Google Cloud Print

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Google Cloud Print
Geliştirici(ler)Google
İlk yayınlanma16 Nisan 2010 (13 yıl önce) (2010-04-16)
İşletim sistemiÇapraz platform yazılımı (Google Chrome'da yerleşik işlevselliği ile web tabanlı bir uygulama),
Android, Chrome OS, Microsoft Windows
Türyazıcı uygulaması
Resmî sitesigoogle.com/cloudprint

Google Cloud Print herhangi bir yazıcıya yazdırmak için ağ bulut içinde herhangi bir cihaz üzerinde herhangi Bulut Baskı farkında olan uygulamaya (web, masaüstü, mobil) izin vermek için oluşturulan bir Google hizmetidir.[1] (Google Ekim 2004'te "Google Print" hizmetini tanıtmış, kasım 2005'te ise "Google Kitaplar ismine değiştirmiştir). Bu, istemci cihazlar ve yazıcıların tüm donanım kombinasyonları için, Google oluşturma ve baskı altsistemlerini sağlama zorunda kalmadan ve kullanıcıların müşteriye aygıt sürücüsü yüklemek zorunda kalmadan yapılır, ancak belgeler ile tam Google'a iletilir. Google Cloud Printer makinede yüklü ise, 23 Temmuz 2013 yılından bu yana aynı zamanda, herhangi bir Microsoft Windows uygulamasından baskı sağlar.[2]

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer Google ürünleri ile entegrasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Google Cloud Print kullanıcıların mobil cihazlardan yazdırmak için izin Gmail ve Google Dokümanların mobil sürümleri ile entegre olur. Google Cloud Print Chrome 16 ve üstü, Google'ın Web tarayıcısı, Google Chrome Baskı Önizleme sayfasında bir yazıcı seçeneği olarak listelenir.[3] "Eski", aynı zamanda "klasik" olarak adlandırılan yazıcılar (bulut baskı yetenekleri olmayanlar), Google Chrome sürümlerinde 9 ve üstü ile entegre olan "Cloud Print Connector" ile desteklenir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Google Chrome OS-dan baskı için bir gelecek çözüm olarak, Nisan 2010'da Cloud Print tanıttı. Sonra tasarım belgesi ve mevcut kaynak kodunun bir ön sürümünü yapıldı. Google Cloud Print 25 Ocak 2011 yılında beta aşamasına ulaştı. Uygulamalar web tabanlı ortak baskı iletişim (web UI) veya bir API aracılığıyla yazdırabilirsiniz. Hizmet daha sonra servise kayıtlı bir işi yazıcıya iletir. Bulut yazıcılar Doğrudan Google Cloud Printe bağlanabilir.[4] (Doğrudan web'e bağlanmak ve kurmak için bir bilgisayar gerekmez) Miras olarak ("klasik"), yazıcılar bir bulut hizmeti girişi kabul edemez, Google Chrome 9 "Cloud Print Connector" içeriyordu—Internet erişimi olan bir Microsoft Windows, Apple Mac veya Linux bilgisayara bağlayıcı Google Chrome'da çalışırken Cloud Print kullanmak için akılı yazıcıları veriyor. Google Chrome örneğinden Google Cloud Print ile yazdırma Google Chrome 16-da etkinleştirilmiştir. 14 Aralık 2011 gibi, Google Cloud Print kullanıcıları Google Dokümanlar anımsatan bir tarzda yazıcıları paylaşmak için izin verir. 23 Temmuz 2013 tarihinde Google Cloud Printer makinede yüklü ise, herhangi bir Windows uygulamasından baskı izin hizmet güncellemesi yapıldı. Diğer bir yeni özellik bir Windows hizmeti olarak çalıştırabileceğiniz Google Cloud Print Hizmetidir, böylece yöneticiler işlerini Google Cloud Print eski yazıcıları bağlayabilirsiniz. Google Cloud Print 2.0 AirPrint operasyondakına benzer yerel modu için destek ekler, orijinal versiyonu aksine, hem yazıcı, hem de baskı istemcinin internete bağlı olmasını gerektirir. Yerel mod, Privet olarak adlandırılan yeni bir keşif protokolü kullanır, yazdırma işlerini yazıcıya iletmek için Multicast DNS ve keşif için Zeroconf (DNS-SD) ve HTTPS kullanır. Google Cloud Print üzerinden basılı belgeler yazıcıya iletilmek üzere Google'ın sunucularına gönderilir.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Introduction - Cloud Print - Google Developers". Google Developers. 12 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
  2. ^ "Google Cloud Print Help". Google Support. 29 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ağustos 2016. 
  4. ^ "Google". Google. 24 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
  5. ^ "Privet - Cloud Print - Google Developers". Google Developers. 19 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]