Google Bard

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bard
 
Geliştirici(ler)Google AI
İlk yayınlanma21 Mart 2023
Erişilebilirlik40'dan Fazla Dil
TürSohbet Botu
LisansSahipli yazılım
Resmî sitesihttps://bard.google.com/

Bard, Google AI tarafından Geliştirilen ve 21 Mart 2023'te Birleşik Krallık Test Aşamasında Yayınlanan bir Chatbot'tur. Google'ın LaMDA dil ailesini kullanan Bard, şu anda 200'den fazla ülkede yayın yapmaktadır. Bard'ı ABD İngilizcesi, Japonca ve Korece gibi farklı dillerde kullanabilirsiniz.

Çıkışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Google Bard 30 Kasım 2022 Tarihinde Piyasaya sürülen ChatGPT adlı Yapay Zeka Sohbet Botu'nun Fenomen Olması İle Başlatıldı. Google'ın ChatGPT'yi Potansiyel bir tehdit olarak görmesi ile Bir Proje Başlatıp Hemen Bard Projesini Ortaya Attılar daha öncesinde bunun temellerini atmış olan Google LaMDA'nın da halka açık duyurumunu ilk kez Google Bard ile yapmış oldu.

Herkesin katıldığı bir toplantıda çalışanlar tarafından LaMDA'nın Google'ın ChatGPT ile rekabet etmesi için kaçırılmış bir fırsat olup olmadığı sorulduğunda, Google ve Alphabet CEO'su Sundar Pichai ve Google AI şefi Jeff Dean, şirketin ChatGPT'ye benzer yeteneklere sahip olmasına rağmen, bu alanda çok hızlı hareket etmenin Google'ın OpenAI'den önemli ölçüde daha büyük olması nedeniyle büyük bir "itibar riski" oluşturacağını belirtti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]