Ernst-Günther Baade

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ernst-Günther Baade

Ernst-Günther Baade (20 Ağustos 1897 - 8 Mayıs 1945) II. Dünya Savaşı sırasında Alman bir generaldi. Nazi Almanyası'nın Meşe Yaprağı ilaveli Şövalye Demir Haçı madalyasının bir alıcıydı. Baade, çatışmalarda yaralandı ve 8 Mayıs 1945'te aldığı yaralardan dolayı öldü.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ernst-Günther Baade 1914'te askerlik görevine gönüllü oldu ve I. Dünya Savaşı sırasında savaştı. II. Dünya Savaşı sırasında, Mart 1942'de aktif subay rezervine (Führerreserve) atandı. Daha sonra Kuzey Afrika'daki 15. Panzer Tümenine transfer oldu ve o sırada Libya ve Sirenayka'da harekete geçme taahhüdünde bulunan 15 Nisan 1942'de 115. Tüfek Alayı'nın komutasını aldı.

Baade, Alman Afrika Kolordusu'unda bir efsane haline geldi ve bir İskoç eteği giymiş ve iki ucu keskin bir kılıç taşıyarak savaştığı biliniyordu.[1][2] Mayıs 1942'de Bir Hakeim Muharebesinde yer aldı. Baade, savaş sırasındaki eylemlerinden dolayı Şövalye Demir Haç'ı ile ödüllendirildi. 28 Temmuz 1942'de El-Alameyn'de yaralandı ve Almanya'ya gönderildi.

Alman kuvvetlerinin Sicilya'dan İtalya anakarasına Ağustos 1943'ün başlarında tahliyesi sırasında, Messina Boğazı'nı savunan kuvvetlerin komutanlığnı üstlendi. Baade, Monte Cassino Savaşı'nda 90. Piyade Tümeni'ne komuta etti. Zaman zaman eksantrik davranışları, çok küçük personeli ve sık sık yapılan ön inceleme ziyaretleri ile tanınıyordu. Düşman tankının tek elli bir piyade silahıyla imha etmesi nedeniyle kendisine Tank İmha Rozeti verildi.

Baade, 24 Nisan 1945'te Holstein'daki Neverstaven yakınlarındaki bir İngiliz savaş uçağı tarafından personel arabasına ateş açıldığı sırada yaralandı. 8 Mayıs 1945'te Bad Segeberg'deki bir hastanede kangrenden öldü.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]