İçeriğe atla

Google şakaları ve sürpriz yumurtaları listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Google şakaları, Google firmasının kullanıcılarına hazırladığı şakalar. Google'ın sahipleri, yazarları ve diğer çalışanları zaman zaman kullanıcılar için, rahatsız olmayan şakalar hazırlarlar.

Google Gulp![değiştir | kaynağı değiştir]

Google Gulp! (Beta Havuçlu)

"Google" marka içecek çıkartılacağı duyurulmuştur. Google Gulp!1 Nisan 2004 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Google'ın güvercinleri[değiştir | kaynağı değiştir]

1 Nisan 2002'de Google arama sayfalarının arasına kendi hazırladıkları bir site eklediler. Bu site, Google'ın rank sistemiyle alakalıydı. Ve yazdıklarına göre bilgisayarların başında insanlar değil güvercinler vardı çünkü güvercinler gagalarıyla daha hızlı klavye kullanabiliyordu. Google Güvercinleri2 Haziran 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Hayatın, evrenin, her şeyin anlamı = 42[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğer Google'da "answer to life, the universe, and everything 20 Mayıs 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi." diye aratırsanız cevap olarak Google Hesap Makinasından 42 çıkar. Bu Douglas Adams'ın Otostopçunun Galaksi Rehberi kitabında yer alan bir olaydır.

Ay peynirden mi yapılmıştır?[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir şaka amacı gütmeden hazırlanan GoogleMoon'da aya en yüksek seviyede zoom yaptığınızda ay yerine peynir resimleri çıkar. Google Moon30 Ağustos 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Google'da farklı diller[değiştir | kaynağı değiştir]

Google kullanımını renklendirmek için farklı dillerde google motorları hazırlanmıştır. Rastgele ve çok küçük bir ihtimal ile bunlardan birinin açılma ihtimali de vardır. Bu paskalya yumurtaları örneğin, Google arama motoru dil seçenekleri arasında Swedish Chef's "Bork bork bork," Pig Latin, "Hacker" veya leetspeak, Elmer Fudd ve Klingon gibi dil seçenekleri olarak sunulmuştur.[1]

Gmail Paper[değiştir | kaynağı değiştir]

30 Mart 2007, Pasifik zaman dilimine göre (Google genel merkezi burada) saat 10:00'da, Google Gmail giriş sayfasını değiştirip Gmail Paper denilen yeni bir hizmeti duyurmaya başladı. Böylece Google Gmail kullanıcılarına, epostalarını kâğıt arşive ekleme hizmeti sağlayıp, %96 geri dönüşümlü soya fasulyesinden kağıda basılı dokümanları geleneksel yolla postalayacağını duyuruyordu. Hizmet bedava olacak, basılı kâğıtların arkasında kalın kırmızı harflerle reklamlar olacaktı. Resim ekleri yüksek kaliteli kağıda basılacaklar, MP3 ve WAV dosyaları basılmayacaktı. İlgili sayfada hizmet hakkında daha detaylı bilgilerle birlikte Ian Spiro ve Carrie Kemper gibi Google çalışanları ile Ürün pazarlama yöneticileri olan Anna-Christina Douglas ve Shane Lawrence'ın bulunduğu fotoğrafları da barındırmakta idi.

Google TiSP[değiştir | kaynağı değiştir]

Google TiSP (Toilet Internet ServiceProvider, Tuvalet Internet Servis Sağlayıcı (Türkçe) kısaltması) hayali bir genişbant hizmetidir. Bu hizmet sayesinde standart pis su sistemi ve drenaj hatlarının kullanılması ile geniş bant internet hizmeti vadedilmişti. Ücretsiz sağlanacak hizmetle 8 Mbit/s (ücret karşılığı 32 Mbit/s'e kadar çıkabilmekteydi) internet bağlantı hızı sağlanacaktı. Google tarafından verilecek fiberoptik kablo kullanıcı tarafından sifon çekilmek sureti ile pis su şebesine gönderilecek, 60 dakika sonrasında "Boru Donanım Makinesi (PHD)" sayesinde internet hizmete girmiş olacaktı. Kullanıcı Google tarafından sağlanmış kablosuz router'a erişip yine Google'ın verdiği kurulum diski ile Windows XP veya Windows Vista işletim sistemi üstüne kurulum yapılabilecekti ("Mac ve Linux desteği ileride sağlanmak üzere"). Alternatif olarak kullanıcı Google'ın sağlayacağı nanobot vasıtasıyla kendi kurulumunu da gerçekleştirmesi mümkün idi. Bu bedava hizmet "kişisel insan artığının" "DNA çözümlemesi" ile takibi ve buradan çıkan sonuçlar ile tercihler ve sağlık ile ilgili online reklamlarla desteklenecekti. Google ayrıca Sıkça sorulan Sorular kısmında olası karşılaşılacak sorunlarda "8 adet nane şekerini atıp üzerine 2 litre diet soda atılmasını" da tavsiye etmiştir.

1 Nisan 2011 (Google Motion)[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir firma yöneticisinin gayet ciddi bir şekilde hizmeti anlatmaya başladığı tanıtım videosunda, klavye ve mouse yerine web kamerası karşısında yapılacak hareketlerle bilgisayara nasıl komut verilebildiği gösteriliyor.

Microsoft Xbox360’ın Kinect modülünde de kullanılan hareket algılayıcısıyla benzer bir teknolojinin kullanıldığı görülüyor. Hizmeti denemek istiyorum linkine tıkladığınızda ise, tüm bunların bir şakadan ibaret olduğunu gösteren "1 Nisan" yazısıyla karşılaşıyorsunuz.Google Motion 17 Kasım 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.[2]

Youtube[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir video çalıştığı sırada yukarı ve aşağı yön tuşuna basarak yılan oyunu başlatabiliyordunuz. Artık kullanılabilir değil.

Bir video çalıştığı sırada 1980 yazarsanız ''Füze Komut'' oyunu aktif olacaktır. Bu oyunda videoyu meteorlardan korumanız gerekmektedir. Artık kullanılabilir değil.[3]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. Hackerların Kullandığı 31337 (leet) Dilinde Google 25 Ağustos 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  2. Muppet Show'daki İsveç Şef şivesinden Google 24 Nisan 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  3. Looney-Tunes karakteri olan Elmer Fudd'ın peltek diliyle Google12 Haziran 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  4. Klingon'ca Google 17 Nisan 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Dil Araçları". Google, Inc. 29 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Temmuz 2010. 
  2. ^ "ntvmsnbc". 3 Nisan 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Nisan 2011. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Şubat 2015.