İçeriğe atla

Google Cardboard

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Google Cardboard
Geliştirici(ler)Google
İlk yayınlanma25 Haziran 2014 (10 yıl önce) (2014-06-25)
İşletim sistemiAndroid, iOS, Windows Phone
Platformakıllı telefon
TürSanal gerçeklik Kafa bağlantısı
Resmî sitesiSitesi

Google Cardboard Google tarafından bir akıllı telefon için kafa aparatı ile kullanılmak üzere geliştirilen bir sanal gerçeklik (VR) platformudur.[1] Katlanır karton izleyicisinden dolayı platform, VR uygulamalarında ilgi ve gelişmeyi teşvik etmek için düşük maliyetli bir sistem olarak tasarlandı.[2]

Katlanabilir karton izleyici olarak adlandırılan platform, VR uygulamalarında ilgi ve gelişmeyi teşvik etmek için düşük maliyetli bir sistem olarak tasarlandı. Kullanıcılar, kendi görüntüleyicisini Google tarafından yayımlanan spesifikasyonları kullanarak basit, düşük maliyetli bileşenlerden oluşturabilir veya önceden üretilmiş bir satınalma malzemesi satın alabilir.[3] Platformu kullanmak için kullanıcılar, telefonlarında Cardboard uyumlu uygulamaları çalıştırıyor, telefonu izleyicinin arkasına yerleştiriyor ve içeriği merceklerle görüntülüyor.[4]

Platform, Google Kültür Enstitüsü'nden Google mühendisleri David Coz ve Damien Henry tarafından oluşturuldu. Platform tüm katılımcılara verildiği Google I/O 2014 geliştiriciler konferansında tanıtıldı. Cardboard yazılım geliştirme kiti (SDK) Android, Windows Phone ve iOS işletim sistemleri için kullanılabilir. SDK'nın VR Görünümü, geliştiricilere VR içeriğini web'de olduğu kadar mobil uygulamalara da katıştırıyor.

Mart 2017 boyunca, 10 milyondan fazla Cardboard izleyicisi gönderildi ve 160 milyondan fazla Cardboard uygulaması indirildi. Cardboard'un başarısı Google'ı daha gelişmiş sanal gerçeklik donanımını geliştirmeye ve yeni bir sanal gerçek platformu atamaya ikna etti. Cardboard platformunun başarısını takiben, Google, Google I / O 2016'da gelişmiş bir VR platformu olan Google Daydream'i duyurdu.[5]

Google Cardboard açılımı

Google Cardboard kulaklıkları basitdir, düşük maliyetli bileşenlerden oluşturulmuştur. Kulaklık seti özellikleri Google tarafından tasarlanmıştı; bu sayede parça, şema ve montaj talimatları web sitesinde serbestçe mevcuttu ve insanlara Cardboard'u kendi hazır parçalarından monte edebiliyorlardı.[6] Önceden üretilen görüntülemeler, yalnızca Google Store'da kendi ürünlerini satmaya başladığı Şubat 2016 yılına kadar üçüncü taraf satıcılardan edinilebilirdi.[7]

Google Cardboard birleşimi

Cardboard görüntüleyiciyi oluşturan parçalar kesin bir şekle kesilmiş bir karton parçasıdır, 45 mm odak uzaklıklı mercekler, mıknatıslar veya kapasitif bant, kanca ve halka tutturucu cırtcırtlar (Velcro gibi), lastik bant ve isteğe bağlı yakın iletişim (NFC) etiketi vardır.[8] Google, büyük ölçekli üretim için ekstra öneriler sunar ve bu planlara dayalı önceden monte edilmiş kitler, aynı zamanda birçok Cardboard varyasyonu oluşturan birden fazla sağlayıcıdan US $ 5 altında kullanılabilir.[9]

Set monte edildikten sonra, cihazın arkasına bir akıllı telefon yerleştirilir ve seçilen sabitleme cihazı ile yerinde tutulur. Google Cardboard uyumlu bir uygulama, akıllı telefon görüntüsünü her bir göz için birer tane olmak üzere iki bölüme ayırırken, aynı zamanda her bir görüntüye objektiflerden tampon çarpıklığını gidermek için varil distorsiyonu uyguluyor.[10] Sonuç, geniş bir görüş alanı olan bir stereoskopik ("3D") görüntüdür.

Cardboardın ilk versiyonu, 5.7 inç (140 mm) ekrana kadar olan ekranlara sahip telefonları ve girişte mıknatısları giriş düğmeleri olarak kullanabilir ve bu telefonda pusula algılayıcı gerektiriyordu. Google I / O 2015'te güncellenmiş bir tasarım, 6 inç (150 mm) kadar telefonlarla çalışır ve mıknatıs anahtarı, cihazlar arasında daha iyi uyumluluk sağlamak için telefonun ekranında bir dokunmatik olayı tetikleyen iletken bir kol ile değiştirir.[11]

Google Cardboard'un eski logosu

Google, Cardboard uygulamalarını geliştirmek için üç tane yazılım geliştirme seti sunmaktadır: bir tanesi Java kullanan Android işletim sistemi, bir tanesi oyun motoru için Unity C Sharp ve bir tanesi de iOS işletim sistemi kullanmaktadır.[12] Başlangıçta Android'i destekledikten sonra Google, Mayıs 2015'te Google I / O 2015 konferansında Unity eklentisi için iOS desteğini açıkladı.

Cardboard desteğine sahip üçüncü taraf uygulamaları, Google Play'da ve iOS için App Store'da mevcuttur.[13] Yerli Cardboard uygulamalarına ek olarak, WebGL kullanılarak uygulanan Google Chrome VR Denemeleri dahildir. Apple'ın da dahil olduğu telefonlar, WebGL'yi destekleyerek Google'ın web denemelerini çalıştırabilir. IOS için Google Cardboard demonstrasyon uygulamasının bir kısmı Google I / O 2015'te yayınlandı.[14] Ocak 2016'da, Google, yazılım geliştirme kitlerinin, 3D alanın herhangi bir yerinde bulunan, dinleyicinin kafasının dışından gelen sesi simüle etmek üzere tasarlanmış bir sanal gerçeklik efekti olan mekânsal sesi destekleyeceğini duyurdu.[15]

Mart 2016'da Google, geliştiricilerin bir masaüstü web sayfasında veya bir mobil uygulamada, Android'de ve iOS'ta 360 derecelik VR içeriği yerleştirmesine olanak tanıyan Cardboard SDK'nın genişlemesi olan VR Görünümü'nü yayınladı.[16] Web yayıncılığı VR içeriği için Javascript ve HTML kodu, açık kaynaktır ve geliştiricilerin içeriğini kendine barındırmasına izin veren GitHub'da mevcuttur.

 1. ^ "Google Cardboard Nedir? Ne İşe Yarar? • Teknovi". 31 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
 2. ^ "Cardboard is everything Google Glass never was - The Kernel". 28 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Haziran 2017. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Haziran 2017. 
 5. ^ "Daydream is Google's Android-powered VR platform - The Verge". The Verge. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
 6. ^ "Google Cardboard ile Sanal Gerçeklik Deneyimlerimiz - ShiftDelete.Net". ShiftDelete. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
 7. ^ "Google starts selling Cardboard VR viewers through its store - Engadget". 1 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
 8. ^ "Google Cardboard V2 Fiyat ve Özellikleri, Bilmeniz Gerekenler". 6 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
 9. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Haziran 2017. 
 10. ^ "Quickstart for Google VR SDK for Unity with Android". Google Developers. 20 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
 11. ^ "Google VR for everyone - Google Developers". Google Developers. 21 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
 12. ^ "Sanal gerçeklik gözlüğü VR Cardboard nedir, nasıl kullanılır? - Webrazzi". 4 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
 13. ^ "Google Cardboard now works on iOS - Engadget". 29 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
 14. ^ "Google Cardboard Yenilendi, Kullanım Alanları ve Sunulan İmkanlar Genişliyor". 30 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
 15. ^ "Google's Virtual Reality Headset is About to Get Better - Time". 16 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
 16. ^ "Google Cardboard için Yeni VR Özellikleri Getirildi - Haberler - indir.com". 9 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]