını çeviren serbest çalışan bir İngilizce-Almanca çevirmeni olarak çalıştı.[4] Biyografisine ve takma adla çalışmasına rağmen, gerçek Alman adı “Joachim Peiper” altında yaşadılar ve kısa sürede anti-faşistlerin dikkatini çektiler.[4]

1974'te Fransız Direnişinin bir üyesi Peiper'ı tanıdı ve onun Fransa'daki varlığını Fransız Komünist Partisine bildirdi. 1976'da Fransız Komünist Partisi tarihçisi, Joachim Peiper'in nerede olduğunu belirlemek için Gestapo dosyalarını araştırdı.[5] 21 Haziran 1976'da, Nazi karşıtı siyasi eylemciler Traves topluluğuna Peiper'ın aralarında yaşayan bir Nazi savaş suçlusu olduğunu bildiren bilgi broşürleri dağıttı. 22 Haziran 1976'da L'Humanité gazetesinde yayınlanan bir makale, Peiper'ın köyde yaşadığını doğruladı.[5] Peiper'ın Nazi kimliğinin ve Fransa'daki varlığının teyidi, Peiper'ın savaştaki rolü nedeniyle Komünist tacizin kurbanı olduğunu iddia ettiği ve röportajlar verdiği gazetecileri kendine çekti. Peiper, verdiği bir röportajda (J'ai payé "Zaten Ödedim") diyerek, savaş suçlarından dolayı (Malmedy katliamına atıfta bulunarak) on iki yıl hapis cezası çekmiş masum bir adam olduğunu söyledi. İtalya'da gerçekleşen Boves katliamında masum olduğunu söyledi. Devam eden ölüm tehditleri nedeniyle, kendisinin ve eşinin Fransa'dan ayrılarak Almanya Federal Cumhuriyeti'ne taşındığı bildirildi.[6]

Fransa'nın ulusal günü olan 14 Temmuz 1976'da, Fransız Nazi karşıtları Peiper'ın Traves'teki evine saldırdı ve ateşe verdi. Sabahın erken saatlerinde güçlükle söndürülen yangından sonra Fransız polisi, evin etrafına saçılmış önemli belgeler ve kıyafetlerle, kendini savunuyormuş gibi bir tabanca ve 22 kalibrelik bir tüfek tutan kömürleşmiş bir cesed buldu.[7] Kundakçılık müfettişleri, kişinin dumandan zehirlenerek öldüğünü belirledi.[8] Yapılan otopside vücudunda mermi yarası bulunmadı; yetkililer Peiper’ın, eşyalarını kurtarmaya çalışırken karbonmonoksitten zehirlendiğini ve göğsünde bulunan oyuğun, evin üst katının ve çatısının üzerine çökmesi ile oluştuğu sonucuna vardılar.[9] Nazi karşıtı siyasi grup The Avengers (Yenilmezler), Peiper'ı öldüren kundaklamanın sorumluluğunu üstlendi; yine de, kundaklamanın yol açtığı yıkım nedeniyle, Fransız polis yetkilileri, bulunan kişinin Joachim Peiper olduğuna ikna olmadılar.[10]

Joachim Peiper 61 yaşında hayatını kaybetmiştir ve katilleri hiçbir zaman bulunamamıştır. Katillerinin eski Fransız Direnişi üyeleri veya Fransız Komünist Partisi üyeleri olarak düşünülmüştür. Peiper ölümünden önce Malmedy hakkında bir kitap yazmaya başlamıştı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Smelser & Davies 2008, s. 111.
  2. ^ Westemeier 2007, ss. 15–16.
  3. ^ Westemeier 2007, s. 13.
  4. ^ a b Westemeier 2007, s. 185.
  5. ^ a b Westemeier 2007, s. 190.
  6. ^ Westemeier 2007, s. 192.
  7. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Spiegel76 isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
  8. ^ Westemeier 2007, ss. 194–195.
  9. ^ Parker, Danny S. (2016). Hitler's warrior : the life and wars of SS Colonel Jochen Peiper. First Da Capo Press paperback edition. Cambridge, MA. ss. 470, 485. ISBN 0-306-82455-8. OCLC 914195444. 
  10. ^ Westemeier 2007, s. 95.