Google Çeviri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Google Çeviri
Google Translate Icon.png
Ekran Görüntüsü (3).png
URL translate.google.com
Site türü Çeviri makinesi
Kayıt Opsiyonel
Kullanılabilir dil(ler) İngilizce, Türkçe ve 101 dil daha
Sahip Google
Oluşturan Google
Başlama tarihi 2006 (11 yıl önce) (2006) (kural tabanlı çeviri makinesi olarak)
Ekim 2007 (9 yıl önce) (2007-10) (istatiksel çeviri makinesi olarak)
Geçerli durum Aktif

Google Çeviri (İngilizce: Google Translate), İnternet sayfalarını, metinleri veya yüklemiş olduğunuz belgeleri ücretsiz çeviren bir araçtır. Google tarafından sağlanır. İlk olarak 28 Nisan 2006 tarihinde, Arapça ile İngilizce arası çeviri yaparak hizmete girmiştir.[1]

20 milyar kelime içeren Birleşmiş Milletler belgeleri üzerinde eğitilen bir yazılım kullanır. 1 Şubat 2009 tarihi itibariyle Türkçe çeviri de yapılabilmektedir.

Google Çeviri 103 farklı dil arasında anında çeviri sağlayan ücretsiz bir çeviri hizmetidir. Kelimeleri, cümleleri ve web sayfaları desteklenen dillerin tüm kombinasyonlarını çevirebilir.[2]

Desteklediği diller[değiştir | kaynağı değiştir]

Google Çeviri, 1 Eylül 2010'dan beri şu dilleri desteklemektedir. Bu dillerin hepsi birbirine çevirilebilir.

Google Çeviri Hizmeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Google Çeviri web sitesine girdiğimizde karşımıza ilk önce Türkçe İngilizce çevirisi veya son çevirmiş olduğunuz diller menüsü çıkar. Metin bölümüne Türkçe kelimeyi yazdığımızda Tercüme et düğmesine basmadan alt kısımda hangi dile çevrileceği yazıyorsa o dile kendiliğinden çeviri yapmaya başlar. Şu anda Google çeviri tam 54 dilde birbirlerine karşılıklı olarak çeviri yapmakta ve bu yabancı dil çeviri hizmeti; kelime, cümle, (metin uzunluğu çok büyük de olsa çeviri girilen metni kesinlikle çevirecektir) herhangi bir dilde hazırlanmış olan web sayfasını gezinti yapabilecek şekilde istenilen dile çevirmektedir. Ayrıca çoğu dilde çevirilerde sesli okunuş hizmeti bulunmaktadır.

Google Language Api[değiştir | kaynağı değiştir]

Google yazılım kodunu api olarak 3. taraf sitelere sunmaktadır. Birçok site javascript dosyalarını html kodlarının arasına ekleyerek bu hizmeti sunarlar, Google çeviri api'nin tek kullanım şartı google logosunu siteye koymaktır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]