İçeriğe atla

Google Play Müzik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Google Play Müzik
Geliştirici(ler)Google
İlk yayınlanma16 Kasım 2011 (12 yıl önce) (2011-11-16)
Son yayınlanma3 Aralık 2020 (3 yıl önce) (2020-12-03)
Geliştirme durumuDurduruldu
İşletim sistemiAndroid (işletim sistemi), iOS, Web tarayıcısı
TürDijital dağıtım, İnternet üzerinden alışveriş, müzik hizmetleri
LisansÜcretsiz yazılım
Resmî sitesiSitesi

Google Play Müzik (İngilizce:Google Play Music) Android işletim sistemi için Google tarafından işletilen bir müzik akışlı hizmet ve çevrimiçi müzik dolabıydı. Google Play hizmetine dahildi. Aylık 9.99 ABD doları karşılığında YouTube Red ile birlikte satılan bir "Tüm Erişim" aboneliği, kullanıcılara coğrafi bölge ve müzik aletleri oluşturma özelliğiyle Google Play Müzik kataloğundaki herhangi bir şarkıyı isteğe bağlı olarak yayınlama olanağı tanır. En fazla 6 aile üyesi için "Tam Erişim" için aylık hizmet 14,99 ABD Dolardır. Kullanıcılar, Google Play'in müzik mağazası bölümünden kitaplıkları için ek parçalar satın alabilirler. Standart hesaplara sahip kullanıcılar kişisel kütüphanelerinden en fazla 50.000 şarkı yükleyebilir ve ücretsiz olarak dinleyebilir.[1] İnternet'e bağlı cihazlar için müzik akışını sunmanın yanı sıra Google Play Müzik mobil uygulaması, müziklerin çevrimdışı olarak saklanmasına ve dinlenmesine olanak tanır.

Google Play Music

Hizmet kullanıcılara 90 saniye önizleme yapmasına (2: 30'dan kısa şarkılar için 30 saniye) olanak verir. Eşzamanlı oynatma tek bir cihazla, eşzamanlı olmayan oynatma 10 cihazla sınırlıdır (Tam Erişim için 4). Hizmet 50.000 şarkı ücretsiz çevrimiçi depolama ve dinleme; Chromecast desteği; Özel radyo istasyonları ve "Tam Erişim" için 35 milyon şarkıya erişimi içerir.[2] Şu an hizmette MP3, Advanced Audio Coding, Windows Media Audio, FLAC, Ogg, MPEG-4, MPEG-4 Part 14 biçimleri desteklenmektedir.[3] Google Play Müzik, satın alma veya yayınlama için 35 milyondan fazla parça sunmaktadır. Şu anda 63 ülkede Android ve iOS cihazları, web tarayıcıları ve çeşitli medya oynatıcılar (Sonos ve Chromecast gibi) için mevcuttur.[4]

Aralık 2020'de yerini YouTube Music ve Google Podcasts aldı.[5]

Google Play Müzik dünyada

Tanıtımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Google Sosyal Kıdemli Başkan Yardımcısı Vic Gundotra, Android Market'teki "Müzik" bölümünü sunum sırasında gösteren zaman, Google ilk olarak 2010 I / O geliştirici konferansı sırasında bir bulut medya oynatıcısını piyasaya çıkarmayı ima etti. Bir müzik servisi resmi olarak 10 Mayıs 2011'de "Music Beta" adı altında gelecek yıl I / O konferansında ilan edildi ve 16 Kasım'da halka açıldı.[6] Başlangıçta, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri sakinlerine davet edildi ve işlevleri kısıtlıydı; Hizmet, web oynatıcısı veya Android mobil uygulamasıyla oynatılan, 20.000 şarkının depolanması için ücretsiz bir çevrimiçi müzik dolabı içermekteydi. Ancak beta döneminde müzik mağazası yoktu, çünkü Google henüz önemli plak şirketleri ile lisans anlaşmaları yapamadı. Altı aylık bir beta dönemin ardından Google, 16 Kasım 2011'de ABD'de "Up to eleven" duyurusu etkinliğiyle "Google Müzik" olarak hizmetini halka açtı. Etkinlikte, Android Market'te bir müzik mağazası, Google+ sosyal ağ üzerinden müzik paylaşımı, müzisyenler için kendi kendine yayın yapan müzikler için "Sanatçı Hubu" sayfaları ve T-Mobile telefonu faturalarında yansıyan şarkı satın alımı gibi çeşitli özellikleri tanıtıldı. Google, Universal Music Group, EMI ve Sony Music Entertainment gibi üç büyük müzik şirketi ile birlikte daha küçük müzik şirketilerle ortaklıklar kurdu; ancak Warner Music Group ile anlaşma sağlanmadı. Toplamda 13 milyon parça, anlaşma kapsamında olup, bunlardan 8 milyonu lansman tarihi itibarıyla satın alınmıştır. Lansmanı tanıtmak için, birkaç sanatçı mağazada ücretsiz şarkılar ve özel albümler yayınladı; The Rolling Stones, "Brussels Affair (Live 1973)" canlı yayını başlattı ve Pearl Jam, Toronto'da "9.11.2011 Toronto, Canada" canlı bir konserini yayınladı.

CNET'in Şubat 2012 tarihli bir raporuna göre, Google yöneticileri, Google Müzik'in benimseme oranı ve gelirleriyle ilk üç ayında hoşnutsuzdu. Şirket, ertesi ay Android Market'i ve dijital içerik hizmetlerini "Google Play" olarak yeniden markaladı; Müzik servisi "Google Play Müzik" olarak yeniden adlandırıldı.

Özellikleri ve kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Google Play Müzik, kullanıcılara ücretsiz çevrimiçi müzik depolamasına (50.000 dosyaya kadar) izin veren "çevrimiçi müzik kasası" sunmakta ve hizmetin web oynatıcısı veya mobil uygulaması aracılığıyla dinlemektedir.[7] Şarkılar, çevrimdışı oynatma için mobil uygulamayla da indirilebilir. Kullanıcılar önce servise kaydolmalı ve Google hesabıyla geçerli bir kredi kartı sağlayarak mevcut bir ülkede yaşıyor olduklarını doğrulamalıdır. Müzik dosyaları ve çalma listeleri, kullanıcının kişisel bilgisayarında yüklü olan Müzik Yöneticisi uygulamasından yüklenebilir.[8] Uygulama, kullanıcı bilgisayarındaki belirli bir klasörü veya mevcut müzik arşivini (örneğin iTunes) izlemek üzere ayarlanabilir; böylece onlara yapılacak yeni eklemeler kullanıcının Play Müzik kütüphanesine çevrimiçi olarak eklenir. Yükleme işlemi sırasında Music Manager, kullanıcının müzik dosyalarını Google Play kataloğundaki müzik dosyalarıyla eşleştirmesine çalışır; Bir eşleşme bulunursa, dosya yüklemek zorunda kalmadan kullanıcının kitaplığına eklenecektir. Servis, kullanıcının Instant Mix olarak bilinen bir özelliği kullanarak otomatik olarak bir çalma listesi oluşturmasına izin verir. Kullanıcılar, en çok dinlediklerini temel alan kişiselleştirilmiş öneriler alırlar.[9][10]

Google Play'in müzik mağazası, ücretsiz içeriğin yanı sıra 1,29 ABD Doları, 0,99 ABD Doları ve 0,69 ABD Doları tutarında şarkı satın alıyor; Şu anda Google Play kataloğunda 35 milyondan fazla şarkı var.[11] Mağazadan satın alınan şarkılar otomatik olarak kullanıcının hesabına eklenir ve 50.000 şarkının maksimumuna sayılmaz. Google ayrıca şunları kaydetti: "Bazen özel konserler ve mülakatlar Google Play'de sunulacak.[12] Ocak 2012'de Google Müzik'e eklenen bir özellik, kullanıcıların kütüphanelerindeki herhangi bir dosyanın MP3 kopyalarını web'den indirebilmelerine izin vererek, parça başına iki indirme limiti sağladı.[13] Google, 29 Ekim 2012'de, müzik eşleme özelliği de dahil olmak üzere hizmete birkaç yeni ek açıkladı; Şirket ayrıca, Google Play ile lisanslanmamak üzere kalan en büyük müzik şirketi olan Warner Music Group ile ortaklık kurdu.[14] Nihayet, müzik mağazası 13 Kasım'da Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve İngiltere'de serbest bırakıldığını açıklandı. Google Play Müzik, Temmuz 2013'te piyasaya sürülen Google Chromecast dijital medya yürütücüsü ile uyumlu ilk dört uygulamadan biriydi.[15] Ekim 2014'te, bağlamsal ve küratörlü öneriler ve çalma listeleri sağlayan yeni bir "Şimdi Dinle" özelliği tanıtıldı. Bu özellik, Google'nin yılın başında satın aldığı Songza'nın teknolojisinden uyarlandı. 25 Şubat 2015 tarihinde Google, her bir kullanıcının müzik kasasının kapasitesini 20.000 müzik dosyasından 50.000'e çıkardı. Google Home'nin 2016 girişiyle (cihaz ve hizmet) Google Play Müzik önceden belirlenmiş birkaç müzik kaynağından biriydi. Çeşitli önceden tanımlanmış müzik türleri desteklenmektedir.[16]

Ücretli akış planı[değiştir | kaynağı değiştir]

Google, 15 Mayıs 2013'te Google I/O'da, Google Play Müzik'in "Tüm Erişim" adlı, kullanıcılara Google Play kataloğundaki herhangi bir parçayı akış yapmasına olanak tanıyan, ücretli talep üzerine bir müzik akış hizmetini içerecek şekilde genişletileceğini açıkladı.[17] ABD'de ayda 9,99 dolara (kullanıcı 30 Haziran'dan önce kaydolduysa aylık 7,99 dolar) derhal başlandı. Hizmet, kullanıcıların All Access kataloğunu kendi şarkı kitaplarıyla birleştirmelerini sağlar.

Google kuruluşu YouTube, 12 Kasım 2014'te, YouTube'de akışlı müzik videolarına (video klip) reklamsız erişimin yanı sıra, Google Play Müzik akış hizmetini de içeren All Access'in ardından yeni bir premium hizmet olan "Müzik Anahtarı" hizmetini açıkladı. Ek olarak, iki platformun özellikleri de entegre edildi; Google Play Müzik önerileri ve YouTube müzik videoları her iki hizmette de mevcuttur. Hizmet, 28 Ekim 2015'te YouTube Red olarak yeniden düzenlendi ve tüm YouTube videolarına reklamsız erişim sağlamak için kapsamını genişletti. Sadece müzik yerine, popüler YouTube yapımcıları ve kişilikleriyle işbirliği içinde üretilen premium içerikler bulundu. Aylık 9,99 ABD doları abonelik, YouTube Red ve Google Play Müzik akış hizmeti içermektedir. Aralık 2015'te Google, aylık 14,99 ABD Doları için 6 aileye kadar sınırsız erişime izin veren Google Play Müzik aile planı sunmaya başladı. Aile yöneticisi, aile grubu üyelerine aynı anda 10 cihaza kadar müzik akışı yapmalarını sağlayan aile müziği planına üyeliklerini yükseltir. Aile planı şu anda yalnızca Avustralya, Brezilya, Kanada, Fransa, Almanya, İrlanda, Japonya, Birleşik Krallık ve ABD'de mevcuttur ve yalnızca bir Android cihazı kullanılarak kurulabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2016. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2016. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2016. 
 4. ^ https://sonos.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/1884/~/google-play-music-and-sonos[ölü/kırık bağlantı]
 5. ^ "Info about the Google Play Music phase-out - Google Play Music Help". support.google.com. 8 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Aralık 2020. 
 6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2016. 
 7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2016. 
 8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2016. 
 9. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2016. 
 10. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2016. 
 11. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2016. 
 12. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2016. 
 13. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2016. 
 14. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2016. 
 15. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2016. 
 16. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2016. 
 17. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]